Faydalı Bilgiler

Reyhan Bitkisi ve Suyunun Faydaları Nelerdir?

Reyhan Bitkisi ve Suyunun Faydaları Nelerdir?

Çok uzun zamandır kullanılan reyhan bitkisi, insan sağlığı üstünde çok büyük faydaları bulunmaktadır. Aslen fesleğen ile aynı yerden gelen reyhan bitkisi, çokça fesleğen ile karıştırılmaktadır. Osmanlı Devleti zamanından beri kullanılmaktadır. Şimdi reyhan bitkisinin faydalarını detaylı şekilde inceleyelim.

Reyhan Bitkisi ve Suyunun Faydaları Nelerdir? Faydalı Bilgiler

Reyhan Bitkisinin Faydaları 1. Bölüm

Reyhan bitkisi özellikle cildi güzelleştirmesiyle tanınmaktadır. Ayrıca Omega – 3, kalsiyum, demir gibi birçok mineralleri barındırmaktadır. Özellikle içindeki omega – 3 sayesinde damar tıkanıklığına çok iyi gelmektedir. Aynı zamanda kolesterol seviyesini de düşürmektedir. Damar tıkanıklığı beraberinde çeşitli sorunları da getirmektedir. Pıhtı atması, inme gibi damar tıkanıklığından kaynaklı hastalıklara karşı da reyhan bitkisi kullanılmaktadır. Böbrek üstü bezlerinin çalışmasında başrol oynamaktadır. Böbreklerin fonksiyonunu ve gücünü de artırarak, böbrek taşı ve buna benzer rahatsızlıkların oluşmasını önlemektedir. Ayrıca ağız ve diş bakımında da kullanılmaktadır. Özellikle de reyhan bitkisinden elde edilen suyun ağızda ki kokuyu tamamen yok ettiği ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda diş etlerini besleyerek onların güçlenmesini sağlamaktadır. Bu sayede de diş kanamaları ya da diş eti çekilmeleri gibi diş eti hastalıklarının da önüne geçmiş olmaktadır. Diş köklerini de sağlamlaştırarak, ileri ki yaşlarda oluşan diş köklerinin yumuşamasına bağlı diş düşmesine karşı oldukça etkili olmaktadır.

Reyhan Bitkisi ve Suyunun Faydaları Nelerdir? Faydalı Bilgiler

Reyhan Bitkisinin Faydaları 2. Bölüm

Reyhan bitkisini yemeklerden sonra yediğiniz zaman yaşadığınız şişkinlik gibi, hazımsızlık gibi sindirim sisteminden kaynaklı sorunları önlemede için çok etkilidir. Aynı zamanda çok faydalı bir ödem söktürücü olarak kullanılan reyhan bitkisi, eklem ve kasları da güçlendirmektedir. Bu sayede kas ve eklem ağrılarınızdan da kurtulabilirsiniz ve iltihap birikimini önlemektedir. İçinde ki Omega – 3 sayesinde dikkat eksikliğini önlemektedir. Ayrıca beyin fonksiyonlarının çok daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Reyhan bitkisi bir kazanda kaynatılıp suyu tonik olarak kullanılmaktadır. Bu yöntem özellikle Osmanlı saraylarında oldukça çok kullanılan bir yöntemdir. Bu sayede ciltlerinde çok büyük canlılık ve parlaklık elde etmişlerdir. Reyhan bitkisini, zeytinyağı ile karıştırılıp cildinize sürdüğünüz zaman, gözeneklerinizin daha hızlı bir şekilde kapandığını göreceksiniz. Bol miktarda C vitamini içerdiği için, kandaki şeker miktarını dengelemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu