Kadın

Saç biti nasıl temizlenir: çocuklarda saç bitini yok edecek 5 kesin çözüm

Saç biti nasıl temizlenir: çocuklarda saç bitini yok edecek 5 kesin çözüm, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Saç biti nasıl temizlenir: çocuklarda saç bitini yok edecek 5 kesin çözüm ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Saç biti nasıl temizlenir: çocuklarda saç bitini yok edecek 5 kesin çözüm ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Saç biti nasıl temizlenir: çocuklarda saç bitini yok edecek 5 kesin çözüm

Okula giden çocukların bitlenmesi, ebeveynlerinin en büyük korkusudur. Büyük, ufak fark etmeksiniz her yaş grubunda bit görülebilir. Lakin okul çağındaki çocuklarda bit görülme olasılığı çok daha yüksekdır. Bit, insanın saçında bulunan, çok minik olup gözle görülebilen kan emici parazitlerdir. Kişi bitlendiğini, başındaki ve ensesindeki yoğun kaşıntıdan anlayabilir. Okul, kreş, anaokulu gibi kalabalık mekanlarda bit bulaşma riski çok yüksektir. Bit, kalabalık okul mekanlarda saçtan saça geçebildiği gibi ortak kullanılan eşyalar vasıtasıyla da çocuklar içinde basit bir şekilde bulaşabilir.

Saç Biti Yok Edecek 5 Kesin Çözüm

Çocuğunun saçında bit gören ebeveynler, bitten kurtulmak için çeşitli yöntemlere başvururlar. Bu yöntemler içinde eczaneden satın alınan bit şampuanları, bit temizleme ilaçları yahut doğal metotlar bulunur. Bunların içinde en sık tercih edilen ise doğal tedavi metotlarıdir. Bazı doğal malzemelerin saç biti öldürücü özelliği mevcuttur. Bu doğal malzemeler aracılığıyla saç bitinden kurtulmak olabilecekdür. İşte okula giden çocuğunuzu saç bitinden kesinlikle kurtarmanız için doğal çözümler…

1) Sirke

Biti temizleyen en etkili yöntemlerden biri sirkedir. Çocuğunuzun saçının uzunluğuna göre beyaz sirkeyi bir kabın içerisine alın. Eklediğini sirke ile aynı miktarda olmak şartıyla saf su ilave edin ve karıştırın. Elde ettiğiniz sirkeli su karışımını çocuğunuzun saçının derisi de dahil saçının tamamına sürün ve 1-2 saat beklemede bırakın. Bu esnada bitler sirkeyi sevmediği için boğulup ölecektir. İnce dişli tarak ile yahut eczaneden saç biti tarağı alarak çocuğunuzun saçını tarayın. Saçını tararken tarağı saçın kökünden taramaya başlayın, böylece saçtaki ölü bitlerden kurtulun. En son çocuğunuzun saçını şampuan ile yıkayın ve durulayın.

2) Mayonez

Bir avuç dolusu mayonezi çocuğunuzun saçının tamamına sürün. Kulak arkalarında saç olmayan kısıma ve enseye de sürmeyi ihmal etmeyin. Saçı uzun ise kafanın tepesine doğru gelecek biçimde toplayın. Ve çocuğunuzun kafasını streç filme sarıp hemen hemen 2 saat kadar beklemede bırakın. Ardından streç filmi çıkarıp, çocuğunuzun saçını ince dişli bit tarağı ile tarayın. Son aşama olarak çocuğunuzun saçını iki kez şampuanlayın ve durulayın.

3) Zeytinyağı

Çocuğunuzun saçının tamamına yetecek kadar zeytinyağını ısıtma kabının içerisine ilave edin ve ısıtın. Zeytinyağını parmağınız yanmayacak biçimde ısıtın. Ardından içinde 1 yemek kaşığı kadar limon suyu ilave edin ve karıştırın. Elde edilen karışımı çocuğunuzun saçının tamamına sürün ve kafasını streç boneyle kapatın. 1 gece beklemede bırakın ve ertesi sabah ince aralıklı bit tarağı ile saçını tarayıp, ölü bitleri saçından ayırın. En son saçını şampuanlayın ve durulayın.

4) Sarımsak

10 diş sarımsağı ezin ve içerisine 3 yemek kaşığı limon suyu ilave edip iyice karıştırın. Elde edilen karışımı çocuğunuzun saç derisi de dahil saçının tamamına yedirip 30 dakika beklemede bırakın. Daha sonra bit tarağı ile saçı tarayarak ölü bitleri saçından ayırın. En son saçını şampuanla yıkayın ve durulayın.

5) Biberiye Yağı

Biti temizleyen en etkili yöntemlerden bir diğeride biberiye yağıdır. 1 çay kaşığı biberiye yağını, 1 çay kaşığı zeytniyağı ve 1 çay kaşığı okaliptüs yağı ile karıştırın. Elde edilen yağ karışımını, çocuğunuzub saç diplerine bu karışımı uygulayın. Yaklaşık 1 saat saç derisine masaj yaparak, yağın saça nüfus etmesini sağlayın. Çocuğunuzun saçını şampuanlayın. Saçını yıkarken bit tarağı ile birlikte yıkamayı unutmayın. Bir yandan bit tarağı ile saçı tararken öte yandan ise saçını durulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu