Yemek Tarifleri

Mürekkep Balığı Pişirme Yöntemleri

Türkiye’de daha çok Akdeniz’de avlanan bir balık türü olan mürekkep balığı, görüntüsünden dolayı sıklıkla ahtapot ve kalamar ile karıştırılır. Bu 3 deniz canlısı biyolojik olarak aynı grupta yer alsa da aslında aralarında fark vardır. Ahtapotu diğer ikisinden ayırmak kolaydır. Ahtapotun 8 bacağı vardır. Kalamar ve mürekkep balığının ise 10’ar kolu bulunur. Mürekkep balığının tipik özelliği 10 kolundan 2’sinin diğer 8 koldan daha uzun olması ve gövdesinin kemiksi bir yapıya sahip olmasıdır.

 

Mürekkep balığının ismi bir mecaz değildir, bu balık hakikaten mürekkep içerir. Bir mürekkep balığı türü olan Sübye’nin kahverengi pigmentli mürekkebi tarih boyunca ressam ve sanatçılar tarafından kullanılmıştır. Günümüz teknolojilerinde sepya ismi verilen sarıya dönük kahverengi resim filtrelerinin adı da bu sepya (sepia) balığından gelir. Mürekkep balıkları tehlike hissettiklerinde mürekkep salarak kendilerini korurlar. Ülkemizde mürekkep balığının süpye türü çok yaygın olduğundan çoğu zaman tüm mürekkep balıkları süpye olarak tanımlanır.

 

Mürekkep Balığı Pişirme Yöntemleri Nelerdir?

 

Mürekkep balığının pişmeden önceki görüntüsü ve kokusu kimilerinin çok hoşuna gitmese de, pişirildiğinde oldukça lezzetli bir ete sahip olduğu için katlanmaya değer. Mürekkep balığı ile yapılabilecek yemek çeşidi sayısı oldukça fazladır; salata, güveç, kavurma veya yahni olarak hazırlanabilir, tavada kızartması da yapılabilir.

 

Mürekkep Balığı Nasıl Temizlenir?

 

Mürekkep içerdiği için mürekkep balığını temizlemek karmaşık gözükebilir ama aslında çok da zor değildir. Her şeyden önce, balığı temizlemeden önce eldiven giyin. Çıplak elle temizleyip elinizin mürekkep içinde kalmasını istemezsiniz.

 

Mürekkep balığını kesme tahtası üzerine yatırarak, keskin bir bıçak yardımıyla gözlerini, gagasını ve kıkırdağını kesin. Kemik kısmı üzerindeki deriyi yararak kemiğini çıkarın. Kemik çıktıktan sonra iç organlara ulaşmak mümkün olacak. Mürekkep keseleri de iç organların bulunduğu bölgede. Keseleri en dip kısmından tutun. Balığın kafasından zıt yöne doğru çevirip kopartmaya çalışın. Keselerin gövdesine hiç müdahale etmeyin. Eğer mürekkep kesesi patlarsa bu yemeğiniz için hiç sorun değil. Hatta hafif mürekkeplenmiş olduğunda etinin daha lezzetli olduğunu söylerler. Ama tabi ortalık biraz kirlenebilir J

 

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

 

Eğer temizlerken mutfak örtünüze veya üstünüze mürekkep bulaşırsa çok da dert etmeyin. Mürekkep lekesi nasıl çıkar bilgisini bir kenara kaydedin, lazım olduğunda bakarsınız.

 

Mürekkep Balığını Pişirmeye Hazırlama

 

Keseleri çıkardıktan sonra, eğer mürekkepler balığa dağıldıysa yıkayarak ya da karbonatlı suda bekleterek arındırabilirsiniz. Ama mürekkebiyle pişirmenin de hiçbir sakıncası yok. Bacakların derisini yüzün ve löp et kısmına kavuştuğunuzda dilimleyin. Sonrasında direkt pişirebilirsiniz ya da dondurucuda bekleterek azar azar kullanabilirsiniz.

 

Birkaç Pratik Pişirme Yöntemi:

 

  • Etleri limon suyuna batırdıktan sonra dondurucuda bir gün bekletin. Ertesi gün buzluktan çıkarıp, una bulayın ve kızartın.
  • Eğer bekletmeye vaktiniz yoksa, etleri düdüklü tencerede haşlayıp sonrasında kızartmaya geçebilirsiniz. Kızartırken normal un ya da galeta unu kullanabilirsiniz.
  • Eğer hafif bir yemek istiyorsanız haşlanmış etleri zeytinyağı ve bol limonlu sudan yapacağınız bir sosa batırarak salatalarda afiyetle kullanabilirsiniz.
  • Diğer bir pişirme yöntemi de yahnidir. Öncesinde zeytinyağı ile kavuracağınız etler ile birlikte soğan, salça, sivri biber ve pul biber kullanarak çok lezzetli bir yahni yemeği hazırlayabilirsiniz.

 

Mürekkep balığı ile uğraşmak başta zor gibi gözükse de, alıştığınızda aslında çok pratik olduğunu fark edeceksiniz. Lezzetini kaybetmeden dondurucuda uzun süre saklanabilmesi büyük avantaj. Tavsiyemiz hazır elinizi bulaştırmışken birkaç tane mürekkep balığını birden temizleyip buzluğa atmanız ve arada azar azar,  farklı pişirme yöntemleriyle sofranıza katmanız. Afiyet olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu