Bebek ve Çocuk

Papatya çayı bebek ses kısıklığı ve öksürüğü keser mi, faydaları nelerdir?

Bebeklerde papatya hapşırık, öksürük, ses kısıklığına iyi gelir mi?

Bebek papata çayı içerse rahatlar. Şunu soruyorsanız; papatya çayı gaz sancısına iyi gelir mi? Evet bebeklerde gaz sancılarını rahatlatan bir bitkidir. Hem bebeğinizi sakinleştirir, hem de gazını alır. Bununla beraber öksürük, hapşırma, ses kısıklığı gibi birçok derde devamdır.

Bebeklere papatya çayı ne zaman verilir, papatya çayı bebeklere kaçıncı ayda içirilir?

Bebeklere papatya çayının faydalarından faydalanabilmeniz için 6 ay beklemeniz gerekecektir. 6. aydan sonra bebeğe gönül rahatlığıyla ılık ılık içirebilirsiniz.

Papatya, soğuk algınlığına iyi gelen, sakinleştirici ve rahatlatıcı özellikte, gaz sancılarını rahatlatan şifaları bitkilerdendir. Bu makalemizde papatya çayı bebeklere verilirmi, ne zaman ve ne kadar verilir, bebeklere papatya çayı nasıl yapılır? konusunda doktorların cevaplarına yer verdik.

Bebeklere papatya çayı nasıl yapılır?

1 tatlı kaşığı papatya çiçeğini güzelce yıkayıp cezveye koyun, üzerine bir su bardağı su katıp kaynatın.Ocağın altını kapatıp çayı süzün.

Bebeklere papatya çayı nasıl yapılır, bebek için papatya çayı tarifi

Papatya çayı tarifi ile hazırlayacağınız birkisel çayı bebeğinize 6 ay dolmadan ve doktorunuzdan onay alarak kullanın. Papatya çayımızı kaynamış suyun içerisine atmıyoruz. Cezvemize yarım kaşık papatya çiçeğini koyalım ve içine 1 bardan su ilavesi yapalım. Kaynayınca alın dinlendirin. Süzerek bebeğe içirebilirsiniz.

Bebeklere papatya çayının faydaları

Bebeklere genel olarak annelerin fayda gördüğünü söylediği ve bebekte yarar sağladıkları şunlardır;

  1. Bebeği sakinleştirir.
  2. Bebeğin gaz sancısına iyi gelir.
  3. Bebeklerde öksürüğe iyi gelir
  4. Bebeklerde ses kısılması ve hapşırığa faydalıdır.
  5. Uyku düzenine yararlıdır.

Bazı anneler papatya çayının diş çıkaran bebeklerde dişlerde rahatlama sağladığı ve uyku sorunu yaşayan bebeklere deliksiz uyku yaptığı söylenmektedir.

Ayrıca papatya çayı için şunları da bilin;

Bebeğe kesin içirmeniz gereken çaylar arasında değildir. Bebekte yukarıdaki durumları gözlemliyorsanız yeni doğan bebeklere 6. aydan sonra içirebilirsiniz. Günlük yatmadan önce bebeğe içirerek uyku düzeni sağlamaya çalışıyorsanız bebeğe zarar vermez. Düzene girdiğinde her gece vermenize gerek yoktur.

Üst solunum yolu rahatsızlığı yaşayan bebeğiniz varsa çayı günde 3 sefer 50cc olarak içireblirsiniz. Eğer 3 gün sonra hastalık geçmemiş olursa doktora gidin.

Bebeklerde öksürük için kullanıyor ve bebek hem öksürük hemde ateşle boğuşuyorsa hemen doktora götürün.

Not: Bebeğe her türlü bitkisel ve kimyasal ilaç vermeye kaltığınızda doktordan onay almalısınız.

Bebekler için diğer faydalı makaleler

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu