Sağlık

Obezite (Aşırı kilolu olma) Kader Değil

Obezite (Aşırı kilolu olma) Kader Değil

Obezite gelişen ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer alır. Vücuttaki yağ kütlesinin yağsız kütleye oranla daha fazla artması sonucu, boyun uzunluğuna göre vücut ağırlığının beklenilenin üstüne çıkması durumudur. Erkeklerde vücut ağırlığının %15-18, kadınlarda ise %20-25 kadarı yağ dokusunu oluşturur. Fakat bu oran erkeklerde %25, kadınlarda da %30’un üzerine çıktığı zaman obezite ortaya çıkar. Türkiye’de fazlaca yaygınlaşan obezite, birçok sağlık sorununa da davetiye çıkarıyor.

Obezite (Aşırı kilolu olma) Kader Değil

Obezitenin Nedenleri

 • Hem aşırı beslenme hem de yanlış beslenme alışkanlıkları
 • Fiziksel aktivitelerin yetersiz olması
 • Cinsiyet ve yaş
 • Sosyo-kültürel etkenler
 • Eğitim düzeyi
 • Gelir durumu
 • Metabolik ve hormonal etmenler
 • Psikolojik sorunlar
 • Genetik etkenler
 • Çok sık fakat düşük enerjili diyetler yapma
 • Sigara ve alkol kullanımı
 • Antidepresan vb. ilaçlar
 • Doğum yapma sayısı ve doğumlar arasındaki süre

Yaşamın ilk yıllarındaki beslenme şekli de obezitenin gelişmesinde dikkat edilmesi gereken bir konudur. Yapılan araştırmalara göre, obezitenin yaşanma sıklığı anne sütü ile beslenen çocuklarda, anne sütü ile beslenmeyen çocuklara göre daha az oranda görüldüğüdür. Aynı zamanda anne sütü verme süresi, tamamlayıcı besinlerin miktarı, türü ve başlama zamanları da obezite oluşumunu etkilemektedir.

Obezitenin Sebep Olduğu Sağlık Sorunları

İnsülin direnci, hipertansiyon, tip2 diyabet, kan yağlarının yüksekliği, koroner arter hastalığı, safra kesesi hastalıkları, metabolik sendrom, bazı kanser çeşitleri, felç, osteoartrit, uyku apnesi, astım, karaciğer yağlanması, solunum zorluğu, aşırı kıllanma, toplumsal uyumsuzluklar… vb.

Obezitenin Tedavisi

Obezite tedavisinde fiziksel aktivite, diyet, davranış tedavisi, kombine tedavisi, ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi şeklinde çeşitli tarzda tedavi yöntemleri uygulanır. Obezite sorunu olan kişiler genellikle hızlı ve kolay bir şekilde zayıflamayı isterler. Fakat bu sanıldığı kadar kolay değildir. Bu yüzden gerçekçi bir hedef belirlenmeli ve o doğrultuda ilerleme kaydedilmelidir.

 1. Tıbbi beslenme tedavisi (diyet): Diyet kesinlikle kişiye özgü olmalıdır. Amaç, vücut yağ depolarında azalma sağlamaktır. Gün içerisinde 500-600 kalori kısıtlaması, 6 ay için %10 kadar bir zayıflama demektir.
 2. Egzersiz tedavisi: Fiziksel aktivitelere başlamadan önce kesinlikle kalp ve solunum kontolleri yapılmalıdır. Haftalık 2 bin kalori için haftada 7 saat yürüyüş yapmak gerekir. Aşırı obez olanlarda ise öncelikle hafif derece aktiviteden başlanarak, ilerleyen zamanlarda derecesi arttırılmalıdır.
 3. Davranış Değişikliği Tedavisi: Kendi kendini gözlemlemek. Bu sayede yeniden yapılanma davranış geliştirme gibi değişikliklere gidilir.
 4. Farmakolojik tedavi: Obezite tedavisi için ilaç kullanılması etkili olabilir. Fakat hafif fazlalığı olan kişiler için tavsiye edilmez. Bunun yanı sıra tıbbi beslenme tedavisi ve egzersiz tedavisi de sürdürülmelidir. İlaçlar kesinlikle doktor tedavisinde kullanılmalıdır.
 5. Cerrahi tedavi: Cerrahi tedavi, besinlerin sistemdeki emilimlerini azaltarak ve vücuttaki mevcut yağ dokularını uzaklaştırarak yapılır. Fakat hasta, tedavinin gereklerini yerine getirmediği takdirde yağ birikimi tekrar gerçekleşebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir