Sağlık

Multipl Skleroz(MS) Nedir?

Multipl Skleroz(MS) Nedir?

 

Omurilikte ve beyinde mesajları taşıyan sinir telleri etrafındaki koruyucu miyelin kılıfı rahatsızlığına bu ad verilmektedir. Merkezi sinir sistemi ile organların bilgi iletişimini sağlayan omurilikte miyelin tabakası üzerinde fisiksel tahribat sonucu MS rahatsızlığı meydana gelmektedir. Sertleşmiş dokular kılıfın hasar gördüğü yerlerde yer almaktadır. Sertleşmiş alana plak adı verilmektedir. Multipl skleroz belirtilerinde plaklar sinir sistemi içinde çok sayıda yerde oluşabilir. Sinirler boyunca mesajların iletilmesi engellenebilir.

Multipl Skleroz(MS) Nedir?

 

Multipl Skleroz Belirtileri Nelerdir?

 

MS belirtileri seyir ve şiddet açısından hastadan hastaya çok büyük değişiklik göstermektedir. Bazı hastalarda değişik hastalık tabloları art arda çıkmaktadır. Daha sonrasında tam ya da yarı kısmında iyileşme görülmektedir. Belirtiler etkilenen sinir sistemi bölgesine göre farklılık göstermektedir. Multipl skleroz tedavisi çeşitli şekillerde mümkündür. Halsizlik, uyuşma, karıncalanma, duyu eksikliği, denge bozuklukları, çift görme azlığı, konuşma bozuklukları, kol ve bacak bölgesinde sertleşmeler, idrar kaçırma, titreme, güçsüzlük, idrar yapamama, erkeklerde cinsel güç azlığı gibi belirtiler en sık görülenler arasında bulunmaktadır.

 

MS Hastalığının Aşamaları

 

Belirtilerden birine ya da hepsine hastalığın aşamalarında rastlanabilir. Nörolojik nedenli özürlülüklerde MS genç insanlarda birinci sırayı almaktadır. Hastalık genellikle genç kişilerde, sosyo ekonomik düzeyi yüksek toplumlarda, bayanlarda, kentlerde yaşamakta olan eğitim düzeyi yüksek kişilerde görülmektedir. Hastalığın ilk belirtilerinde düzelmeler ve alevlenmeler meydana gelebilir. MS ölümcül bir hastalık değildir. Multipl skleroz tedavisinde kullanılan ilaçlar oldukça fazladır. Ortalama yaşam süreleri açısından MS’li hastalarla sağlıklı bireyler arasında önemli bir fark yoktur.

 

MS Hakkında Genel Bilgiler

 

MS bulaşıcı bir hastalık değildir. MS hastası kişilerin aldıkları ilaçların etkisiyle enfeksiyon hastalıklarına karşı direnme güçlükleri azalmaktadır. MS tıbbi olarak tamamen bir sinir sistemi hastalığıdır. MS kalıtsal bir hastalık değildir. Multipl skleroz tedavisinde son gelişmeler araştırılmalıdır. Ailelerinde MS bulunan kişilerin az da olsa hastalığa yakalanma riskleri bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre önce geçirilen virütik enfeksiyonlar, zehirli maddeler, coğrafi etmenler, beslenme alışkanlıkları, vücudun savunma sistemindeki bozukluklar hastalığın nedeni olabilmektedir. Hastaların yaklaşık 2/3’ünde ilk belirtiler 20 ile 40 yaş arasında ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda 2/3 oranında MS daha fazla görülmektedir. MS her ırkta görülen bir hastalıktır.

 

MS Hastalığının Tedavi Aşamaları Hakkında

 

Hastalığın atak tedavisi, koruyucu aşaması, belirti giderici tedaviler,  fizyoterapi tedavileri rahatlıkla yapılmaktadır. Her atak için kortizon tedavisi gerekli değildir. Güç kaybı meydana gelen ağır ataklarda kortizon tedavisinin kullanımı atağın hem süresini hem şiddetini azaltmaktadır.  Ülkemizde son 15 yılda yeni ilaçlar geliştirilmiştir. Multipl skleroz hastalığını tamamen ortadan kaldıran bir tedavi bulunmamaktadır. Skleroz ne demek sorusuna bir organın ya da dokunun sertleşmesi denilebilir. Hastalığı yavaşlatan ya da ilerlemesini durduran ilaçlar geliştirilmektedir. Hastalar tedaviler sayesinde ikinci atakları daha yavaş yaşamaktadır. Sadece uyuşma şeklinde olan hastalığın aşamalarında duysal ataklar kortizon tedavisine gerek kalmadan günler içinde azalmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu