Faydalı Bilgiler

Narın Faydaları Nelerdir?

İçinde yüzlerce minik taneciği barındıran nar, her bir tanesinde ayrı birer fayda barındırmaktadır. Özellikle kış aylarının vazgeçilmezi olan nar, kırmızı renkli olmasını sağlayan antosiyain ile birlikte vücudunuzun bağışıklık sistemine de çok büyük destek sağlamaktadır. Böylece grip, nezle gibi soğuk algınlığı hastalıklarına karşı birebirdir. Birçok bilim adamına göre nar suyu yerine, kendisinin yenmesinin daha faydalı olduğunu söylemektedirler.

Narın Faydaları Nelerdir?

Nar ve Faydaları 1. Bölüm

Nar içinde bulundurduğu çeşitli asitler sayesinde fazla miktarda antioksidan etkiye sahiptir. Bilim adamlarının yaptığı çalışmalar sonucunda narın, yeşil çaydan daha fazla miktarda antioksidana sahip olduğunu söylemişlerdir. Bu özelliği sayesinde stres yönetiminde de yardımcı rol oynamaktadır.

Alzheimar’dan tutunda kansere kadar birçok hastalığa iyi gelmesiyle bilinir. Özellikle içindeki vitaminler sayesinde de vücudunuzda bulunan iltihap kapmış bölgeleri iyileştirmede çok etkilidir. Ayrıca kanser hücrelerinin gelişimini yavaşlatır, hatta durdurabilir. Özellikle de meme ve prostat kanserlerine karşı tedaviler için doktorlardan tarafından mutlaka tavsiye edilmektedir.


Nar ve suyunda bulunan polikenoller, enzimlerin işleyişini düzenleyerek damar tıkanmalarına karşı savaşmaktadır. Ayrıca kalbin çalışmasını da oldukça rahatlatmaktadır.

Amerika’da bir üniversitede yapılan araştırmaya göre 1 ay boyunca her gün düzenli olarak nar yiyen birinin, hem görsel hem de sözel hafızasının oldukça güçlendiğini gözlemlemiştir. Ayrıca yapılan ezber sınama testlerinde de çok başarılı performans sergilemişlerdir.

Narın Faydaları Nelerdir?

Nar ve Faydaları 2.Bölüm

Nar, içinde bulundurduğu urolithin A bileşeni sayesinde vücudunuzda bulunan kasları, hemen hemen bütün hasarlardan korumaktadır. Ayrıca hasar almış kas hücrelerinizi de tamir etmektedir. Kaslarınızı yenilemekle kalmıyor aynı zamanda da cildinizi gençleştiriyor.

Nitrat bileşeni sayesinde vücudunuza ihtiyacı olan enerjiyi sağlamaktadır. Özellikle spor yapmadan önce bir adet nar yediğiniz zaman daha fazla çalışabilmenizi sağlamaktadır. Kendinizi halsiz ya da bitkin hissettiğiniz zaman yine nar yiyerek vücudunuzun bitmiş olan enerjisini tekrar yükseltebilirsiniz.

Oksidatif madddesi ile üreme organlarını ve hücrelerini canlandırarak, daha güzel bir deneyim sağlamanızı desteklemektedir.

Nar aynı zamanda gayet doyurucu bir besindir. Yaklaşık olarak yarım bir arda 75 kalori bulunmaktadır. Bu da kilo vermek isteyenler için vazgeçilmez yiyecekler arasında olması demek oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu