Güzellik

Osmanlı Sarayı Kadınlarının Güzellik Sırları

Osmanlı Sarayı Kadınlarının Güzellik Sırları

Osmanlı zamanının saray kadınlarının güzellikleri dillerde dolaşacak seviyeye kadar ulaşmıştır. Saray kadınlarının güzelliklerinin birçok sebebi vardır. Bunlar şunlardır:

1- Gülleri Kullanmaları

Osmanlı sarayı kadınları güzelliklerini elde edebilmek için en çok gül suyunu kullanmışlardır. Gül suyu; cilt temizleme, kırışıklıklarının ortadan kaldırılması ve ciltlerinin temizlenmesi için çok faydalıdır ve bu yüzden de saray kadınlarının sürekli kullandığı bir yöntem olmuştur.

 2- Limon Etkisi 

Limon, cildi beyazlatmak için çok etkili bir yöntemdir. Osmanlı zamanında da güzellik denince akla beyaz cilde sahip olmak gelirdi. Bu yüzden de saray kadınları limonu birçok defa kullanmışlardır. Antiseptik olması ve meyve şekeri içermesi sebebiyle saray kadınları limonu yüzlerine sürerlerdi. Ayrıca beyazlatıcı olması içinde yüzlerine ve ellerine de limonu sürerlerdi.

 3- Beslenme Şekli

Saray kadınları zayıf olmaya ve hangi şeyden ne kadar yediklerine çok dikkat ederlerdi. Bunun için yılın bazı zamanlarında daha az yemek yerlerdi.

 4- Güzel Kokmak


Saray kadınlarının güzel kokabilmek için birçok farklı yöntemleri bulunmaktaydı. Birçok güzellik sırrında kullanılan gülü güzel kokular elde etmek için de kullanıyorlardı. Bunun yanında misk, amber gibi kokular da kullanarak güzelliklerine güzellik katıyorlardı. Vücutları için bu kokuları kullanıyorlardı fakat giydikleri kıyafetler için de elma ve reyhan gibi kokular kullanarak kıyafetlerinin de güzel kokmalarını sağlıyorlardı.

5- Makyaj Yapmak

O dönem için her ne kadar makyaj malzemesi bulunması zor olsa da saray kadınları kendileri bitkilerden elde ederek bazı malzemeleri elde edebiliyorlardı. Bunlar allık, göz sürmesi, dudak boyası gibi malzemelerdi. Bunları kendileri elde etseler de kendilerine uygulayarak padişahları etkilemeyi başarmışlardır.

 6- Bakım

Günümüzde kadınlar kendi güzelliklerini korumak ve güzelliklerine güzellik katmak için bakım uygulamaktadırlar. Osmanlı zamanında da saray kadınları birçok meyve, sebze gibi malzemeden elde ettikleri bakım ürünleri ile kendilerine bakım uygulamaktaydılar. Hatta esmerler ve beyaz tenliler ayrı bakımlar uygulamaktaydılar. Beyaz tenliler genelde süt banyosu yapmaktaydılar.

 7- Temizlik

Saray kadınları günlerinin birçok bölümlerini hamamda geçirirlerdi. Bu sebeple temizlikleri kusursuzdu. Hatta daha beyaz bir tene sahip olabilmek için de kendilerine sürekli kese yaptırarak ölü ciltlerinden kurtulurlardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu