Faydalı Bilgiler

Öfkenizi Kontrol Altında Tutun

Öfkenizi Kontrol Altında Tutun

Günlük yaşantımızda sinirimizi bozan birçok olay ile karşı karşıya kalırız. Bazı durumlarda gereken tepkiyi usulünce veririz fakat bazı durumlarda öfkemizi kontrol altına alamayarak, sonucu kötü şeyler doğurabiliriz.

Öfkeyi kontrol altına almak istememizin amacı ise, çevreye ve sevdiklerimize zarar vermeden kendimizi doğru bir şekilde ifade etmektir. Tabi ki öfkeyi tamamen yok etmek mümkün değil. Her insan öfkelenir ancak olumsuz sonuçlar doğurmadan, öfkeyi kontrol altına almak gerekir.

Öfkenizi Kontrol Altında Tutun Faydalı Bilgiler

Öfkeyi Kontrol Altına Almanın Yolları

  • Öncelikle öfkeyi sağlıklı olarak kontrol altına alabilmeniz için, bazı farkındalıklara sahip olmanız gerekir. Kendisini ve duygularını tanıyan, tam olarak ne istediğini bilen insan, hislerini mantıklı bir şekilde ifade eder. Fakat öfkeli bir insan, yaşanılan olayları çarpıtarak algılar. Öfkelendiğiniz şeyin hangi düşünce ile arttığına ve azaldığına dikkat edin.
  • Öfkeli bir insan herhangi bir durumda düşünmeden yargılama ve yargıları da kendi yönüne çevirme eğilimine sahiptir. Öfkeli bir ruh halindeyseniz öncelikle yavaşlayarak, verdiğiniz tepkileri gözden geçirin. Asıl söylemek istediğiniz şey yerine, ağzınıza gelen ilk şeyi söylememeye çaba gösterin. Öfkeli olduğunuz kişinin ne söylemeye çalıştığını dinlemeye ve anlamaya çalışın.
  • Öfkenizin altında hangi gerçek düşünce yatıyorsa onu bulmaya çalışın. Gergin olduğunuz ortamdan belli bir süre uzaklaşarak, sakinleşmeye gayret gösterin.
  • Kendinizi sakinleştirecek durumlar hayal etmeye çalışın. Derin nefes alıp verme egzersizleri yapın. Kendinizi rahatlatıcı şeyler söyleyin.

Öfke Haksız Duruma Düşürebilir

Öfkenizi kontrol altına almadığınız durumlarda haklıyken haksız duruma düşebilirsiniz. Vereceğiniz aşırı tepkiler, dönülmesi zor durumlara ve pişmanlıklara sebep olabilir.

Öfke kesinlikle tamamıyla yok edilebilecek bir duygu değildir. Olaylara karşı bakış açısını değiştirmek, öfke duygusunu daha aza indirger ve kendinizi daha doğru bir şekilde ifade etmenize yardımcı olur.

Öfkenin Tamamıyla Bastırılması

Öfkenin çok sert bir şekilde dışa vurulması gibi bastırılması da sağlıklı bir durum değildir. Öfke tamamıyla bastırıldığında depresif duygulara ve suçluluk duygularına neden olabilir. Bir kişi öfkesini bastırdığında, kendisini ifade edemediği için, dışa vurduğundaki ihtiyacı karşılayamaz. Diğer yandan öfkenin sürekli bastırılması da belli bir süre sonra kontrolsüzce dışa vuran bir öfkeye sebep olabilir.

Öfkenin Sebep Olduğu Hastalıklar

  1. Kalp Hastalıkları: Öfke içinizde biriktikçe kalp hızınız artar ve kalp damarlarında daralma meydana gelir.
  2. Hipertansiyon: Damar elastikiyetini bozan öfke, kalıcı hipertansiyona neden olur.
  3. Şeker Hastalığı: Öfke içinizde biriktikçe, metabolizmanızın bozulmasına ve şekerinizin yükselmesine neden olur. Zaten şeker hastaları öfkeli olduklarından dolayı hasta olmuşlardır.
  4. Ruhsal Bozukluklar: İçinizde biriken öfke, depresyon gibi sorunlara neden olur. Öfke depresyona yol açtığı gibi, depresyon da öfkeye yol açar.
  5. Hastalıklı genler: Herkeste bazı hastalıkların geni vardır. Bu genleri uyandırmamayı başarırsanız hasta olmadan hayatınıza devam edebilirsiniz. Fakat öfke kontrol altına alınamıyorsa, bu hastalıklı genler ortaya çıkar. Bu durumda genlerinizdeki hastalıklar tetiklenir. Son yıllarda kanser hastalarının artmasının en önemli sebepleri arasında stres ve birikmiş öfke yatar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu