Doğal Tedaviler

Papatya Çayını Yararları Nelerdir ve Nasıl Kullanmalıyız?

Papatya çayı, Matricaria Chamomilla veya Matricaria Recutita bitkilerinin çiçeklerinden hazırlanan bitkisel bir içecektir. Bu çiçekli bitki dünya çapında yaygın olarak yetiştirilmektedir. Çiçekler toplanır ve lezzetlerini çıkarmak için suda birkaç saat kaynatılmadan önce kurutulur.

Papatya çayının sağlığa faydaları şunlardır;

-Sinirleri yatıştırarak ve vücut üzerinde sakinleştirici bir etki yaratarak kaygı ve stres seviyelerini azaltır;

-Bağışıklık sisteminizi güçlendirir;

-Uyku kalitesini artırır;

-Kolit, şişkinlik, mide ekşimesi ve hazımsızlık gibi sindirim bozukluklarına yardımcı olur; -Hamilelik sırasında mide bulantısı ve kusmaya karşı etkilidir (emin değilseniz bir doktora danışın);

Adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olur; krampları önlemeye yardımcı olabilir, ancak herhangi birine neden olmaz. -Astım ve diğer solunum bozuklukları gibi solunum problemlerine yardımcı olur.

– Mesane enfeksiyonları ve sistit gibi idrar yolu semptomlarını iyileştirebilir.

-Egzama ve sedef hastalığının tedavisine yardımcı olabilir.

-Akne ve rozasea ile yardımcı olabilir.

-Yara iyileştirme, sinir sistemini sakinleştirme, cilt sağlığını geliştirme gibi daha birçok kullanım alanı vardır, hatta kan dolaşımını artırabilir! Ve tabii ki tadı da harika!

Papatya çayı, 25 gr veya 50 gr’lık daha küçük poşetlerde veya 100 gr veya 200 gr’lık daha büyük poşetlerde satın alınabilen gevşek yapraklı çay poşetleri dahil olmak üzere farklı formatlarda mevcuttur. Gevşek yapraklı bir versiyonla, muhtemelen en fazla sağlık faydasını elde edersiniz.

Bunun nedeni, çayın sadece yapraklardan değil, bütün bitkilerden yapılmasıdır; bu, bitkilerin tüm parçalarının bardağınızda bulunduğu anlamına gelir. Bazı sağlık yararları çiçeklerde bulunan bileşiklere dayandığında, bunlar yalnızca gevşek yaprak çay kullanırsanız elde edilebilir.

Papatya Çayını Yararları Nelerdir ve Nasıl Kullanmalıyız? Doğal Tedaviler
papatya

Papatya çayı gerçek bitkilerden yapıldığından, bazı insanlar için alerjik reaksiyonlar ve reçeteli ilaçlarla olası etkileşimler dahil olmak üzere bazı yan etkileri vardır. Bu nedenle, bu koşullardan herhangi birine sahipseniz veya herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, papatya çayını güvenle içebilmeniz için içmeden önce mutlaka bir doktorla konuşun.

Bazı insanlar Papatya çayının aromasını çok acı veya bitkisel bulabilir, ancak bunu ilk kez deniyorsanız endişelenmemelisiniz çünkü aroma normalde içtiğinizden farklıdır. Tıpkı çay için yeşil veya siyah çay içmek gibi.

Papatya çayı, soğuk içecek ve sıcak içecek olmak üzere birçok farklı şekilde içilebilir.

Gevşek yapraklı papatya çayı yapmak için şu adımları izleyin:

  1. 1 su bardağı kaynar suyu bir bardağa dökün ve suyun içine 1 tatlı kaşığı kuru papatya çiçeği ekleyin .(bunların kuru olması önemlidir)
  2. 10 dakika demlenmesine izin verin.
  3. Papatya çiçeklerini süzün ve içindekileri bir çaydanlık veya servis sürahisine dökün.
  4. Bir fincan çay yapmak için kaynar sıcak su ekleyin (kuru papatya çiçeği kullanıyorsanız çok daha az)

Sıcak Papatya çayı yapmak için şu adımları izleyin:

  1. 10-15 gr kuru papatya çiçeğini kaynar suya koyun, 1 dakika kaynatın ve ardından yapraklarını süzün.
  2. Yaprakların üzerine 1 bardak kaynar su dökün (sadece yarısını zaman kazanmak için kullanabilirsiniz) ve 10 dakika demlenmesine izin verin.
  3. Çayı bir demliğe veya servis sürahisine dökün ve bir fincan çay yapmak için kaynar sıcak su ekleyin (kuru Papatya çiçeği kullanıyorsanız çok daha az)

Sıcak papatya çayı kış ayları için harikadır ve soğuk papatya çayı yılın herhangi bir zamanında içilebilir.

Papatya çayı, buzlu Papatya Çayı olarak da içilebilir. Bunu yapmak için, bardak yerine PET şişeler kullanmak dışında soğuk papatya ile aynı adımları izleyin, soğumaya bırakın ve istenen sıcaklığa ulaşılana kadar buzdolabına koyun. Papatya çayı yapmanın birçok farklı yolu vardır, ancak kullanılan yöntem, kişisel tat tercihlerinize ve çayın gücüne bağlıdır. Örneğin 10-15g yerine 7g gibi biraz daha az yaprak kullanılarak hafif bir Papatya Çayı yapılabilir (yine daha hafif bir aroma tercih ederseniz daha az kullanabilirsiniz). Ancak daha güçlü bir şey istiyorsanız, suyu 1 dakika yerine 1 dakika gibi daha uzun süre kaynatmayı deneyin. Papatya Çayı, sağlık yararları ile daha yaygın olarak bilinir hale geldikçe, giderek büyüyen bir trend haline geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu