Doğal Tedaviler

Psikolojiye İyi Gelen Bitkiler

Psikolojiye İyi Gelen Bitkiler

 

Fiziksel sağlığın yanı sıra ruhsal sağlığın tedavisinde de bitkiler etkin şekilde kullanılmaktadır. Uzun yıllardır bitkilerin faydaları bilinmektedir. Birçok hastalığın tedavisinde de bitkiler kullanılmakta olup aynı zamanda depresyona karşı da korumayı sağlayarak ruh sağlığına iyi gelmektedir. Ruh sağlığına iyi gelen bitki çayları da oldukça fazladır. Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bitkiler uykusuz kalınan günlerde ve ruhsal açıdan kötü olunan günlerde adeta koruyucu görevi de üstlenmektedir. Bitkisel karışımlar ve çaylar da bunların başında gelmektedir.

 

Depresyonu Önleyen Bitkiler

 

Depresyona karşı direnç ve koruma sağlayan bitkiler insan sağlığı için de oldukça önemlidir. Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi olan bitkiler ruh sağlığına karşı da oldukça faydalıdır. Depresyonu atlatmayı sağlarken aynı zamanda sakinleştirici etkisi de bulunur. Ağır depresyona iyi gelen bitkilerin sayısı oldukça fazladır. Mutlaka doktor gözetiminde kullanılması önerilir. Kişiden kişiye değişkenlik gösteren bitki çayları fazla kullanıldığı zaman çeşitli yan etkilere de neden olabilir.

 

Ruh Sağlığına İyi Gelen Bitkiler

 

Papatya çayı sakinleştirici etkisi ile bilinip uzun yıllardan beri de hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ağrılara karşı da oldukça etkili olup depresyona bağlı olan ağrıların azalmasına da yardımcı olmaktadır. Serotonin ve dopamin salgılarının artmasına neden olup depresyonu da önlemektedir. Papatya çayı düşük tehlikesine karşı da hamilelerin tüketmemesi gereken bir çaydır. Alerjik bünyeye sahip kişilerde kusma, kaşıntı, mide bulantısı da görülen yan etkiler arasında yer almaktadır. Uyku ilacı yanı sıra sakinleştirici, depresyon ilaçları, alkol tüketimi ile birlikte papatya çayı tüketilir ise olumsuzluklar meydana gelebilir.

 

Psikolojiye İyi Gelen Çaylar

 

Sakinleştirici özelliğe sahip çaylar arasında tercih edilen melisa çayı depresyon, kaygı dönemlerinde kullanılır. Günde 2 ile 3 bardak arasında tüketilmelidir. Sibirya ginsengi çayı iştahsızlık, baş ağrısı, hiperkolestrol gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılır. Nane çayı stresi atmaya ve yorgunluğu gidermeye de yardımcı olur. Mutluluk veren bitki çayı arayanların sayısı da bir hayli fazla olup sakinleştirici etkisi olan çayları tercih etmektedirler. Yeşil çay da içinde bulunan antioksidanlar ile sık sık tercih edilmektedir.

]}
Etiketler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı