Sağlık

Oryantasyon Eğitimi Nedir?

Oryantasyon Eğitimi Nedir?

İşletmedeki pozisyonu değişen ya da işe yeni başlayan personelin işletme için kazanç sağlayabilmesi ve çalışan kişiden en kısa sürede verim alınabilmesi için işe alım sürecinin devamı olarak değerlendirilen konuya, oryantasyon eğitimi denilmektedir. Bu eğitimlerin kapsamı içeriği veya süresi her işletme için farklıdır.

Oryantasyon eğitim süresi genellikle işin karmaşık yapısına ve çalışanların hangi pozisyonda bulunduğuna göre değişiklik gösterir. Fakat genel olarak bu eğitim süresi iki hafta ila altı ay arasında olmaktadır.  Oryantasyon eğitiminin çalışanlar adına faydalı olabilmesi için şirkette başlıca sorumluluk sahibi olan departman ise İnsan Kaynakları departmanıdır. Bu departman, başarılı olabilmek için iş yükünden kaynaklı yalnızca oryantasyondan sorumlu olan bir kişiye pozisyon atamalıdır. Aynı zamanda eğitim sonuçlarını da düzenli aralıklar ile raporlamalı ve gerekli iyileştirmeleri uygulamalıdır. Son olarak eğitimin içeriğini ve süresini en ince ayrıntısına kadar düzenlemelidir.

Oryantasyon Eğitiminin Amaçları

Oryantasyon eğitimi hem işletmenin hem de çalışanların gelişimi için oldukça önem taşımaktadır. Bunların yanı sıra çalışan için de işletme için de bir çok amaç içerir. Oryantasyon eğitiminin amaçları kısaca şöyledir.

  • Verilen eğitim sayesinde hem işe yeni başlayan hem de pozisyon değiştiren çalışanların yapacağı işin bütün tutum ve gerekliliklerine kısa zamanda adapte olmaları sağlanır.
  • Çalışanların iş deneyimleri ile ilgili hem düşünsel hem de bedensel becerilerin kazanılması sağlanır.
  • Bu eğitim ile çalışanlar kendilerini değerli hisseder. Böylece işletmeye aidiyet hisleri oluşur.
  • Çalışanın iş yerine uyumu hızlı bir şekilde gelişir.
  • İş eğitimi tam anlamı ile sağlandığı için çalışanın deneme yanılma yolu ile çalışma yapması önlenir.
  • Çalışan işyerindeki hiyerarşik düzeni anlar ve buna göre davranır.
  • En önemlisi ise bu alacağı eğitim sayesinde çalışana sorular sorulur, hataları düzeltilir ve çalışanın verilen eğitime uyup uymadığı denetlenir. Böylece hem işi öğrenmesi kolaylaşır hem de eğitilmesi amaçlanır.

Oryantasyon Eğitiminin İçeriği

Oryantasyon eğitimi, mesleki ve temel oryantasyon olmak üzere ikiye ayrılır. Çalışanın ihtiyaç duyacağı tüm ilgileri içerme amacını taşır ve bu şekilde bir oryantasyon prosedürünün bilinci ile hazırlanır. Bu eğitim, yalnızca büyük ya da küçük işletmelerde gerçekleştirilmemektedir. Aynı zamanda üniversite gibi eğitim yerlerinde de öğrencilerin veya akademisyenlerin bilgilendirilmesi amacıyla da hazırlanabilir.

Global ekonomilerde oryantasyon eğitiminin yaygınlaştırılması ve zorunlu hale getirilmesi gerekmektedir. Böylece hem daha güçlü hem de kaliteli çalışan ve işyerlerinin oluşması sağlanacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu