Ana sayfa » Sağlık » Obezite Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Obezite Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Obezite tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde görülen en ciddi sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Genel anlamda obezite, vücuttaki yağ kütlesinin yağsız kütleye göre aşırı derecede artması nedeniyle vücut ağırlığının boy uzunluğuna göre olması gerekenin oldukça üstüne çıkmasıdır. Beslenme insan için anne karnında başlayan bir durumdur ve hayatın sonuna kadar da devam eden bir ihtiyaçtır. İnsanların sağlıklı olarak büyüyüp, gelişmesi için ihtiyacı olan tüm besinlerden yeterli miktarlarda alınması ve kullanılması gerekmektedir. İnsanın karnını doyurması demek, sadece canının istediği her şeyi yemek anlamına gelmemelidir.
Günlük hayatta insanların yaşına, yaptıkları işe, cinsiyetlerine, fizyolojik ve genetik özelliklerine göre ve hastalıklarına göre farklılık gösteren enerji ihtiyaçları bulunmaktadır. Sağlıklı bir hayat için alınan enerji ile tüketilen enerjinin dengeli olması gerekir. Yetişkin olana erkeklerin vücutlarının yaklaşık yüzde 15 ya da 18’ini, bayanlarda ise yüzde 20 ile 25’ini yağ dokuları oluşturmaktadır. Vücutta bulunması gereken yağ dokusundaki bu oranın erkelerde yüzde 25’in, bayanlarda ise yüzde 30’un üzerine çıkması halinde obezite oluşmaktadır. Gün içinde alınan enerjinin aynı oranda harcanamaması halinde vücutta yağ dokusu olarak depolanıyor ve obezite oluşumu da başlıyor. Sağlığın bozulmasına neden olacak derecede vücutta yağ birikmesi olayına obezite denmektedir. Ancak obezitenin giderilmesinde uygulanan tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Obezite tedavisinde, ciddi oranda bir kilo kaybı hedeflenmektedir. Bu arada da kişiye düzenli ve dengeli bir beslenme alışkanlığı kazandırılmaya çalışılır. İlk altı ay içerisinde vücut ağırlığının yüzde 10 kadar azalması ile birlikte obezitenin sebep olduğu pek çok sağlık problemi de önlenmiş olur. Obezitenin tedavisinde uygulanan farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.
Obezitenin Tedavi Yöntemleri
Obezitenin tedavi yöntemleri arasında diyet tedavisi ilk sırada yer almaktadır. Beslenme tedavisi ile amaçlanan, boya göre vücut ağırlığının dengelenmesidir. Zaten diyet tedavisi, kişiye uygun olarak hazırlanmalıdır. İlk etapta belirlenen hedeflerin, kişinin olması gereken ideal kilosu olabileceği, bu hedefin biraz üstünde de tutulabilir. Bu yöntemle kişiye doğru beslenme alışkanlığı da kazandırılacaktır. Hedeflenen ideal ağırlığa ulaştıktan sonra da tekrara kilo alımının önüne geçilmelidir. Diyet tedavisinin dışında egzersiz tedavisi de etkilidir. Egzersizlerin, karın bölgesindeki yağlara karşı iyi geldiği ve kas oluşumuna yardımcı olduğu da bir gerçektir. Obez olan kişiler üzerinde uygulanan egzersizde dikkat edilmesi gereken en önemli konu, enerji harcama sağlanırken, yaralanma riskinin de en düşük düzeylerde tutulması gelmektedir. Davranış değişikliği tedavi yöntemi ile de aşırı kilo alımın sebep olan yemek ve fiziksel aktiviteler ile ilgili olan olumsuz davranışların olumlu davranışlarla yer değişmesini sağlamak ve olumlu davranışlarında pekiştirilerek, hayat tarzı haline getirilmesidir. Farmakolojik tedavi de diğer bir alternatiftir. Ancak obezite için kullanılacak ilaçlar, hafif ve orta derecede fazla ağırlığa sahip olanlar için geçerli değildir. Ayrıca bu ilaçların yan etkilerinin olmaması, bağımlılığa neden olmamaları ve mutlaka doktor kontrolünde ilaç kullanmaları gerekmektedir. Bütün bu yöntemleri dışında obezite için uygulanan bir diğer tedavi yöntemi ise cerrahi müdahaledir. Bu tedavi daha çok estetik ağırlıklı bir ameliyattır. Şayet hasta obezite tedavisi için gerekli olan şartları yerine getirmediği takdirde vücutta yağ birikimi tekrarlayabilmektedir.
] }
Henüz Yorum Yok