Hastalıklar

Rektal Kanama Nedenleri (Dışkıdan Kan Gelmesi)

Rektal Kanama Nedenleri (Dışkıdan Kan Gelmesi)

dışkılama sırasında makattan parlak kırmızı kan gelmesi durumunda rektal kanama söz konusu olmaktadır. Bu durumun pek çok farklı nedeni olabilir. Bu nedenle özellikle hastaların bu tarz sorunlarla karşılaşması durumunda mutlaka profesyonel yardım alması gerekir.

Rektal Kanama Nedenleri (Dışkıdan Kan Gelmesi) Hastalıklar

Özellikle kanama kalın bağırsağın son kısımlarında bulunan rektum ve anüste oluşmaktadır. Bu durumda özellikle farklı nedenlerden dolayı oluşabilecek dışkıda kan görülmesi farklı hastalıkların belirtisi olabilir.

Sorunun giderilebilmesi için öncelikle teşhis konulması gerekir. Tanının konulması için uzman doktor tarafından gerekli kontrollerin yapılması gerekir. Bu sayede yapılacak kontroller ile hastalığın hangi noktada olduğu belirlenerek tedavi edilmesi mümkündür. Belirlenen hastalığa göre yapılacak olan uygulama sayesinde kısa süre içerisinde sonuç alınabilir.

Rektal Kanamanın Nedenleri Nelerdir?

Dışkılama sırasında kan görülmesi halinde özellikle rektal kanamanın nedenleri değişebileceğinden öncelikle gerekli teşhisin konulabilmesi için kontrollerin yapılması gerekir. Kanamanın nedeni özellikle kalın bağırsağın alt bölümlerinde bulunan anal bölgedeki hastalıklardan gelmektedir.

Kanama dışkıya bulaşık şekilde değil damla şeklinde ve kırmızı renkte olması durumunda hemoroid veya fissür hastalıkları söz konusu olabilir.

Bulaşık veya koyu renkte olması durumunda kalın bağırsağın üst kısımlarından, sindirim sisteminden veya ince bağırsaktan kaynaklanabilir. Bu durum melana olarak adlandırılmaktadır.

Tedavi edilebilmesi için öncelikle nedenlerinin belirlenmesi gerekir. Bu nedenle söz konusu olan kanamaların rengi ve oluşma şekli nedenlerinin belirlenmesi konusunda etkili olacağından gerekli kontrollerin yapılması gerekir.

Polip, anjiodisplazi, kolit, divertikül, ülser veya kanser gibi pek çok farklı hastalığın ilk belirtileri arasında yer alabilir. Bu nedenle gerekli kontrollerin yapılması ile teşhisin konulmasının ardından nedeni belirlenebilir.

Rektal Kanama Nasıl Oluşur?

Çok işinin yaşayabileceği rahatsızlıklar arasında yer alan rektal kanama oluşumu pek çok farklı hastalığın belirtisi olabilir. Dışkıda gözlenecek olan kanama oluşum şekline göre pek çok farklı hastalığa işaret olmaktadır. Bu nedenle özellikle gerekli kontrollerin yapılmasıyla teşhisin konulması gerekir.

Farklı hastalıklar nedeniyle dışkıda gözlenecek olan kanama şekline veya kanama rengine göre hastalıkların belirlenmesini sağlamaktadır.

Ortaya çıkabilecek çok sayıda farklı hastalığın ilk belirtisi olarak da gözlemlenmektedir. Tedavi edilmesi için hangi hastalıktan dolayı ortaya çıktığının belirlenmesi gerekeceğinden bu konuda uzman yardımı alınması gerekir. Bağırsak veya sindirim sisteminde oluşacak sorunlar karşısında dışkıda kanama gözlenmektedir.

Rektal Kanama Tedavisi

Dışkıda gözlenecek olan kanama durumunda ortaya çıkacak rektal kanama tedavisi için özellikle tanı konulması gerekir. Öncelikle hastalığın oluşmasının nedenlerinin belirlenmesi gerekir. Belirleme işleminin yapılması için gerekli test ve kontrollerin yapılmasının ardından konulacak tanı ile hastalığa karşı tedavi süreci başlatılabilir.

Kanamanın şiddetli olması veya ara ara oluşması gibi pek çok farklı ayrıntı konulacak olan teşhise yardımcı olmaktadır. Bazı durumlarda kanama ciddi sorunlar ortaya çıkmasına neden olabilir.

Özellikle hastalıklara daha yeni ilerleyen yaşlarda ortaya çıkması pek çok farklı ölümcül hastalığın belirtisi olabileceğinden tedavi edilmesi gerekir. Bu durumda kanamanın ortaya çıkmasına neden olacak hastalığın belirlenmesi ve tedavi edilmesi gerekir.

Rektal Kanama Oluşumu

Hastalığın oluşumu sırasında özellikle kişiden kişiye göre kanamanın şiddeti ve rengi değişebilir. Bu durumun özellikle kanamaya neden olan hastalıkla ilgisi bulunmaktadır. Bu nedenle yapılacak kontroller sayesinde kişi de oluşan rahatsızlığın belirlenmesiyle tedavi edilmesinin ardından kanama durdurulabilir.

İlerleyen yaşlarda ortaya çıkacak dışkıda kanama durumu tedavi edilmesi gereken rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.

Çoğu zaman kişilerin dikkat etmediği sorunlar arasında yer alabilir. Herhangi bir kanama durumu söz konusu olmadığı durumlarda ilerleyen yaşlarda ortaya çıkması özellikle gerekli araştırmaların yapılması ve kişideki hastalığın belirlenmesi konusunda önemlidir. Aksi durumda pek çok farklı risk ortaya çıkabilir.

Dışkıda Kanama Görülmesi

Bazı durumlarda ortaya çıkabilecek dışkıda kanama görülmesi farklı hastalıkların belirtisi olabilir. Özellikle ortaya çıkacak bu durumun anında uzmana danışılması gibi bir durum söz konusu oluşturmadığından korkulacak bir sorun değildir. Ancak devam etmesi halinde mutlaka uzmana gidilmesi gerekir.

Bazı durumlarda dışkılama sırasında oluşabilecek zorlanma nedeniyle de kanama gözlenebilir. Bu nedenle devam etmesi ve sürekli olması durumunda ya da şiddetine göre yardım alınması gerekir.

Nadir görülmesi durumunda anüsten veya bağırsaklardaki kaynaklanması söz konusu olacağından düzelmesi mümkündür. Kanama özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkması durumunda daha çok gözlemlenmesi gereken sorunlar arasında yer almaktadır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir