Diyet

Pırasa Kış Sebzesi mi, Sebze mi Yoksa Meyve mi?

Pırasa Kış Sebzesi mi, Sebze mi Yoksa Meyve mi?, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Pırasa Kış Sebzesi mi, Sebze mi Yoksa Meyve mi? ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Pırasa Kış Sebzesi mi, Sebze mi Yoksa Meyve mi? ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Pırasa Kış Sebzesi mi, Sebze mi Yoksa Meyve mi?

Pırasa kış aylarında beğenerek tüketilen sebzelerden biridir. Beyaz pırasa ve kara pırasa olarak iki çeşide ayrılan pırasa dünya çapında en sık kullanılan sebzeler içinde yer alır. Beyaz pırasanın beyaz kısmı uzun olup daha çok yemeklerde kullanılır. Kara pırasa olarak adlandırılan pırasanın ise, beyaz kısmı az olup yeşil kısmı fazladır çoğunlukla çiğ olarak yahut salatalarda kullanılır. Pırasa yemeklerde ve salatalarda çok sık kullanılan, lezzetli ve faydalı bir sebzedir. Aynı zamanda hamile kadınların pırasa tüketmesi anne ve bebek sağlığı için çok mühimdir.Düzenli pırasa tüketimi anne adayının vücudundaki ödemi ve toksini atmasını sağlar. Zengin besin içeriklerine sahip pırasanın içinde A, C, K ve E vitaminleri, folat manganez, demir, fokil asit, magnezyum ve beta karoten bulunmaktadır.

Pırasa Hangi Mevsimde Tüketilir?

Kış mevsiminin vazgeçilmez sebzelerinden bir diğeride pırasadır. Pırasa kış mevsimine yakın hasat edilir. Sonbahar mevsiminin Ekim ayında hasat edilmeye başlanan pırasa, kış mevsimi boyunca hasat işlemine devam edilir. İlk hasadı Ekim ayının sonlarına doğru yapılan pırasa Ekim ayı ile birlikte piyasaya sürülür.

Pırasa; Ekim, Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında tüm market ve pazarlarda satışa sunulur. Günümüz çağında, meyve ve sebzeleri dört mevsim boyunca büyük marketlerde bulmak olabilecekdür. Aynı biçimde pırasa da tüm yıl boyunca bazı büyük marketlerde bulunur. Lakin her meyve sebzeyi aylarında tüketmek gerektiği gibi pırasayı da zamanında tüketmek gerekir. Kış ayları boyunca tazecik pırasayı marketlerden, pazar ve manav tezgahlarından satın alabilirsiniz.

Pırasanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

  • Pırasanın içinde campferol adlı bir bileşen bulunur. Bu bileşen damar sağlığı için mühim bir bileşen olup, damar tıkanıklığı gibi durumların önüne geçer. Uzmanlar aracılığıyla yapılan araştırmalara göre damar hastalarının bol bol pırasa tüketmeleri gerekir. Böylelikle kan basıncı dengelenir ve vasküler tıkanıklığın önüne geçilir.
  • Pırasa B9 yani folat yönünden zengin bir sebzedir. B9 vitamini ise hamile kadınların ihtiyaç duyduğu çok faydalı bir vitamindir. Hamilelik süreci kış aylarına denk gelen gebe kadının kış mevsimi boyunca pırasa tüketmesi tavsiye edilir.
  • Pırasanın bir diğer mühim faydası ise ağrı kesici detaya sahip olmasıdır. Bilhassa kulak ve baş ağrısının dinmesinde mühim bir etkisi olan pırasa, vücuttaki bir çok ağrıyı dindirir. Ağrıların nasıl tedavi edileceği için pırasa taze olarak tüketilmelidir.
  • Pırasa bunun yanı sıra antibiyotik detaya sahiptir. Soğuk havaların etkisiyle vücut direncini kaybedebilir. Genelde boğaz ağrısı, bademcik iltihaplanması gibi durumla yaşanır. Pırasa düzenli olarak bitirildiğinde, boğaz ağrısı ve sinüzit gibi enfeksiyonları doğal olarak tedavi eder.
  • Öksürüğün yol açtığu göğüs ağrısının nasıl tedavi edileceğinde de pırasanın olumlu etkisi mevcuttur. Pırasayı iyice haşlayıp tükettiğiniz taktirde, göğsünüz yumuşar ve öksürüğün yol açtığu göğüs ağrısı hafifler.
  • Pırasanın içinde kanser hücreleriyle savaşacak bileşenler bulunur. Pırasa haftada bir kere olmak üzere düzenli bitirildiğinde vücuttaki kötü huylu tümörlerin oluşmasına izin vermez. Yumurtalık, prostat ve kolon kanserinin oluşma riskini en aza indirerek, kanser hastalığına yakalanmayı önler.
  • Pırasa içinde yüksek miktarda K vitamini ihtiva eder. K vitamini ise kemik sağlığı ve kemik gelişimi için bi hayli mühim olan bir vitamindir. En az haftada bir kez düzenli olarak pırasa tüketerek, kemik  sağlığını korumanız olabilecekdür. Pırasa içindeki K vitamini aracılığıyla ilerleyen yaşlarda oluşabilecek osteoporoz yani kemik erimesi gibi kemik hastalıkları da önüne geçer.
  • Pırasanın saç sağlığına da bir çok olumlu etkisi mevcuttur. C vitamini ve demir oranının yüksek olduğu pırasa, saç köklerini güçlendirerek saç dökülmelerinin önüne geçer. Ayrıca saç dökülmesinin başlıca nedenleri içinde olan anemi yani kansızlığa da iyi gelir.
  • Göz sağlığı için mühim olan lutein ve zeaxanthin adlı maddeler pırasanın içinde bulunur. Düzenli olarak pırasa tüketimi göz sağlığını korur. Hatta yapılan araştırmalara göre pırasa tüketimi, daha çok ilerleyen yaşlarda rastlanılan katarakt riskini de en aza indirmektedir.

Pırasanın Sağlığa Zararları Nelerdir?

Pırasanın sağlığa zararları yoktur. Lakin aşırı bitirildiğinde bazı yan etkilere neden olmaktadır. Bu yan etkiler şunlardan oluşmaktadır; mide ekşimesi, gaz sancısı ve ishal.

Aynı zamanda kronik hastalarına pırasa tüketimi önerilmemektedir. Çünkü hastanın kullandığı ilaçla pırasanın içinde bulunan bileşenler birleştiğinde sağlığı olumsuz etkileyebilir. Bunun için kronik hastalarının doktora danışmadan pırasa tüketmemeleri gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu