Sağlık

Okaliptüs Yağının Faydaları

Okaliptüs Yağının Faydaları

Okaliptüs, hepimizin çok iyi bildiği bir bitkidir. Avusturalya kökenli bir bitkidir. Hoş kokusu nedeniyle, başta parfüm, tıp ve yiyecek sektörü olmak üzere bir çok alanda kullanılmaktadır. Okaliptüs ’den elde edilen yağ ise sağlıkla ilgili bir çok soruna çare olmaktadır. Okaliptüs yağı, iltihap kurutur, mantarı engeller, ateş düşürür, antiseptik özelliği vardır, burun tıkanıklığını açar, ağrı kesici özelliği bulunur, anti bakteriyel özelliği bulunmaktadır, kas spazmlarını önler ve bunun gibi daha birçok faydası bulunmaktadır.

Okaliptüs yağının faydaları nelerdir?

-Enfeksiyon ve yaralara karşı etkilidir: Okaliptüs sıtmaya karşı kullanılmaktadır. Sıtma konusunda o kadar etkilidir ki Afrika’nın kuzey bölgelerine sıtmanın yayılmasını engellemek amacıyla okaliptüs ağaçları dikilmiştir. Güneş yanıklarını geçirir. Antiseptik özelliği sayesinde diğer böcek ısırmalarına karşı da etkilidir. Her türlü yara, kesik, yanıklara karşı hem enfeksiyon giderici, hem de yaranın çabuk iyileşmesini sağlayıcı özelliği vardır.


-Haşerelere karşı etkilidir: Okaliptüs yağı, haşere sorunu olup da, böcek ilaçlarından uzak durmak isteyenler için alternatif bir doğal böcek savardır. Haşerelerin sizden uzak kalmasını istiyorsanız, kimyasal böceksavarlar yerine, okaliptüs yağı içeren krem veya yağları kullanabilirsiniz.

-Eklem veya kas spazmları: Başta romatizma olmak üzere, eklemlerde veya kaslarda oluşan ağrıların giderilmesinde etkilidir. Ağrıyan bölgeye, tatlı badem yağı, susam yağı, zeytinyağı gibi yağlar ile inceltilmiş okaliptüs yağı sürülerek ağrının azaltılması hatta giderilmesi mümkündür. Birçok kişi bu yöntem ile ağrılarından kolaylıkla kurtulmaktadır. Sizlerde Okaliptüs yağını kullanarak ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

-Alerjilere karşı etkilidir: Birçok alerjik reaksiyona karşı etkili bir çözümdür. Alerjik reaksiyonların giderilmesinde okaliptüs yağından elde edilen, pastiller, buhar banyoları, spreyler ve merhemler gibi birçok ürün kullanılmaktadır.

-Alt ve üst solunum yolları sorunlarına karşı etkilidir: Bronşit, sinüslerin tıkanıklığı, kuru öksürük ve burun tıkanıklığı gibi birçok alt ve üst solunum yolu sıkıntılarıyla baş etmede kullanılmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, okaliptüs yağının birçok faydası bulunmaktadır. Ancak, kullanmak isterseniz yağı mutlaka inceltin, doktora danışmadan kullanmayın ve özellikle 6 yaşından küçük çocuklara okaliptüs içeren şuruplar vermeyin. Özellikle hamileler ve emziren annelerde uzak durmalılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu