Sağlık

Panik Atak Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Panik Atak Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Panik atak, kişinin hayatında aniden yaşadığı bir olay karşısında büyük korku ve endişe duymaya başlaması ve bu durumdaki endişe halini alışkanlık haline getirmesi durumudur. Hasta önceleri yaşadı belirtilere bir anlam veremez, içinde sürekli kötü bir haber alacağı korkusu, aniden ölebileceği düşüncesi, bu aşırı stresler neticesinde aşırı heyecan ve korkudan dolayı kalp çarpıntılarının, nefes almada güçlüğün yaşandığı tedavi edilmesi şart olan bir hastalık türüdür. Kişiler genel olarak panik atak olduklarının farkında bile olmazlar. Panik atağın şiddeti ne zaman büyük boyutlara ulaşır o zaman hayatlarında gerçekten bir şeylerin yolunda gitmediği konusuna kanaat getirirler. Yakın çevreden destek alma istediği, ya da kendine en yakın gördüğü kişiden sürekli destek almak istediği meydana gelebilir. Kişi kimin yanında kendini güvende hissediyor ise sürekli o kişinin yanında olmak ister. Bunun sebebi ise sevdiği yakın gördüğü kişinin yanında panik atak yaşamadığına inanmasıdır. Ancak kendi için güvenli gördüğü ortamdan ayrılıp, dış dünyada diğer insanla ile iletişime geçtiğinde yine ataklar yaşamaya başlar. Örneğin denizde boğulma tehlikesi atlatmış olan bir kişide panik atak seyretmeye başlar. Çünkü denize karşı korku ve aniden nefesinin kesilip öleceği kaygısını taşımaya başlamıştır. Panik atak hastaları toplum tarafından çoğu zaman anlaşılmaz ve hasta kendi kendi ile baş başa kalır. Aksine böyle durumlarda hastalık halinde olan kişiye yardım etmek onun bulunduğu psikolojiden çıkmasını sağlayacak en önemli etken olacaktır.


Panik Atak Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atak belirtilerinin en sık olanları, çarpıntı, birden aşırı terleme, nefes alamama sorunu yaşama, titreme, üşüme, sıcaklama, bulantı, baş dönmesi ve dengede duramama, kollarda uyuşma ve göğüs ağrısı, ölmekten ya da tamamıyla aklını yitirmekten endişe duymaktır. Panik atak hastası olan bir kişinin siz sıcaktan bunalırken üşüyüp kat kat giyindiğine şahit olabilirsiniz. Ya da eğer sizinle iyi anlaşıyor ise sizinle iletişim halinde olmayı tercih etmekte ve her atağında sizden destek almak isteyebilir. Panik atak hastaları en iyi iletişim kurdukları insanı seçer ve derdini sürekli bu kişiler ile paylaşır. Güven duymadıkları hiçbir yerde olmaz ve hiç kimse ile iletişim kurmaz.

Panik Atak Nasıl Tedavi Edilir?

Panik atak tedavisine başlayana kadar hasta bedeninde yaşadığı çeşitli sorunları çözmek adına birçok doktoru ziyaret eder. Göğüs ağrısı için göğüs hastalıkları uzmanına gider ve kendisi için garip olan gayet sağlıklısının bu ağrı için hiçbir nedeniniz yok cevabını alır. Kalp krizi geçirdiği hissi ile hasta kalp damar cerrahisine başvurabilir. Bunun gibi sayısız doktorla görüşür. En son bedensel hiçbir sıkıntının olmadığına inandığında psikolojik destek alma yoluna gider. Bu aslında ilk yapılması gereken ve en etkili yöntemdir. Hastaya terapi uygulanır, rahatlamasını sağlayacak panik atağın daha hafif atlatılmasını sağlayacak olan nörolojik anti depresan ilaçları verilir. Hasta ilaç kullanırken iyi olduğuna ancak ilaç alımından iki saat sonra tekrar sorunlar yaşadığını ifade edebilmektedir. Sonuç itibari ile beyinde odaklandığı ben hastayım düşüncesini atmasını sağlamak zaman almaktadır. Hem hastanın hem yakın çevresi hem de tadavi aldığı doktorun bu konuda göstereceği hassasiyet ve sabır tedavinin kısa sürede olumlu olarak sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu