Faydalı Bilgiler

Namazda Yapılan Yanlış Hareketler

Namazda Yapılan Yanlış Hareketler

Müslümanların farz ibadetleri arasında yer alan namaz ibadetini tam anlamıyla doğru bir şekilde yerine getirebilmek için namaz esnasında ve namaz öncesinde dikkat edilmesi gereken pek çok konu bulunmaktadır. Namaz öncesinde abdest tam e doğru bir şekilde alınmalı, elbiseler ve namaz kılınan yer temiz olmalıdır. Yazımızda namazda yapılan yanlış hareketlerden bahsedeceğiz.

Namazda Yapılan Yanlış Hareketler

Tekbir Getirirken Elleri Yeterince Kaldırmamak

Öncelikle namazda tekbir getirirken elleri yeterince kaldırmamak yapılan yanlışlar arasında yer almaktadır. Eller kulak hizasına kadar yavaşça getirilmeli ve eller tamamen kaldırıldıktan sonra Allahuekber denmelidir.

Kıyamda İken Elleri İki Yana Salmak

Namazda elleri iki yana salmakta yapılan yanlışların başında gelmektedir. Namaza başlayıp tekbir getirdikten sonra kıyamda iken eller kadınlarda göğüs üzerinde, erkeklerde ise göbek üzerinde birleştirilmelidir. Elleri iki yana saldığınızda namazınız bozulmuş olur.

Secdede İken Ayakları Kaldırmak

Secdede ayakları kaldırmak kesinlikle uygun değildir. Peygamber efendimiz, secdeyi 7 uzuvla yapmanın makbul olacağını buyurmuştur. Bu 7 uzuvdan birincisi alın ve burun olarak kabul edilir.

Geri kalan uzuvlar ise, iki el, iki diz ve iki ayağın parmak uçlarıdır. Bu yüzden namazı kılarken ayak parmak uçlarının secde ile teması kesilmemelidir. Secdede iken burnu yere değdirmekten kaçınmamak gerekir.

İki ayağı iki yana yayarak oturmak, edepli bir görünüm oluşturmadığından namazda oturuş pozisyonu için uygun değildir. İki ayağı paralel olacak şekilde yan tarafa doğru almak daha uygundur.

Secdede İken Kolları Yere Yapıştırmak

Peygamber Efendimiz, yine secdede iken, kolların tümüyle zemine temas ettirilmesini uygun görmemiştir. Ellerin nazikçe secde üzerinde olması yeterlidir. Aynı zamanda bacak uyluk kemikleri birbiri ile temas etmeli ve edepli bir şekilde secde edilmelidir.

Rükûda İken Yeterince Eğilmemek

Rükûda iken yapılan yanlış hareketlerden başlıcası, ruküyu tam yapmamaktır. Yere paralel olacak şekilde durmanız gerekmektedir. Rükûunun ve secdenin hakkının verilmemesi, Peygamber Efendimiz tarafından, kişinin kendi namazından çalması olarak değerlendirilmiştir. Aynı zamanda rükûdan sonra  tam doğrulmamakta namazda yapılmaması gereken hareket arasında yer almaktadır.

Namazda Acele Etmek

Namazda acele etmek şüphesiz ki namazı zedeleyen hareketlerin en başında gelir. Namazda iken dünyevi işlerinizi bir kenara bırakarak sakin ve huzurlu bir şekilde ibadetinizi yapmanız doğru olanıdır.

Aynı zamanda başka şeyler düşünerek ibadetin sevabını kaçırmamanız gerekmektedir. Zihninizi dünyevi işlerle meşgul etmeden namaz kılmanın en güzel yolu, duaları okuduğunuz esnada, duaların anlamlarını da düşünmenizdir.

Bu şekilde ibadetinizi okuduğunuz duaları anlamları ile birlikte sunarak, hissederek yapmış olursunuz. Namaz surelerinin anlamlarını bilmeden hızlı bir şekilde okunması da ibadetin sevabını düşürür.

Namazda Gülmek ve Konuşmak

Namazda gülmek ya da konuşmak namazı bozmaktadır. Kişi, kendi sesini duyacağı kadar gülerse ve yanındaki kişiler ile konuşursa namaza en baştan başlamalıdır. Bunun yanı sıra namazda etrafa bakmak ve bu eylemi bilinçli olarak gerçekleştiriyor olmakta namazı bozmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu