Güzellik

Pırasa Nedir Yararları Neler Pırasada Hangi Vitaminler Bulunur?

Pırasa Nedir Yararları Neler Pırasada Hangi Vitaminler Bulunur?, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Pırasa Nedir Yararları Neler Pırasada Hangi Vitaminler Bulunur? ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Pırasa Nedir Yararları Neler Pırasada Hangi Vitaminler Bulunur? ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Pırasa Nedir Yararları Neler Pırasada Hangi Vitaminler Bulunur?

Pırasa faydası saymakla bitmeyen 40–50 cm. uzunluğunda zambakgiller ailesinden olan yeşil renk bir sebzedir. Pırasanın tadı müthiş olmasa da sağlık için birden fazla yararı mevcuttur. Bu bitkiyi öğünlerinize dahil ederek, yemeklerinize tat katabilir ve besin değerlerini bi hayli geliştirebilirsiniz.

Pırasa Nedir Yararları Neler Pırasada Hangi Vitaminler Bulunur?

Sinir Sistemini Güçlendirir

Pırasanın içerdiği magnezyum, potasyum ve folik asit aracılığıyla sinir sisteminin sağlıklı işlemesi için çok mühim bir sebzedir. Bu içeriği aracılığıyla, beynin konsantrasyonunu, hafızasını ve bilgi işleme hızını geliştirir. Folik asit bunun bunun yanında bebeklerde beyin hasarı oluşmasını da önler.

Kansere Karşı Korur

Bu bitkinin en fazla araştırılmış özelliği kansere karşı koruma kabiliyetidir. Bu bitkinin içerdiği bir çok içerik, değişik çeşitlerde kansere karşı koruma sağlar. Ayrıca doğal bir kanser önleyici ve tedavi edici olarak görev yapar.

Enfeksiyon ile Savaşır

Pırasa, rahatlatıcı ve antiseptik özellikleri aracılığıyla değişik vücut sistemlerini koruyarak, soğuk algınlığı, grip, ateş ve idrar yolu enfeksiyonu gibi çeşitli enfeksiyonlara karşı vücudu korur. İçeridiği yüksek A vitamini düzeyleri aracılığıyla, kandaki beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu arttırarak, hücrelerin oksijen taşıma kapasitesini geliştirir ve enfeksiyon ile savaşır.

Yüksek Tansiyonu (Yüksek Kan Basıncını) Düşürür

Pırasa, potasyum yönünden çok zengindir bu içeriği aracılığıyla kan basıncını düşürür ve genelde dengeler. Bu özelliği aracılığıyla pırasa, kan basıncı poblemleri yaşayan insanlara özellikle tavsiye edilmektedir.

Yüksek Kolestrolü Düşürür

Pırasanın, kolestrol ve damarları yağ bağlaması zıtı özellikleri mevcuttur. Pırasa kolestrolün bağırsaklarda emilimini azaltır ve kandaki kötü kolestrolü düşürür. Bunun yanında kan damarlarında yağ birikmesi sorununu önler.

Pırasa Nedir Yararları Neler Pırasada Hangi Vitaminler Bulunur?

Kansızlığa İyi Gelir

Hemoglabin üretilmesi için gerekli olan demir minerali içeriği aracılığıyla, demir eksikliği neticesinde bir araya gelen anemi hastalığına karşı, pırasa bi hayli etkilidir. C vitamini içeriği aracılığıyla de demir mineralinin vücuda emilimini kolay bir hale getirir.

İltihap ve Virüs Önleyicidir

İltihap önleyici ve virüs önleyici özellikleri aracılığıyla pırasa suyu, eklem iltihabı, gut hastalığı ve idrar yolu iltihabı gibi bir çok iltihap ile alakalı sorunu engellemeye ve tedavi etmeye yardımcı olmaktadır.

Vücudu Temizler

Muhtemelen pırasanın en mühim özelliği, bağırsakları ve tüm vücudu toksinlerden arındırarak, vücudu tamamen temizlemesidir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Pırasa çok az kalori içerdiğinden ve yağ bulundurmadığından dolayı, obeziteye ve aşırı kiloya karşı oldukça etkilidir. Lif içeriği aracılığıyla midenizi doldurarak, daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar ve iştahınızı yatıştırır. Hem çözünebilir hem de çözünemez lif içeriği aracılığıyla bağırsak aktivitelerini arttırarak, şişme sorununu önler. Bu bitki yemeklerinize eklenerek, kalori eklenmeden, yemeklerinize güzel bir tat katabilir ve zayıflamaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Kalp Sağlığı İçin Faydalıdır

Koroner kalp hastalığı ve damar yağ bağlanması gibi kalp ve damar hastalıklarına, kanınızda bulunan yüksek homosistein düzeyleri neden olmaktadır. Pırasanın içerdiği biyoaktik folik asitler, kandaki homosistein düzeylerini düşürmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca pırasa içindeki kaemferol, nitrik oksit üretimini düşürerek, kalp sağlığını kuvvetlendirir

Kemik Sağlığını Güçlendirir

Pırasa, kemik sağlığını geliştirir ve gemikleri güçlendirerek, kemik erimesi gibi poblemleri önler. Yüksek miktarda içerdiği kalsiyum ve magnezyum mineralleri aracılığıyla kemikleriniz için bi hayli faydalıdır.

Pırasayı Diyetinize Dahil Etmenin Kolay ve Basit Yolları

 1. Küçük dilimlere bölün ve salatalarınıza ilave edin.
 2. Kök, yaprak ve gövdesini tercih ederek, suyunu sıkın.
 3. Pırasa tercih ederek, çorbalar, omletler, soslar hazırlayın.
 4. Sapları, buharda pişirilebilir, sotelenebilir ve diğer sebzeler ile kızartılabilir.

Pırasanın Yan Etkileri

Pırasa genel sağlığınız için bi hayli faydalıdır ve şu ana kadar sağlığa hiçbir yan etkisi bulunmamıştır.  Lakin gaz ve şişkinliğe neden olabilir.

Pırasa Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g

 1. Kalori (kcal) 60
 2. Toplam yağ 0,3 g
 3. Kolesterol 0 mg
 4. Sodyum 20 mg   
 5. Potasyum 180 mg
 6. Karbonhidrat 14 g       
 7. Diyet Lifi 1,8 g
 8. Şeker 3,9 g
 9. Protein 1,5 g
 10. A Vitamini 1.667 IU     C Vitamini 12 mg
 11. Kalsiyum    59 mg         Demir         2,1 mg
 12. D Vitamini 0 IU  B6 Vitamini         0,2 mg
 13. B12 vitamini        0 µg  Magnezyum         28 mg

Kerevizin Sağlığa Faydaları Ve Zararları Nelerdir? İbrahim Saraçoğlu Tıklayınız 

Bamyanın Sağlığa Faydaları Ve Bamya Besin Değeri Tıklayınız

Lahananın Faydaları Lahana Yaprağı Neye İyi Gelir? Sağlığa 10 Faydası Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu