Hastalıklar

PID: Pelvik Inflamatuar Hastalık

PID: Pelvik Inflamatuar Hastalık

PID: Pelvik Inflamatuar Hastalık

Kadınlarda üreme organları, üreme sistemi ile ilgili olumsuz durumlar, herhangi bir rahatsızlık hem hamileliği önleyebilir hem de gebelik durumunda hamileliğin seyrini etkileyebilir. Özellikle rahim, yumurtalık ve yumrulardaki anormallikler ve inflamatuar durumlar ciddi bir hamilelik riski oluşturabilir. Bir inflamatuar pelvik hastalık (PID) de bu bağlamda bir hastalıktır. Bir inflamatuar pelvik hastalık çok ciddi ve yaygın bir hastalıktır. Bu sorun yaygın ve her yıl bir milyondan fazla kadın doğuyor. Pelvik inflamasyon vakasına yakalanan çoğu hasta genç grubundan çıkmaktadır. Bu hastalık genç kadınlarda ortaya çıktığından, üreme sistemi için bir risk vardır.
Genç kadınların üreme kabiliyetlerini ve yaşamlarını etkileyebilen pelvisin inflamatuar hastalıkları, güncel medikal teknoloji ile başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Ancak, erken tespit edilmezse ve tedavi başlamazsa kalıcı ve uzun süreli olabilir. İnflamatuar pelvik taban Hastalığın tedavi edilebileceği gerçektir ve aslında bazı yönlere dikkat ederek bu hastalıktan korunmak mümkündür.

Pelvik İnflamatuar Hastalıkların Nedenleri

Bir inflamatuar pelvik hastalık, bakterilerin neden olduğu bir hastalıktır ve adlarına göre görebileceğiniz gibi, birçok mikroorganizma tarafından oluşturulabilir. Bu hastalığın en sık görülen insidansı cinsel yolla bulaşan hastalıkların oranıdır. Kadınlarda ve erkeklerde cinsel yolla bulaşan hastalıkların en yaygın nedenleri gonore ve klamidya adı verilen iki bakteridir. Bu bakteriler vücuttan atılmazsa, tedavi edilmezse cinsel yolla bulaşan hastalıklara neden olabilirler. Bu bakteriler vajina ve serviksten geçtiğinde inflamatuar bir pelvik hastalık oluşur. Bakteriler daha sonra uterusa, fallop tüplerine ve yumurtalıklara göç eder ve hastalık birkaç gün veya hafta içinde vücutta ilerler.

Pelvik İnflamasyon Hastalığın Tehlikeleri Nelerdir?

Pelvik İnflamasyon Genelde, bu hastalıkla yaşayan kadınların dörtte biri hastaneye yatırılmalı ve bir kısmı ameliyat geçirmelidir. Bu hastalık ilk aşamada teşhis edilmezse ve tedaviye başlanmazsa, ciddi uzun süreli sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Özellikle, doğal bir bebek olma, yani, infertilite, ektopik gebelik ve çok uzun pelvik ağrı yetersizliği adneksitin bir sonucu olabilir.
İnflamatuar pelvik taban Hastalık ile yaşayan kadınlardan biri hakkında kısırlık sorunu ile mücadele etmekte ve tamamlayıcı tedaviler kullanıldığında sadece hamile kalabilmektedir. Bu bağlamda, bir kadın pelvik inflamatuar hastalığın ne kadar sık ​​aralıklı ve ne kadar malign olduğunu görme konusunda giderek artan bir risk taşımaktadır. Bunun ana nedeni, fallop tüplerinin iç dokusuna zarar veren ve kadın bezlerini işlevsiz kılan iltihaplı bir pelvik hastalıktır. Kadınlarda kısırlığın sebebi zaten başlangıçta damarların zarar görmesidir. Hasarlı hortumlar yumurtanın uterusa girmesini önler ve dış gebeliklere de neden olabilir. Çünkü ektopik gebelik genellikle borunun hasar gördüğü taraftaki rahim dışında görülür. Döllenmiş yumurta uterusa ulaşamaz ve tüpte büyümeye devam eder, bu da tüpün abdomene girmesine ve kanamasına neden olur. Böyle bir durumda ameliyat gerekli olabilir.

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı Kimdir?

İnflamatuar pelvik hastalık, çocuk doğurma potansiyeli olan genç kadınlarda daha sık görülür, ancak herhangi bir cinsel olarak aktif, cinsel açıdan aktif bir kadında bulunabilir. Genel olarak pelvik inflamatuar hastalık için risk faktörleri;

  • Gonore (gonore) neden cinsel yolla bulaşan hastalıkları olan kadınlar
  • Klamidyadan kaynaklanan cinsel yolla bulaşan hastalıkları olan kadınlar,
  • Çiftlerin sayısı arttıkça, cinsel yolla bulaşan bir hastalık riski artar ve kadınları birden fazla eşle birlikte bırakır.
  • Cinsel ilişkilerinin olduğu erkekler, diğer ortaklarla kadınlar,
  • Daha önce inflamatuar pelvik hastalığı olan kadınlar,
  • Sıklıkla vajinal yıkayan cinsel açıdan aktif kadınlar kesinlikle daha fazla risk altındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu