Faydalı Bilgiler

Saç Dökülmesi Sorunları

Saç Dökülmesi Sorunları

Saç dökülmesi kadın ya da erkek fark etmeksizin kişilerde görülen ve bir hastalık göstergesi olabilen bir eylemdir. Çoğu kişide saç çok büyük bir önem taşımaktadır. Fiziksel ve sosyal yönden büyük bir önem taşımaktadır. Rengi, modeli, saç tipine göre hareket edildiği saçın tarzı oluşturmada bir bütün sağladığı düşünülmektedir. Günlük 50 100 adet saç telinin dökülmesinin normal karşılandığı bu standart aralığın dışına çıkıldığında ise anormal bir durum söz konusu olmaktadır. Sabah kalkıp yastığınızda bu verinin dışında saç teli bulunması zamanla bu durumun kalıcı saç dökülmesine sebep olacağı görülebilmektedir. Bu durum ise kadın erkek fark etmeksizin herkesin dış görünüşleriyle ilgili en önemli özellik olarak belirmektedir. Çeşitli sebeplerle dökülebilen saçlarda kadın ve erkeğin ortak nedenleri olsa da kadın ve erkeğin saç dökülmesinde ayrılan sebepleri de bulunmaktadır.

Saç Dökülmesi Sorunları


Saç Dökülmesi Dönemleri

Saç dökülmesini önlemek amacıyla yapılması gereken en önemli işlem saç bakımıdır. Saç bakımı saç derisinin ve saç tellerinin sağlıklı olması için ve sağlığını koruyabilmek için her aşamasında farklı işlemlerle yapılmaktadır. Saç dökülmesi bireylerin her döneminde meydana gelebilmektedir. Ergenlik döneminde dahi başlayabilen saç dökülmeleri hamilelik döneminde, yaşlılık döneminde de dökülebilmektedir. Ergenlik döneminde vücut reaksiyonları bazen böyle bir sonuçla sonuçlanmaktadır. Hamilelik de ise yükselen hormon değerleriyle saç dökülmesi oluşabilmektedir. Vücut yıl olarak ilerlediğinde ise artık saç dökülmeleri artmakta veya saç telleri beyazlaşmaktadır.

Saç Bakımı

Saç dökülmesi önlem alındığı takdirde istenilen düzeyde önlenebilmektedir. Saç toplumda en önemli aksesuar olarak bilindiğinden herkesin saçlarına gösterdiği özen ve önem oldukça fazladır. Saç dökülmesini önlemek için bitkisel veya nedene yönelik tedavi ayrıca tıbbi işlemlere oldukça boş alana ise son çare saç ekimi yapılmaktadır. Bu raddeye gelmeden saç dökülmesi ilk olarak bitkisel yollarla önlenmektedir. Bitkisel çözümler saçın daha gür daha canlı olmasını sağlamaktadır. Saç dökülmesinin derecesine göre bitkisel yağlarla kürler hazırlanıp saçın döküldüğü bölgeye uygulanmaktadır. Saç dökülmesinin nedenleri anlatıldığı üzere birçok sebebe dayanmaktadır. Saç dökülmesi ertelenecek bir şey değildir. Saç dökülmesi bir hastalık işareti olabilmektedir. Önemli olan saç dökülmesini nedeni saptanarak ona göre bir yol izlenmelidir. Yani saçı boşuna yıpratmamak gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu