Faydalı Bilgiler

Peeling Nedir, Ne İşe Yarar?

Peeling Nedir,  Ne İşe Yarar?

Hemen hemen bayanlar başka olmak üzere her insan, cildinin güzel parlak ve pürüzsüz görünmesi ister. Peeling nedir,  ne işe yarar gelin bakalım. Peeling,  üst derilerimizin soyulması ile derilerimizin yenilenmesi ve cilt sorunlarının giderilmesi için uygulanan etkili yöntemlerin ilk başında yer almaktadır. Temel amaç, cildin hasar gören tabakalarını kaldırıp, sağlıklı tabakanın ortaya çıkması ve cildin canlanmasıdır. Cildimizin uyarılması ile yeni hücre oluşumları hızlanır bu sebep ile cildimiz sağlıklı parlak ve pürüzsü görünüm alır.

Peeling ile kırışıklıkların, cildin erken yaşlanması ya da cilt kuruluğu, leke gibi sorunları önleyebiliriz. Peelingler derinliğe göre; yüzeysel olarak, orta derinliklerde ve çok derin olarak 3e ayrılmaktadır.

Hafif peeling uygulaması, meyve asitleri ile yapılmaktadır. Cildimizin üst tabakası yüzeysel olarak soyulmaktadır. 4-5 dakika içerisinde yapılan bu uygulama sırasında ciltte çok hafif bir yanma ve hafif bir kızarma olabilmektedir. Hafta da 1 kez 5-6 defa tekrarlanabilmektedir.

Üst derinin orta derinlik aşamasında soyulma işlemi;yüzdeki kırışıklıklar, sivilce ve leke izlerinde oldukça etkilidir. 5 dakika süren bu uygulama yüzde 2 dakika kadar yanma hissi oluşturmaktadır. Yüz önce beyazlar sonra hafif kızarır. İki gün sonra cildin üst derisi dökülür ve yeni deri ortaya çıkar. Bu uygulama ile sivilciler ve kırışıklıklar azalmaktadır.

Peeling için en uygun zaman dilimi bahar mevsimi zamanıdır. Peeling sonrası güneş ışınları ve makyajdan uzak durulmalıdır. Güneş peeling için büyük bir tehlikedir.

Peeling Nasıl Yapılır gelin birlikte inceleyelim;

l  Eğer yüzünüze peeling yapacaksanız en uygun zaman dilimi uyumadan öncedir. Yüzünüzü çok iyi temizledikten sonra peeling yapabilirsiniz.

l  Oluşacak kızarıklıklar kendiliğinden geçecektir, telaş etmeyin

l  El ve ayak peelingi,  duş sonrasında yapılmalıdır.

l  Hassas ve sivilceli deriye sahip olanlar dikkatli davranmalı ve hafta da en fazla 1 kez peeling yapabilirler.

l  Peelingi banyo yapar iken lif ile kullanabilirsiniz.

l  Ev de içmiş olduğunuz kahvenizin telvesi ile bir miktar bal karıştırdıktan sonra masaj yapar gibi cildinize uygulayabilirsiniz. Ardından durulama yapıp yumuşak bir cilde sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu