Güzellik

Nasıl Uyuyabilirim, Uykunun Hemen Gelmesi İçin Ne Yapılır? Uyumanın Yolları

Nasıl Uyuyabilirim, Uykunun Hemen Gelmesi İçin Ne Yapılır? Uyumanın Yolları, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Nasıl Uyuyabilirim, Uykunun Hemen Gelmesi İçin Ne Yapılır? Uyumanın Yolları ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Nasıl Uyuyabilirim, Uykunun Hemen Gelmesi İçin Ne Yapılır? Uyumanın Yolları ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Nasıl Uyuyabilirim, Uykunun Hemen Gelmesi İçin Ne Yapılır? Uyumanın Yolları

Uyumak; hem fiziksel olarak vücut için hem de ruh sağlığı için çok mühimdir. Uyumak; stres için de oldukça etkili bir yatıştırıcıdır. Uyumaya hazırlanırken salgılanan melatonin hormonu; kana karışır, vücut ısısını düşürür vücudu uykuya hazırlar.

Uyku Nedir?

Uyku; memeli, kuş ve balıklar gibi hemen hemen tüm canlılar için hayati bir eylemdir. Yapılan araştırmalarda bitki ve ağaçların bile geceleri bile uyku pozisyonuna geçtiği açıklanmıştır. Misal verilecek olursa ağaçlar geceleri dallarını hemen hemen olarak 10 cm kadar aşağı salmaktadır. Ayrıca bitkilerin kimilerinde sap ve yapraklarında da uykuya uygun pozisyona geçtiği görülmüştür.  Görüldüğü gibi doğadaki bir çok canlı hayatlarını devam etmek için uyumaktadır.

Uykunun Gelmesi İçin Neler Yapmalı?

 1. Öncelikle odanın karanlık olması gerekmektedir. Bunun için tüm perdeler kapatılmalıdır. Hatta göz bandı da kullanılmalıdır. Eğer karanlıktan korkan bir diğerideğilseniz gece lambası kullanmamanız uykuveyalmanızı kolaylaştıracaktır. Parlak ışıklar; uyumaya kolaylık sağlayan melatonin hormonunun salgılanmasını engellemektedir. Hatta yatak odasındaki halojen ve floresan ışıklar uyumadan en az 1 saat önce kapatılması faydalı olacaktır.
 2. Uyumadan 1-2 saat önce sarı kantaron çayı yahut melisa çayı için. Bu çayların içindeki “melatonin” uyku getirir, uyku değerini arttırır.
 3. Yatmadan önce ılık duş almak da kasları gevşedip uykunun gelmesine yol gösterecektır.
 4. Uykuveyalmak için kullanılacak bir yöntem ne kadar kulağa gülünç gelse de ‘koyun saymak’tır. Güney Illınois Üniversitesinde yapılan araştırmalara göre  uykuveyalmada problem yaşayan bireylerde matematik problemi çözmek uykuveyalmayı kolaylaştırmaktır. Eğer sayılarla aranız iyi değilse de örneğin alfabenin her harfi ile başlayan şehir yahut ülke bulma gib araştırmalar da uykuveyalma hususunda yol gösterecektır.
 5. Olumlu düşünceleri akla getirmek de uykuveyalmayı kolaylaştırmaktır.  Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir deneyde; uyku problemi olan hastaların olumlu düşünmesi uykuveyalmalarını kolaylaştırdığı gözlemlenmiştir. Bu deneyde 3 grup üzerinde gözlemler yapılmıştır. Birinci grupta uyumadan önce keyifli kendilerini mutlu edici düşünceleri akıllarına getirmeleri; ikinci grupta endişelerini unutmaları istendi ve üçüncü gruba hiç bir yönlendirme yapılmadı. Bu deneyde; hiç bir yönlendirme yapılmayan uykusuzluk hastası bireylerin uyumasının bir saatten uzun süre aldığı; endişeleri unutmaları istenen grubun 40 dakikada; son kez ise mutlu edici şeyler düşünen bireylerin ise yalnızca 20 dakikada uyuduğu görüldü.
 6. Uyumadan önce çay, enerji içecekleri ve gazlı içecekler gibi içecekler tüketmeyin. Bu içecekler uykunuzun kaçmasına neden olmaktadırlar.
 7. Yatmadan önce asla şekerli besinler yemeyin. Şeker tüketimi vücutta uykuveyalmaya yahut uykunun bölünmesine neden olabilir. Yapılan araştırmalar neticesinde uyumaveyalmadan en az 2 saat önce meyve dahil şeker tüketiminin kesilmesi uzman kişiler aracılığıyla öneriliyor.
 8. Yatak odası ne sıcak yahut ılık değil, soğuk olmalıdır. Çevre ısısın düşmesi vücudun uykuya hazırlanmasında yardımcı olmaktadır.
 9. Gün içindeki uykuların da 30 dakikayı geçmemesi gerekmektedir. Aksi taktirde gece uykusu etkilenmektedir.
 10. Vücutta kasların gevşemesi için muz tüketilmelidir. Muz; doğal kas gevşetici, potasyum, magnezyum ve vücutta melatonin üretimini arttıran B6 vitamini yönünden zengindir. Ayrıca muzdaki bol karbonhidrat da uyku getirmektedir. Uykudan önce bir muzu sıcak bir fincan sütle karıştırıp uyumadan 1 saat önce tüketin.
 11. Spor yapmak da uyku değerini arttırmaktadır. Gün içinde yapılan 10 dakikalık kısa yürüyüşler geceleyin olan uykunun değerini yükseltmektedir. Ayrıca günlük hafif spor yapmak strese neden olan hormon düzeysini de düşüreceğinden uykunun daha derin olmasına yol gösterecektır. Hem vücut sağlığı hem de daha kaliteli uyku çekmek için gün içinde yürüyüş, bisiklet sürmek ve yüzme gibi hafif 20 dakika egzersiz yapmanız gerekir.
 12. Güzel bir uyku çekmek için bunun bunun yanında haftanın her günü her gece aynı saatte uyunmalı ve her sabah aynı saatte uyanılmalıdır. Böylelikle olduğunda vücut kendi biyolojik saatini gerçekleştirdiğinden uyuma zamanı sarkmamaktadır. Kendinizi proglamladığınız saatte uyuyabilirsiniz.
 13. Zoloft, Prozac gibi tansiyon düşürücü ilaçlar ve bazı antidepresanlar da uykusuzluk yapabilmektedir. Ilacın uykuya olan etkileri dikkat edilmeli ve doktora danışılmalıdır.
 14. Uyumadan önce kafein içerikli kahve, çay ve kola gibi içecekler tüketilmemelidir. Kafein vücudu 8 saat kadar ayakta uyanık tutmaktadır.
 15. Papatya ve lavanta gibi bitkilerin kokusu beynin arkasında bulunan alfa dalgalarını etkileştirmeye yardımcı olarak uykunun gelmesini sağlamaktadır. Bu tür bitkilerin yağlarını su ile karıştırıp uyunan yastığa sıkmak faydalı olacaktır.
 16. Ayrıca papatyanın çayı da gevşetici özelliklere sahip olup kasları rahatlatmaktadır. Yeşil çayın içindeki teanin maddesi de uykuyu getirmeye yardımcıdır. Bu tür bitki çaylardan uyumadan 1-2 saat önce içmeniz daha bi hayli hızlı uykuveyalmanıza yol gösterecektır.
 17. Özellikle uyunan odada bilgisayar yahut telefon olması durumunda hepsini kapatmalısınız. Eğer olabilecekse bu tarz radyasyon yayan cihazların olduğu odada uyumayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu