Hamilelik - Gebelik

Normal Doğum Mu Sezaryen İle Doğum Mu?

Anne adayları, hamilelik dönemlerinde hangi doğum yöntemini kullanacaklarını düşünürler. Normal doğumu isteyen kadınlar, daha sonrasında çekilecek acıyı ve sıkıntıyı düşünmektedirler. Ama unutulmamalıdır ki normal doğum ile sezaryen ile doğum birbirinin yerlerine gelen yöntemler değillerdir. Anne adayları çevreden duydukları yanlış bilgilerle sürekli olarak sezaryen ile doğum istemektedirler. Ama bu yöntem sadece riskli durumlarda tercih edilmelidir. Şimdi bu iki yöntemi detaylı şekilde inceleyelim.

Normal Doğum Mu Sezaryen İle Doğum Mu?

Normal Doğum Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Normal doğum, 37. hafta ile 42. hafta arasında gerçekleşen tüm doğumlara denmektedir. Normal doğumun anne bakımından faydalarına bakalım.

Normal doğum anne için ağrılı bir süreçtir, ama bu durum doğumdan sonra hemen ortadan kaybolmaktadır. Sezaryen ile doğumda ise hissedilen acı doğum sonrasında da sürmektedir. Normal doğumun diğer bir iyi yanı ise, annenin çok daha çabuk şekilde iyileşmesidir. Doğum sonrasında kanama oranı az olduğu için daha kısa sürede hareket etmeye başlayacaktır. Doğum esnasında oluşan yaralanmalar, sezaryene göre daha kısa sürede tedavi edilebilmektedir.

Bebek için faylarına bakacak olursak, normal doğum sırasında anne ile bebek arasındaki bağ çok daha çabuk şekilde kurulmaktadır. Ayrıca astıma yakalanma riskleri çok düşüktür. Normal doğum sırasında, bebek vajinadan çıkarken aldığı bakteriyel yapıyı sindirim sistemi sayesinde, bağışıklık sistemini daha fazla güçlendirmektedir.

Normal Doğum Mu Sezaryen İle Doğum Mu?

Sezaryen İle Doğum Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Geçmişten bugüne kadar kadınlar genel olarak normal doğumu tercih etmişlerdir. Ama sezaryen ile doğumunda etkili olduğu anlar olacaktır. Sezaryen ile doğumun gerekli olduğu durumları inceleyelim.

Eğer bebeğin başı, annenin kemiklerine göre büyük ise bu yol tercih edilmelidir. Ayrıca bebeğin rahim içindeki duruşu ters olabilir, bu nedenle de sezaryen en iyi yol olacaktır. Annenin kemik yapısında çıkıklar ya da daha önceden yaşadığı kazalardan kaynaklı çıkıklarda da başvurulmalıdır. Annenin çok ağır bir kalp rahatsızlığı veya çok önemli bir fıtığı varsa, doğum sırasında ıkınma esnasında sorun olacaksa normal doğum yerine sezaryen tercih edilmelidir. Herhangi bir sağlık açısından tehdit olabilir düşüncesi var ise doktor ve anne birlikte karar alarak sezaryen yöntemi ile doğum gerçekleşebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu