Kadın

Rahim Hastalıkları

Rahim Hastalıkları

Kadınların üreme sistemleri içinde çok önem taşıyan, uterus olarak bilinen dölyatağı gebeliğin oluştuğu, sürdüğü ve doğumun meydana geldiği organdır. Bu yüzden kadın sağlığı açısından büyük önem taşır. Kadınların hayatlarında karşılaştıkları pek çok sağlık sorunu rahim hastalıkları nelerdir konusundaki bilinçlenme ile azalabilir.

  • Rahim sarkması,
  • Miyomlar,
  • Çikolata kistleri,
  • Rahim içi kanseri,
  • Rahim ağzı kanseri,
  • Mantar enfeksiyonları en çok yaşanan rahim ve kadın hastalıkları arasındadır.
  • Rahim Hastalıkları

 

Rahim Sarkması ve Miyomlar

Rahmi tutan kas ve bağların zor doğumlar sonucu esnemesi ve zayıflaması ile rahmin vaginaya doğru sarkması hastalığıdır. Halk arasında elmacık olarak bilinen bu durum kronik öksürüğü olan kadınlarda, kilolu hanımlarda, ağır kaldıran hanımlarda da sıklıkla yaşanabilir. Ciddi durumlarda vaginadan bile görülecek hale gelirler.

Miyomlar ise rahim içinde oluşan iyi huylu tümörlerdir, hemen her kadında olabilir, doğuma bağlı değildir. Nadir olarak kansere dönüşürler, çok seyrek olarak ağrı yaparlar ve östrojen hormonu oluşumu ile yakından ilgilidirler. Menopoz döneminde beslenemedikleri için çoğunlukla kendiliklerinden eriyip yok olurlar. Aşırı ve ağrılı adet görme bütün rahim hastalıkları belirtileri arasında başta geldiği gibi miyomların da en büyük belirtisidir. Ultrasonografi ile kesin teşhis konulur.

Vaginal Mantarlar

Kadınların yüzde yetmiş beşinde görülen ve Candida Albikans adı verilen maya hücreleri kadınların hayatını sıkıntıya sokan ama dikkat edilirse başa çıkılan mantar hastalığına neden olurlar. Ayrıca gebelik, rahim içi araçlar, hormon kullanımları gibi nedenleri olsa bile naylon giysiler, renkli tuvalet kağıtları, parfümler, yüzme havuzlarındaki ilaçlar bu mantar oluşumunu tetikler. Vaginal bölgenin nemli kalması bakterilerin üremesi için ideal ortamı oluşturur. Kaşıntı en büyük belirtidir.

 

Rahim İçi Kanseri

Kadın hastalıkları arasında en önemlilerinden biri endometrium (rahim) kanseridir. Rahmin iç dokusunu oluşturan endometrik hücrelerin bozulması ile oluşur. 50-65 yaş arasındaki kadınlarda en çok görülen üçüncü kanser çeşididir, özellikle doğum yapmamış ve menopoza girmiş kadınlarda görülür. Kesilen östrogen (kadınlık) hormonunun progesteron hormonu ile desteklenmeden menopaza karşı kullanılmaya başlanması kanser oluşumunu tetikler. Smear testleri ile teşhis başlar, endişe halinde rahim içinden parça alınır ve biyopsi yapılır. Anormal kanamalar rahim kanserinin belirtileri arasında ilk sıradadır. Vakanın durumuna göre, metastaz (yayılma) başlamadan rahmin alınması en sağlıklı çaredir.

Rahim Ağzı Kanseri

Son yıllarda yaygınlaşan serviks kanseri rahmin vaginaya doğru inen kısmında oluşan hücre anormallikleridir. Rahim ağzı kanseri rutin jinekolojik muayenelerde ağçığa çıkar ve kesilmeyen akıntılar, adet düzensizlikleri ve sırt ağrıları ile belirtilerini verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu