Güzellik

Nar Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır Nar Kabuğu Nasıl Kurutulur

Nar Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır Nar Kabuğu Nasıl Kurutulur, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Nar Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır Nar Kabuğu Nasıl Kurutulur ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Nar Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır Nar Kabuğu Nasıl Kurutulur ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Nar Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır Nar Kabuğu Nasıl Kurutulur

Nar sonbahar aylarının en bi hayli beğeni alan meyvelerindendir. Nar kabuğu da en az nar kadar faydalıdır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kanserle savaşır, boğaz ağrısını geçirir.. Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu da katıldıkları programlarda nar kabuğunun faydalarını dile getirmektedir.

Nar Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır Nar Kabuğu Nasıl Kurutulur

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Grip ve Soğuk Algınlığına Karşı Nar Kabuğu Kürü

1.Tarif

Nar kabuğu ile karabaş otu, soğuk algınlığı, grip vb. hastalıkların nasıl tedavi edileceğinde kullanılır. Bu tarifi hazırlamak için ilk kez 1 buçuk bardak klorsuz suyu kaynatın. Klorsuz su yerine marketten alacağınız pet şişe su da olabilir. Üzerine 3 madeni para boyutundaki nar kabuğunu ilave edin ve 5 dakika boyunca kaynatmaya devam edin. 5 adet karabaş otunu elinizle ufak parçalar haline getirerek ilave edin. 3 dakika daha geçtikten sonra altını kapatın ve süzün. Ilıdıktan sonra içebilirsiniz. Gün içinde 1 veya 2 bardak için.

Hazırladığınız çayı 7 gün boyunca düzenli olarak içmeniz gerekir. Ardından 7 gün ara verilir. Şikayetleriniz sürdürmektesa yeniden başlayabilirsiniz. Günde 1 kez, yemekten önce tüketebilirsiniz. Sinirsel uykusuzluk sorununiniz varsa, bu çayı akşam saatleri civarında tüketmeniz tavsiye edilir.

2. Tarif

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte, gribe karşı önlemler de alınmaya başladı. Bu önlemlerden bir diğeride nar kabuğu çayı tüketmek. Bu çayı hazırlamak için, tükettiğiniz narların kabuk kısımlarını gölge bir alanda kurutabilirsiniz. Grip ve soğuk algınlığından doğal yollarla korunmak istiyorsanız, ilk kez bir fincan su kaynatın. Üzerine ½ çorba kaşığı kadar Hibiskus bitkisi ve 2 madeni para boyutunda nar kabuğu ilave ederek kapağını kapatın. Çayı, 5 dakika kadar kısık ateşte demleyin. Ocaktan aldıktan sonra süzün ve ılıdıktan sonra için. Bu çayı yemekten önce, günde 1 fincan tüketmelisiniz. Aynı zamanda 1 hafta devam edip, 2 gün ara vermek suretiyle 28 gün düzenli olarak içmelisiniz. Bunun yanında mevsimsel gripten korunmanız olabilecek olacaktır.

Nar Kabuğunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

  1. Nar kabuğu tüketmek, öksürük ve boğaz ağrısının giderilmesini sağlar. Bu nedenle uzun senelerdır bitkisel bir ilaç olarak tavsiye edilir. Nar kabuğu ile bu şikayetlerden kurtulmak istiyorsanız, tükettiğiniz narların kabuklarını kuruttuktan sonra iyice ezmeniz gerekir. Toz durumuna gelen kabukları suyla karıştırdıktan sonra, sürekli olarak gargara yapmanız tavsiye edilir.
  2. Nar kabuğu ile ilgili bir çok araştırma yürütülmüştür. American Association for Cancer Research konferansı sırasında, nar kabuğu tüketerek kanserli hücrelerle savaşmanın olabilecek olduğu bildirilmiştir.
  3. Nar kabuğu antioksidan yönünden bi hayli kuvvetlidür. İnsan vücudu çok sayıda toksik madde barındırabilir. Antioksidanlar, bu zehirli maddelerle kuvvetli bir biçimde savaşır. Böylelikle vücudumuz toksinlerden arınmış olur. Toksinlerden en doğal biçimde kurtulmak için nar kabuğu tüketilmesi tavsiye edilir.
  4. Nar kabuğunda bulunan antioksidanlar, kötü kolesterol düzeysinin düşürülmesini sağlar. Aynı zamanda oksitlenmenin önüne geçerek kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir. 
  5. Nar kabuğu, kuvvetli bir C vitamini kaynağıdır. Kemik yapısının onarılması, dişlerin kuvvetli ve sağlıklı olması, yaraların bi hayli hızlı biçimde iyileşmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve büyümenin desteklenmesi için C vitamini takviyesi şarttır.
  6. Nar kabuğunu püre haline getirerek yanıkların üzerine sürebilir ve böylece yanık nasıl tedavi edileceğini olabilecek hale getirebilirsiniz. Ayrıca kabukları ezdikten sonra yara bölgesinin üzerine koyarak daha bi hayli hızlı biçimde iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Nar kabuğu, yara ve yanık bölgelerinin mikrop kapmasına engel olmaktadır.
  7. Nar üzerine yürütülen çalışmalar, bu meyvenin kanser hastalıkları üzerinde hayli etkili olduğunu ispatlamıştır. Nar, kanserli hücrelerin daha yavaş yayılmasını ve bu hücrelerin ölmesini sağlamaktadır.

Nar Kabuğu Nasıl Kurutulur?

Nar kabuğunu kurutmak için, iç bölümünde bulunan çekirdeklerin temizlenmesi gerekir. Sadece kabukları kaldıktan sonra ufak parçalar halinde kesilir. Daha sonra güneş alan bir yerde kurumaya bırakılır. Kuruyan kabuklar, hava almayacak bir kabın içinde muhafaza edilebilir.

Nar Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır Nar Kabuğu Nasıl Kurutulur

Nar Kabuğu Nasıl Tüketilebilir?

Nar kabuğunu, toz veya çay olarak tüketebilirsiniz. Çay hazırlamak için 2 g nar kabuğu ile 100 ml suyu 10 dakika kaynatın. Ardından süzerek içebilirsiniz. Toz olarak kullanmayı tercih ediyorsanız, kuruyan nar kabuklarını havanda güzelce ezmeniz gerekir. Bu tozu suyla karıştırıp gargara şeklinde kullanabilirsiniz. Dilerseniz peynir ve salataların üzerine de nar kabuğu tozu ilave edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu