Diyet

Sabah Aç Karnına Ilık Veya Sıcak Su İçmek Zayıflatır mı?

Sabah Aç Karnına Ilık Veya Sıcak Su İçmek Zayıflatır mı?, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Sabah Aç Karnına Ilık Veya Sıcak Su İçmek Zayıflatır mı? ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Sabah Aç Karnına Ilık Veya Sıcak Su İçmek Zayıflatır mı? ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Sabah Aç Karnına Ilık Veya Sıcak Su İçmek Zayıflatır mı?

Su, insanlar için en temel gereksinimlerdendir. Bir insan susuz fakat üç gün yaşayabilir. Sıcak ve ılık su içmenin de sağlığa birden fazla faydası mevcuttur. Peki, sıcak yahut ılık su zayıflatır mı? Bu soruyu Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyenlere sorduk, işte cevabı: 

Sual: Sıcak su içmek mi yoksa ılık su içmek mi zayıflatır?

CEVAP

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Selahattin Dönmez’in cevabı: (Su içmek midede doluluk hissi sağlar ve bağırsak hareketlerini artırır, böylece kilo vermeye yardımcı olmaktadır. American Dietetic Association (Amerikan Diyetisyenler Derneği) günde en az 11 su bardağı su içen kadınların yağ yakımı mekanizmalarının iyi çalıştığını bildirmektedir. Susuz kalınca metabolizmanın çalışması da bozulur, bundan dolayı zayıflama boyunca su içimine dikkat etmek çok mühimdir. Kilo vermek için sıcak su mu ılık su mu içmeli konusuna gelince, yapılan bilimsel çalışmalar kilo vermede oda sıcaklığında su içmenin yani ılık su içmenin en iyi su içme şekili olduğunu göstermektedir. Kilo vermek isteyenlerin, yemek öncesi, sonrası yahut arası fark etmeksizin ılık su tükettiklerinde daha kolay kilo verebildikleri gözlenmiştir. Sade su içemeyenlere ufak bir önerimiz var; Su içerisine limon ve salatalık dilimleri atıp biraz dinlendirin ve suyun tadının hafiflediğini, aromatik duruma geldiğini göreceksiniz. Böylelikle su içme alışkanlığını yeniden basit bir şekilde kazanabilirsiniz.)

Diyetisyen Ender Saraç, sıcak suyun kilo vermeye yardımcı olduğunu bildiriyor ve kelimelerine şöyle sürdürmekte: (Sağlıklı bir biçimde kilo verebilmek, bedeni toksinlerden ardırmak için sıcak su içmek çok mühimdir. Günde 7-8 çay fincan sıcak su, güz aylarında diyet yapanların çok mühim bir yardımcısıdır.)

Sual: Sabah ılık su içmek yağları eritir mi?

CEVAP

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Gözde Şahin’in cevabı: (Sabahları ılık su içmek ne yazık ki yağları yakmaz. Lakin sabahları ılık su içmek bağırsakları yumuşatır, kabızlığı önüne geçer. Kabızlığın önlenmesiyle birlikte kilo vermek de kolaylaşır.)

Diyetisyen Yasemin Kavaklı da, sıcak yahut ılık suyun kilo verme üzerine etkileri ile ilgili bize şu bilgileri veriyor:

(Su, vücudumuz için gerekli, oksijenden sonraki en mühim maddedir. Vücuttaki suyun yalnızca %1’inin azalmasıyla birlikte kan hacmi düşer ve susuzluk duymaya başlarız. Vücuttaki suyun %3 azalmasında fiziksel performans azalması, %5 azalmasında konsantre olamama, %8 kaybında baş dönmesi, aşırı yorgunluk hissi, nefes almada kuvvetlik, %10 kaybında kasta spazm, dolaşım ve böbrek yetmezliği görülür ve hayati tehlike görülmektedir. Suyun %20 azalmasında ise birinin yaşam fonksiyonları sona erer ve ölüm gerçekleşir. Suyun yaşam için ne kadar mühim olduğunu bu oranlardan da anlayabiliriz. Vücudun su dengesini korumak için günde 8-10 bardak su içmeye devam etmelidir. 

The Journal of Clinical Endocrinolojy and Metabolism (Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi)’nde 2006 yayımlanan bilimsel araştırmaya göre,suyun sıcaklığının kalori harcanması üzerinde herhangi bir tesirinin olmadığı tespit edilmemiştir. Yani soğuk yahut sıcak su içenlerin yaktığı kalori içinde belirgin bir fark görülmemiştir.

Vücudumuz için sıcak su ile soğuk su içindeki tek fark, bu suların mideyi terk ediş süreleridir. Sıcak su mideyi 80 dakikada terk ederken, soğuk su ise 20 dakikada terk eder. 

Yalnız ılık su içmenin zayıflamaya şöyle faydaları mevcuttur; Kalorisi düşük olan yiyeceklerle birlikte ılık su tükettiğimizde bu karışım midede daha uzun süre kalacağından, daha uzun süre tokluk verip, açlık hissini engeler. Ayrıca ılık su bağırsakların çalışmasını aktif hale getirerek kabızlığı da önler. Sabahları uyandığımızda bir bardak ılık su ile güne başlamak sindirimi rahatlatır, yiyeceklerin yağ olarak depolanmasıyla savaşır.

Suyun ısısının zayıflama üzerinde doğrudan bir etkisi olmasa da su içmek kilo vermeye yardımcı bir eylemdir. Su içmenin zayıflamaya ve sağlığa faydaları şöyledir:

  1. Su içmek iştahı kontrol altına alır.
  2. Vücudun zararlı maddelerden arınmasını sağlayıp, detoks özelliği ile zayıflamayı kolay bir hale getirir.
  3. Selülitleri azaltır.
  4. Cildi güzelleştirir.

Su Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo En Hızlı Kilo Verdiren Diyet Listesi Tıklayınız

Kahve Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Süper Rejim Listesi Tıklayınız

Yoğurt Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Şok Diyet Listesi Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu