Kadın

Pirinç Suyu Saç Uzatır mı Pirinç Suyu İle Saç Uzatanların Yorumları

Pirinç Suyu Saç Uzatır mı Pirinç Suyu İle Saç Uzatanların Yorumları, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Pirinç Suyu Saç Uzatır mı Pirinç Suyu İle Saç Uzatanların Yorumları ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Pirinç Suyu Saç Uzatır mı Pirinç Suyu İle Saç Uzatanların Yorumları ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Pirinç Suyu Saç Uzatır mı Pirinç Suyu İle Saç Uzatanların Yorumları

Tüm dünya mutfaklarında olan ve sıklıkla tüketilen pirincin içinde bulunan yararlı bileşiklerin yalnızca dahili olarak faydası yoktur bunun yanı sıra saçlara da çok iyi gelmektedir. Pirinç suda bekletildiğinde içindeki yararlı bileşiklerin bir kısmı suya geçer ve bu suyla saçı yıkamak saçları besler ve gürleşmesini sağlar. Ek olarak pirinç suyunda protein olduğu için saçları bi hayli hızlı uzatma özelliğinin bunun yanında saçlarda kırılma ve elektriklenme gibi problemleri yok eder ve saçlara göz alıcılık verir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller saç köklerini besler ve sağlamlaştırır.

Pirinç Suyu Saç Uzamasında Etkili midir?

  1. Pirinç suyu saç uzamasına kolaylık sağlayan pekçok vitamin ve mineral içerir. Pirinç suyu, saç uzamasında etkili olan B, C ve E vitaminlerini içerir. Saç köklerini güçlendirip besler, saç yoğunluğunu artırır. Saçların göz alıcı ve sağlıklı görünmesinde mühim rol oynar. Uzmanların yürüttüğü araştırmalar neticesinde pirinç suyunun içinde bulunan inositol adlı bir tür karbinhidratın hasar görmüş saçları onardığı görülmüştür. Bunun bunun yanında inositol saç yıkandıktan sonra dahi saçta kalmakta ve bir koruyucu katman oluşturmaktadır. Bunun yanında saçın hasar görmesini engellemektedir. Dahası, pirinç suyunun sahip olduğu amino asitlerin saçları parlatma ve pürüzsüzleştirme özelliği bulunmaktadır.
  2. Pirinç suyunun saça olan etkileri saymakla bitmez. En mühimsi de pirinç suyunun doğal olmasıdır ve bu yüzden yan etkiye de neden olmamaktadır. Bunun bunun yanında, milattan sonra 800 senelerında Japon İmparatorluk Sarayında kadınlar saçlarını pirinç suyuyla yıkarlardı ve bu yüzden uzun ve güzel saçları çok ünlüdu. Saçları pirinçle yıkama geleneği böyle böyle kuşaktan kuşağa aktarıldı ve günümüze ulaştı. Şu an pirinç suyunun saç uzatıcı olduğu dünya çapında sıklıkla bilinmektedir. Ek olarak pirinç suyunun saç dökülmesini azaltmada da etkisi büyüktür. Pirinç suyunun içindeki amino asitler saçları yeniler ve bi hayli hızlı uzama sağlar.
  3. Eğer saçlarınızı pirinç suyuyla uzatmak istiyorsanız yapılması gereken ilk şey sabırlı olmaktır. Çünkü hiçbir yöntem gibi pirinç suyu da saçı bir haftada 10 cm uzatmaz. Saçların uzamasını en fazla etkileyen şey asıl olarak genlerdir.
  4. Banyoda saçlarınızı yıkadıktan sonra pirinç suyu ile durulamasını yapmanız gerekir. Bu yöntemi haftada en az 2 defa düzenli olarak tekrarlamanız halinde saçlarınızdaki bi hayli hızlı uzamayı zamanla fark edeceksiniz. 

Pirinç Suyu Saç Uzatmak İçin Nasıl Kullanılır?

Yarım su bardağı pirinci güzelce yıkayın. Bir tencereye 3 bardak su koyun. Pirinçleri 3 su bardağı suya ilave edin ve ocağın altını kısın ve 15-20 dakika da kaynatın. Daha sonra ocaktan alıp soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra pirincin suyunu süzün ve fermente olması için 2 gün ağzı açık biçimde bırakın. Bu süre sonunda pirinç suyunun rengi süt rengine döner ve bu da fermentasyonun tamamlandığını gösterir. Yahut 3 bardak suya yarım su bardağı pirinç ilave edip 1 gece bu suda beklemede bırakın. Hazırladığınız pirinç suyunu hava almayan bir kaba (kavanoz gibi) koyduğunuz taktirde 1 hafta boyunca buzdolabında muhafaza ederek kullanabilirsiniz .Pirinç suyundan 3 yemek kaşığı alıp 1 bardak suya ilave edin. Bu suyu saçlarınıza dökün. Yarım saat saçlarınızda kalsın. Daha sonra ılık suyla saçları yıkayın. Haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki pirinç suyundaki inositol bileşiği hasarlı saçların derinine iner ve içten dışa onarma sağlar. Ek olarak yine araştırmalar neticesinde uzman kişiler, pirinç suyunda bulunan E, B vitaminleri ve diğer bir çok mineral ve antioksidan içerdiği saç köklerini besler ve saçların kuvvetli ve sağlıklı olmasına neden olduğını görmüştür. İşte bu yüzden pirinç suyu saçları uzatmasının bunun yanında saçlara çok iyi gelir ve kuvvetlendirir.

Pirinç Suyu İle Saç Uzatanların Görüşleri

  1. Ben saçlarımı uzatmak için pirinç suyu kullanıyorum ve inanın farkını gördüm. 5 günlük kullanım neticesinde saçım 1 cm uzadı ki benim saçlarımın uzaması çok yavaş olur normalde. Araştırmalarım neticesinde da saç normlade ayda 1,5 cm uzarmış. Uzun süre kullandığım için mi bilmiyorum ama saçımda fark olduğunu söylemeliyim. Ek olarak pirinç suyu saçlarımdaki dökülmeyi de aşırı derecede azalttı.
  2. Ben bundan 7 yıl önce kuaförde uğradığım hüsran neticesinde saçlarım aşırı kısa ve çirkin bir kat modelinde olunca saçlarımı uzatmak için bir araştırmaya girişmiştim. Bu araştırmamda pirinç suyuna denk geldim ve gerçekten de denediğimde saçlarım bi hayli hızlı uzamaya başladı. Uzama çok bi hayli hızlı diyemem ama yaz tatili boyunca uyguladıktan sonra saçımda uzama hep bi hayli hızlı oldu.
  3. Ben pirinç suyunu BBC’de TibetteYao kabilesi kadınlarının kullandığını görmüştüm. Neden kullandıklarını araştırdığımda gördüm ki pirinç suyunun saçları besleme ve uzatma özelliği varmış. Bahsettiğim kabile pirinç suyunu mayalamak için 10 gün bekletiyorlardı ve ardından dip dipleri dahil tüm saçlarına sürdükten sonra bekletiyorlardı ve en son da yıkıyorlardı. Onların kullandığı pirinç ile bizim tercih ettiğimizın cinsi aynı olduğunu düşünmesem de ben de deneyeceğim. 
  4. Ben pirinç suyunu saçlarıma 1 ay boyunca sürdüm ve yararını gerçekten görmeye başladım. Saçlarım normalden daha bi hayli hızlı uzamaya başladı. Bir süre daha kullandıktan sonra etkisinden emin olabileceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu