Örgü

Örgülerde İlmek Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Örgülerde İlmek Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Örgü yapımında en çok yaşanan sorunlardan biri olan beden konusunda, standart ölçümlerden yararlanarak birçok farklı beden için örgü örebilirsiniz. Hazır trikolar ve kazaklarda da kullanılan bu nedenler ;

  • XS,
  • S,
  • M,
  • L,
  • XL,
  • XXL olarak belirlenmiştir. Bu bedenler bilindiğinde kolay bir şekilde ilmek atılması sağlanmaktadır.

Mesela XS bedende olan biri için bel ölçüsünde 37 ilmek atılırken, XXL için bu sayı 48 ilmeğe çıkmaktadır. Bu nedenle kullanacağınız ipliğin kalınlığı, örgü öreceğiniz kişinin beden ölçüsü iyi bilinmelidir.

Standart bedenlerde ilmek sayıları ne kadar olur, bu konuda size bilgi vereceğiniz ve siz de bu bilgilerden yararlanarak kendiniz için en uygun ürünü seçebileceksiniz.

Örgülerde İlmek Sayısı Nasıl Hesaplanır?

S Beden için İlmek Sayısı

S beden için ilmek sayısı kazak örmek istediğinizde, kol evi altından en ölçüsü 42 ilmek, bel ölçüsü 39 ilmek, omuz 34 ilmek, yaka açıklığı 20 ilmek, ön yaka düşüklüğü 26 ilmek, kol evi 20 ilmek olarak uygulanabilmektedir.

Farklı bir ürün örülmek istediğinde de ölçü alınarak ölünün uzunluğunda ilmek atılarak ne kadar örülmesi gerektiği ortaya çıkacaktır. Bazı yünler çok kalın olduğu için, daha az ilmek atılması gerekebilirken, bazıları da ince olduğu için daha az ilmek atılır.

M Beden için İlmek Sayısı

Orta bir beden olan M beden için ise, kol evi altından en ölçüsü 44 ilmek, bel ölçüsü 41 ilmek, omuz 35 ilmek, yaka açıklığı 20 ilmek, ön yaka düşüklüğü 26 ilmek, kol evi 21 ilmek uygulanmaktadır.

Tabi daha dökümlü bir model için ilmek sayıları ölçülere uygun şekilde arttırılabilmektedir. M beden için kullanacağınız ipe göre de ölçüler farklı gibi görünebilir.

XL Beden için İlmek Sayısı

Kazak örmek istediğiniz kişi XL bedense, kol evi altından en ölçüsü 48 ilmek, bel ölçüsü 45 ilmek, omuz 38 ilmek, yaka açıklığı 21 ilmek, ön yaka düşüklüğü 27 ilmek, kol evi 23 ilmek olacaktır.

Siz de basit bir örgü ile başlayacağınız örme maceranızda ördükçe kendinizi daha fazla geliştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu