Kadın

Myomlar Nasıl Tedavi Edilir ve Neden Oluşur?

Myomlar Nasıl Tedavi Edilir ve Neden Oluşur?

Genellikle kadınların kendi kendilerini muayene ederken ortaya çıkan ve bazı kontroller esnasında teşhis konan myomlar daha çok zararsız ur ya da tümör olarak adlandırdığımız iyi huylu kistik durumlardır. Myomlar rahmin bir bölümünü işgal edebilir, onu çepeçevre sarabilir veya vajenden aşağı doğru saplı sarkıntı şeklinde ortaya çıkabilir. Kadınlarda myom görülme sıklığı yüzde yirmi beştir. Çoğu kadın bunu tek başına fark edemez fakat hastanede muayene sırasında ortaya çıkar. Ergenlik öncesinde myomların görülme sıklığı çok düşüktür. Fakat otuz ve kırk yaşları arasında daha sık görüldüğü bir gerçektir. Nadiren kasıklarda ve karında ağrıya, baskıya neden olabilir. Fakat adet döneminde yok olma olasılıkları çok yüksektir.

Myomlar Nasıl Tedavi Edilir ve Neden Oluşur? Kadın

Myom Nasıl Belirlenir?

Myom tanısı genellikle tesadüfen konur. Karında veya rahimde yapılan bir kontrol esnasında fark edilirler. Ultrasonografik yöntem myomların tanısı için en uygun yöntemdir. Yumurtalık bölgesine yakın olan myomlar over sendromlu kistler ile karıştırılabilir. Eğer myom şüphesi yaşıyorsanız rahim dâhil, komşu organların tümü kontrol edilmeli. Buna rahmin kendi şekil bozuklukları da dâhil. Çoğu kez siz bir işlem yaptırmadan küçük olan myomların kendiliğinden yok olma olasılıkları yüksektir. Herhangi bir ağrı ya da sızıya neden olmuyorsa doktorunuz tarafından sadece biopsi yöntemi ile de tanı konulabilir. Bunun dışında eğer cerrahi yöntemle myomlardan kurtulmayı deneyecekseniz mutlaka patoloji yaptırmanız gerekecek. Bu myomun cinsini belirlemek için önemlidir.

Myom Belirtileri Nelerdir?

Myom belirtileri kendini bilindik şekillerde gösterir. Öncelikle adet düzensizliğinden başlayalım. Myom sorunu yaşayan kadınların üçte biri kadarlık bir bölümünde normalden daha fazla kanama olduğu ispatlanmış bir durumdur. Bu duruma daha çok submiköz ve intramural myomlar neden olurlar. Kitle yoğunlaştıkça kanamalı alan da çoğalacaktır. Endometrium yüzeyinin büyümesi ile küçük kanal ağızlarının açık kalması sonucu kanamaların durdurulması daha da zorlaşır. Tedavi edilmezse anemiye sebep olur. Bir diğer myom belirtisi kasık ağrılarıdır. Myomlar rahim duvarına yapıştığı için kanama esnasında kasılarak ağrı ve yüksek sancılara neden olabilir. Myomların normal kistlerden farklı olarak karında şişlik belirtisi mevcuttur. Myom genişledikçe etrafındaki doku ve organları ite. Bu da karında genişlemeye yol açar. En son ve en önemli myom belirtisi ise kısırlıktır. Myom rahmin yüzeyini değiştirir. Bu nedenle yumurtanın rahme yerleşmesi zorlaşır. Kısırlık tanısı koyabilmek için diğer tüm nedenlerin dışlanması gerekir.

Myomlar Bazı Komplikasyonlara Neden Olabilir

Myom komplikasyonları enfeksiyon, kansere dönüşme, küçülme, karında sıvı birikimi, karın içi kanama gibi durumlardır. Eğer bu komplikasyonlarda bir artış gözlenirse, örneğin ani ve hızlı kanama, ağrı, ani şişkinlikler gibi. Hemen tedavi edilmesi gerekir. Myom tedavisi öncelikle ilaçlar ile başlar. İlaçlar ile bir kaç ay küçültülmeye çalışılan myomlarda küçülme belirtili gözlenmez ise ancak o zaman cerrahi yönteme başvurulabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu