Kadın

Polikistik Over Sebebi İle Kısırlık

Polikistik Over Sebebi İle Kısırlık

Kadınların bir kısmı polikistik over sebebi ile kısırlık yaşamaları söz konusu olur. Bu bağlamda; halk arasında iyi ve kötü huylu olarak bilinen kistler devreye girer. Polikistik over sebebi ile kısırlık yaşayan kadınların adet düzensizlikleri söz konusu değildir. Ancak normal adet değişiklikleri ve aksamaları söz konusu olabilir. Polikistik over sorunu yaşayan kadınların kilo almaya müsait bünyeler taşıdıklarını da belirtmek gerekir. Olması gerektiğinden çok daha fazla yumurtlamanın olması ve bununla beraber erkeklik hormonunun salgılanmaya başlaması söz konusu olur.

Polikistik Over Sebebi İle Kısırlık Kadın

Tüpler İle Alakalı Sorunlar

Tüpler ile alakalı sorunlar olarak; tüplerin tıkanık yahut da hasarlı olması konusu üzerinde durulabilir. Bu bağlamda; tüpleri tıkalı olan kadınların üremeleri söz konusu değildir. Çünkü yumurtalıklar içerisinde yer alan yumurta ile spermin buluşması tıkanıklık nedeni ile söz konusu dahi değildir. Tüplerin hasarlı olması ise; bazı doğuştan gelen sebepler ile yahut da geçirilmiş çeşitli ameliyatlar ile söz konusu olabilir. Bununla birlikte; dış gebelik yaşamış olan kadınların da tüplerinde hasarlanmalar meydana gelebilir. Son olarak aktarabileceğimiz ise; çocukluk döneminde yaşanan verem hastalığı ile alakalıdır. Burada söylenebilecek şey; veremin tüplere verdiği tedavi edilmez hasarlardır.

Endometriozis Sorunu

Rahim içerisinde döşenmiş olan dokunun aynı zamanda rahim dışarısını da döşemeye başlaması halidir. Rahim, rahim yüzeyi, tüpler ve üzerinde görülebilen bir sorundur. Endometriozis rahim içi döşeme dokuları gibi adet dönemlerinde ayrıca kanamaya başlar. Bu kanamaları adet kanamalarına benzetmek de mümkündür. Ve buna ek olarak; kanamaların normal adet kanaması gibi bedenden atıldığı düşünülemez. Çünkü bu kanamalar; zaman içerisinde iltihaplı yangısal bir durumun oluşmasına neden olurlar. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz kist oluşumuna neden olan sebeplerden biri de bu kanamalar nedeni ile oluşan iltihaplı salgılardır. Endometriozis sorunu ile karşı karşıya kalmış olan kadınların çocuk sahibi olabilmeleri genel itibari ile doğal yollarla söz konusu olmaz. Ancak çocuk ve kısırlık tedavisi görülmesi ile çocuk sahibi olmaları da söz konusudur.

 

Rahim Ağzı Sorunları Nelerdir?

Rahmin yapısal bozuklukları, salgısal sorunları ve çeşitli genetik faktörler sebebi ile çocuk sahibi olmaya müsait olamaması söz konusu olabilir. Bu bağlamda; kızlık zarı diktirme işlemleri ile hemen hemen aynı olan bazı cerrahi tedavilerin görülmesi söz konusu olmalıdır. Rahim bölgesinde yer alan rahmin nemli kalmasını sağlayan asidik salgının tam olarak salgılanamaması yahut da fazla salgılanması da konu ile alakalı bir sorunu teşkil eder.

Alerjik Nedenler Nelerdir?

Bazı alerjik faktörlerin kısırlık yapabilmeleri ve rahim ile alakalı olarak sorunlar çıkarabilmeleri söz konusudur. Alerjik nedenler ile ortaya çıkmış olan kısırlık sorunun ve vajinal hastalıkların tedavisi yukarıda sayılan diğer nedenlerden çok daha zordur. Alerji ye neden olabilecek sorun, spermden kaynaklı olabilir. Bu bağlamda; mutlaka tedavi görülmesi ve konu ile alakalı olarak yapılması gerekenleri iyi bilmek gerekir. Spermin yanı sıra alerjik neden vajina içerisinde var olan farklı bir salgı sebebi ile de olabilir. Antisperm antikorları adı ile bilinen bu alerjik durumların tanılarının konulması ve tedavi altına alınması fazlası ile zorlu bir yolu gerekli kılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu