Faydalı Bilgiler

Mülakatta Ne Yapmalıyım

Merhaba sevgili SİZLEYİZ okurları.

Bugün sizlere mülakatta neler yapmanız gerektiğini, nelere dikkat etmeniz gerektiğini, nasıl davranacağınız hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Bunu bir örnekle anlatacağım sizlere ben bugün kurumsal bir firma olan emin evime gittim. Ön görüşme için çağrıldığım yere gittiğimde bir de ne göreyim; içeride 15 kişi var ilk başta kendi kendime dedim ki bunlar seni işe almazlar. Oturdum bekledim bir saat sırayı, beklerken içeriye girenleri gözlemledim. Herkes kendini kasmaya, heyecanlanmaya başladı. Sırası gelen korkarak giriyor içeri ve dedim ki mülakatta birinci şart?

1.Kendiniz olun arkadaşlar

İçeriye girdiğiniz zaman görüştüğünüz her kimse müdür, insan kaynakları ile konuşurken kesinlikle kendinizi başkasıymış gibi anlatmayın anlaşılıyordur eminim ki. Ben içeri girdim merhaba kolay gelsin dedim elimi uzattım selamlaşmak için ve elini uzatan müdürün elini samimi bir şekilde biraz sert sıktım. Benim hakkım da ilk izlenim olarak samimi içten bu arkadaş dedirttim müdür beye bu yüz ifadesinden de belli olduç

sonra sizi tanıyalım dedi; kendimi çok güzel şekilde lafı uzatmadan bitirdiğim üniversiteleri ve daha önce çalıştığım firma da ne iş yaptığımı anlattım kısa ve öz kesinlikle abartmadan. Demek ki ikici şart?

2.Kendinizi kısa ve öz şekilde özetleyin. 

Müdür bey günde belki 100 kişi ile görüştüğü için onu çok detaya inip boğmak istemedim açıkcası, net bir şekilde kısa kısa bitirdiğim üniversiteyi en son çalıştığım yeri söyleyip cv  mi uzattım incelemesi için.

Bu da müdür beyin çok fazla vaktini almadığım için cv mi inceleyip bana daha net sorular sormasını sağladı. Müdür bey emin evim hakkımda ne biliyorsunuz, bizim sistemi araştırdınız mı dedi, bence çok güzel bir soru sordu bir çoğumuz sadece ilanda gördüğümüz yere başvuru yapıp çok fazla araştırmadan gidiyoruz. Ama ben bir kaç gün önceden araştırmış olduğum için ve bu sistemde bir yakınımın olmasından dolayı sistem ile ilgili tüm bildiklerimi anlattım. Müdür beyi etkilemeyi başardığımı düşünüyorum. Demek üçüncü şart?

3.Firmayı araştırın ne iş yapar, nerelere satış yapar, kaç yıllık firma

Bütün bunlar çok önemli, hatta ilk önce bu işi yapıp yapmayacağınızı netleştirin kafanızda ve müdür bey sizde şu ışığı görebilsin sistemi araştırmış kendine güveni var, yapacağına inanıyor bunu hissettirin arkadaşlar.

 

Daha sonra neler yapmalıyız? Ben neler yaptım

Müdür bey sormadan ben başladım konuşmaya kendimden emin bir şekilde dedim ki ben sizin sisteminize şunları katarım beni işe alırsanız şirketinize gerek çevremi dahil ederek gerek insanlarla ikili ilişkilerimi kullanarak çok sayıda müşteri eklerim dedim. Demek ki dördüncü şartımız?

4.Firma için yapabileceklerinizden bahsedin ki diğer gelenlerden farkınız olsun bu işi yapabileceğinizi kanıtlayın

Daha sonra müdür beyin bir kaç sorusundan sonra şu cevabı aldım ben ve bu beni onurlandırdı.

“BU BİR ÖN GÖRÜŞME BİZ 6 KİŞİLİK BİR EKİP KURMAYI DÜŞÜNÜYORUZ TÜM BAŞVURU YAPANLARIN ARASINDAN 15 KİŞİ SEÇİP BU 15 KİŞİYİ TEKRAR ÇAĞIRACAĞIZ ” dedi bu da demek oluyor ki başvuru yapan belki 1000 kişinin belki 2000 kişinin içinden ilk 15 e girmeyi başardım. Sizi 10 gün içerisinde ikinci görüşmeye çağıracağız bizi daha detaylı araştırın yapacağınız işi araştırın bir sunum hazırlayın dedi.

Demek ki beşinci ve asıl kural şuymuş; siz ne kadar kendiniz olursanız karşı taraf o kadar çok iyi tanır ve değerlendirmeye alır kendini. Daha sonra sormam gereken, aklıma takılan hususları sordum ve kendisi demeden ben müsadesini istedim selamlaştım çıktım arkadaşlar. 10 gün sonra güzel bir araştırma ile güzel bir sunum yaparsam hedefim olan işe başlamış olacağım umarım mülakat kısmını size kendimden yaşadığım tecrübeden anlatabilmişimdir hepinize yeni iş hayatınızda ve tüm başvurularınız da başarılar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu