Faydalı Bilgiler

Mükemmeliyetçilik İle Başa Çıkabilirsiniz

Mükemmeliyetçilik İle Başa Çıkabilirsiniz

Günümüzdeki yaşam koşullarının zorluğu, özellikle iş yerinde yaşanılan aşırı baskı altındaki ve yoğun çalışma koşulları ile başarısızlığı kabullenemeyen işverenlerin tek bir hatada kişilerin üstünü çizmesi gibi nedenler kişilerin zaman içinde yeni bir psikolojik rahatsızlıkla baş başa kalmalarına neden olmuştur.

Mükemmeliyetçilik rahatsızlığı günümüzde başarısızlığı kabullenemeyen, baskıcı ve yoğun çalışma şartları nedeniyle pek çok kişiyi kıskacı altına almış bir rahatsızlık olarak kendini göstermektedir.

Mükemmeliyetçilik Psikolojik Bir Rahatsızlık Mıdır?

Mükemmeliyetçilik ise, sonradan ortaya çıkabileceği gibi, doğuştan da var olabilen ve kişinin yaşam kalitesini ve ruhsal sağlığını koruyabilmesi için kesinlikle törpülenmesi gereken kişilik rahatsızlıkları arasında yer alan bir sorundur.

Mükemmeliyetçilik olumlu ve olumsuz mükemmeliyetçilik olarak iki kısımda incelenebilmektedir.

  • Olumlu mükemmeliyetçilik kişiyi özellikle çalışma hayatında başarıya yönlendiren ve onu geliştiren özellikler içermektedir. Olumlu mükemmeliyetçilikte hata faktörü kabul edilebilir ve tekrara açıktır.
  • Olumsuz mükemmeliyetçilik ise psikolojik rahatsızlık olarak kabul gören bir durumdur. Burada kişi başarısızlığa tahammül edemez, hata kabul etmez ve yeniliklere ve tekrara kapalıdır.

Mükemmeliyetçilik İle Başa Çıkabilirsiniz Faydalı Bilgiler

Mükemmeliyetçilik Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle mükemmeliyetçi kişinin bu rahatsızlığa sahip olduğunu kabullenmesi gerekmektedir. Kişi, mükemmeliyetçilik belirtileri gösterdiğini kabul etmiyorsa, bu durumun kendisine zarar verdiğini görmüyorsa kendisine bu konuda müdahale edilmesine de izin vermeyecektir.

Mükemmeliyetçi kişiler kendisinin ve çevresindekilerin küçük de olsa hatalarının olabileceğini kesinlikle kabul etmezler. Herkes ve kendisi hatasız ve eksiksiz olmalıdır. Başarısız olma korkusu yoğun bir şekilde kişiyi baskı altına almaktadır ve kişi rahat hareket edememektedir.

Her şeye olmalı ya da olmamalı gibi keskin çizgilerde bakan mükemmeliyetçi kişiler kendisinden başka kimsenin doğru yapamayacağı düşüncesiyle iş ve görev paylaşımı yapmadan tüm sorumluluğu kendileri üstlenmektedirler.

Hedeflerine ulaşmak için çaba gösterirken kesinlikle zevk almayan bu kişiler, her şeyi adım adım planlayarak hatasız olma eğilimindedirler. Herhangi bir hata ya da başarısızlık durumu mükemmeliyetçi kişilerde aşırı yıkıcı hayal kırıklığı yaşamalarına sebebiyet vermektedir.

Erteleme Davranışı Mükemmeliyetçilerin Ortak Davranış Biçimidir

Her şeyin hatasız ve sorunsuz bir şekilde yapılması ile mutlak başarıya ulaşmak isteyen mükemmeliyetçi yaklaşımda sıklıkla karşımıza çıkan erteleme hastalığı olarak adlandırılan bir davranış biçimidir.

Koşulların eksiksiz olmadığına inanan kişi, yapması gerekeni erteleyerek her şeyin uygun ve eksiksiz olduğunda yapmak istemektedir. Planlı hareket etmek elbette olması gerekendir. Ancak bu planlamada aşırıya kaçmak ve oluşması yıllar alacak koşulların oluşmasını bekleyerek hayatı ertelemek sadece zaman kaybına sebebiyet verecektir.

Bitirilmesi gereken işleri, daha iyisini yapmak isteği ile sürekli erteliyor olmak zaman içerisinde alışkanlığa, sonrasında ise değiştirilmesi gereken bir rahatsızlığa dönüşmektedir. Erteleme davranışının değiştirilmesi için öncelikle durumun farkına varmalı ve çalışma programınızı yeniden gözden geçirmelisiniz.

Mükemmeliyetçilik ve Erteleme Davranışlarınızı Değiştirebilirsiniz

Başarısız olma ve en iyisini yapamama korkusu çoğu işlerimizi isteyerek yapmamamıza sebebiyet vermektedir. Mükemmeliyetçiliğin sonuçlarından biri olan ertemle rahatsızlığından ve mükemmeliyetçilikten kurtulma yolları içerisinde önceliği durumu kabullenme almaktadır.

Asla, kesinlikle, olmalı, olmamalı gibi kesin ve net kelimeler içeren cümlelerden uzak durup, siyah ve beyazın yanına gri rengi de ekleyerek işleri daha kolay yapabilirsiniz.

Yaptığınız şey her ne olursa olsun, bunu başkaları için değil kendiniz için yapmayı amaç edinmelisiniz. Başarı mutluluk getirirken, başarısızlık sadece deneyim kazandırmalı ve tekrar denemeye açık olacak şekilde işlerinizi yapmalısınız.

En doğru zamanı beklemeden bekleyen işinizi yapın ve sonuçlandırın. Elinizdeki işlerinizin bitiyor olması bile sizin başarı hanenize artı olarak eklenecektir. Unutmayın ertelenen her ne ise, o her an sizin omzunuzda bir yük olarak sizinle gezecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu