GüzellikSağlık

Patates Suyunun Faydaları

Patates Suyunun Faydaları

Patates hem birçok ülkede hem de bizim ülkemizde çok fazla kullanılan bir sebzedir. Özellikle mutfaklarda birçok farklı amaçta kullanılan patates birçok lezzetinde baş rolünde yer almaktadır. Patatesin yanı sıra ise patates suyunun da birçok şeye faydası olduğu bilinmektedir. Peki patates suyunun faydaları nelerdir?


İlk olarak patates suyu zararlı maddelerin vücut dışarısına atılmasında çok faydalıdır. Safranın ve karaciğerin temizlenmesinde önemli bir yeri olan patates idrar yollarında taş oluşumunu da önlemektedir. İkinci olarak saç köklerini iyi gelmekte ve daha gür ve sağlam saçlara sahip olmanıza olanak sağlar. Bunun için yumurta akı,bal ve patates suyu ile oluşturacağınız bir karışım saçlarınızın hızlı bir şekilde uzamasını sağlayacaktır. Patates suyunun bir diğer faydası ise kabızlık,şişkinlik,ishal,hazımsızlık gibi sindirim sistemindeki rahatsızlıklara ve sindirim sisteminde bulunan maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Patates suyunun cilt hastalıklarında da oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle yanık ve tahriş olmuş ciltlere uygulanabilir. Ayrıca düzenli olarak patates suyu tüketmek cilt kuruluğunu önlemektedir. İyi bir potasyum kaynağıdır.

Bu sebeple tansiyon çok yüksek olduğunda düşürülmesi için kullanılır. Ayrıca kişisel bakım için kullanılan patates suyu göz altında bulunan morluklara ve lekelere iyi gelmektedir. Son olarak ise patates suyunun tadı çok hoş değildir. Bu sebeple tek başına tüketimi çok fazla önerilmez. Örnek olarak limon suyu,havuç suyu veya sevenler için bal kullanarak tüketmek daha kolay olacaktır. Çürümüş patatesler patates suyu elde etmek amaçlı kullanılmamalı ve taze patatesler kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu