Sağlık

Popodan Kan Gelmesi

Popodan Kan Gelmesi

Popodan özel durumlar dışında parlak kan, gaita ile birlikte karışık olarak kan gelmesi ya da kan pıhtısı gelmesi hallerine hematokezia veya rektal kanama adı verilmektedir.  Popodan gelen kanın şiddeti ise hastalığın durumuna göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Genel olarak popodan gelen kan az miktarda gelmekte ve kendiliğinden durmaktadır.  Hastalarda genel olarak az kan gelmekte ve gelen kanamanın tuvalet kağıdına az miktarda sürüldüğü belirtilmektedir.

Bazı hastalarda popodan gelen kanın miktarı artabilmektedir. Ancak böyle durumlarda acil olarak tedavi koymak ve hastayı acil olarak hastaneye götürmek çok önemlidir.

Popodan Orta veya Ağır Şiddetli Kan Gelmesi

Bazı hastalarda az bazı hastalarda çok miktarda popodan kan gelebilmektedir. Az miktarda gelen kanamalarda sadece çok az bir kan gelmektedir. Ancak orta ve ağır şiddetli popodan gelen kanamalarda hasta çok fazla kan kaybedebilmektedir.

Ayrıca orta veya ağır şiddette kan kaybetmeye bağlı olarak hastalarda baş dönmesi, halsizlik, bayılma hissi, çarpıntı gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Bazı hastalarda kanamanın şiddetine bağlı olarak tansiyon düşüklüğü gibi çeşitli sonuçlarda ortaya çıkabilmektedir. Orta ve ağır şiddetli kanamalarda hasta hastaneye yatırılmalı ve uzman doktorlar tarafından sürekli takip edilmelidir.

Rektal Kanamalarda Nereden Kan Gelmektedir?

Rektal kanamalar şiddetli kanamalardır. Kalın barsak sisteminden gelen kan kalın barsağın kolon, rektum ve anüs kısımları nedeniyle ortaya çıkmaktadır.  Rektal kanamalarda popodan gelen kanın rengi nereden geliyorsa o bölgeye göre farklılıklar göstermektedir.

Anüse yakın kısımda meydana gelen kanamalarda popodan gelen kan parlak kırmızı ve taze renklidir. Ancak anüsün yukarı kısımlarında meydana gelen kan daha az parlaklığa sahiptir. Kalın bağırsağın orta ve başlangıç kısımlarından kan gelmesi halinde kanın rengi siyah ve zift rengidir. Bu kan kötü kokuların ortaya çıkmasına da neden olabilir.

Popodan Kan Gelme Sebepleri Nelerdir?

Popodan kan gelme sebepleri çok çeşitlidir. Ancak popodan gelen kanın en sık rastlanılan sebepleri arasında; anal fissürler, hemoroidler, rektum ve kalın barsağın polip ve kanserleri, divertikülozis, anjiodisplazi (damar yapısı anormalliği), ülseratif kolit, Chron hastalığı,enfeksiyöz kolitler,iskemik kolit ve Meckel divertikülü  gösterilebilmektedir.

Popodan Kan Gelmesi

Hemoroid Nedeniyle Popodan Kan Gelmesi

Hemoroid rahatsızlığı nedeniyle popodan kan gelmesi sık rastlanılan durumlardandır. Hemoroid pek çok kişide rastlanan rahatsızlıklardan biridir. Hemoroid anüs bölgesinde bulunan damarların şişip aşağıya doğru sarkmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Pek çok kişinin hemoroid hastalığı nedeniyle muzdarip olduğu bilinmektedir.

Ufak şişlikler şeklinde ortaya çıkan hemoroid rahatsızlığı ağrılara da sebep olabilmektedir. Hemoroid nedeniyle popodan kan gelmesi durumunda hastaların doktora görünmesi gerekmektedir.

Hemoroid rahatsızlığı nedeniyle meydana gelen kanama aşırı bir kanama değildir. Ancak uzun süren hemoroid nedeniyle popodan sürekli kan gelmesi halinde kişilerde kansızlık gibi sorunla ortaya çıkabilmektedir. Ağrılı veya ağrısız olarak ortaya çıkan hemoroid rahatsızlığı için doktora başvurulması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu