Sağlık

Morbid obezite nedir nasıl tedavi edilir komplikasyonları nelerdir?

Morbid obezite nedir nasıl tedavi edilir komplikasyonları nelerdir?, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Morbid obezite nedir nasıl tedavi edilir komplikasyonları nelerdir? ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Morbid obezite nedir nasıl tedavi edilir komplikasyonları nelerdir? ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Morbid obezite nedir nasıl tedavi edilir komplikasyonları nelerdir?

Uzman Diyetisyen Esra Kurt Mutlu morbid obezite ile ilgili aşağıdaki bilgileri vermektedir;

Morbid obezite, birinin boyuna göre çok fazla yağlı bir vücudu olduğunu ifade etmektedir. Bu durumun en yaygın nedenleri ise aşırı yemek ve hareketsiz bir yaşam sürmektir.

Morbid obez olan bireyler günlük yaşamları boyunca yürümekte, uyumakta ve hatta nefes almakta bile zorlanırlar. Bu tür hayat konforunu azaltan problemlerin dışında morbid obezite kardiyovasküler hastalık , tip 2 diyabet ve farklı oldukça önemli çok sağlık sorunune de yol açmaktadır.

Vücut kitle indeksi (BMI Değerleri ) ve Anlamları

 1. 18.5’in altında – zayıf
 2. 18.5-24.9 – sağlıklı
 3. 25.0-29.9 – fazla kilolu
 4. 30.0 ve 39.9 – obez
 5. 40.0 ve üzeri – morbid obez

Morbid Obezite Neden Olur?

Günlü kalori ihtiyacımızdan fazla kalori almak, yüksek kalorili gıdaları tüketmeye devam etmek, genetik, uykusuzluk, stres ve Polikistik over sendromu morbid obezitenin tetikleyici nedenlerindendir.

Vücudumuz sağlıklı çalışması için tüketilen besinlerdeki kaloriye ihtiyaç duyar. Vücuda besinler ile alınan bu kaloriler kalbin kan pompalaması, gıdaların sindirilmesi ve dinlenme gibi farklı hayati aktivitelerin işleyişi için kullanılır. Alınan bu kalorilerin kullanılmadığı durumda yani vücuda gereğinden fazla kalori alındığında kullanılmayan bu kaloriler vücutta yağ olarak depolanmaya başlar. Depolanan bu yağlar zamanla daha da çoğalır ve obezite ve morbid obeziteye neden olmaktadır.

Morbid Obezite Belirtileri Nelerdir?

 1. Sık ve kolay terleme
 2. Halsizlik
 3. Eklem ve sırt ağrısı
 4. Nefes almada zorluk
 5. Horlama dahil uyku poblemleri
 6. Merdiven inip çıkma, yürüyüş gibi fiziksel aktivitede zorluk
 7. Düşük güven ve izolasyon duyguları
 8. Yüksek tansiyon ve metabolik sendromun diğer semptomları

Morbid Obezite Nasıl Tedavi Edilir?

Morbid obezite teşhisi konulan hastalar kendi özel koşullarına ve sağlık durumlarına göre tedavi edilir. Morbid obezite tedavi metotları şunlardan oluşmaktadır:

Diyet ve Egzersiz

Morbid obez olan bireylerin ilk yapması gereken şey bir doktora gidip muayene olmak ve ardından doktor kontrolünde diyet ve egzersiz yapmaya başlamaktır. Düzenli yani her gün yapılacak egzersizler aracılığıyla kilo verilmesi olabilecek olacaktır. İlk başlarda egzersiz için yürüyüş veya yüze gibi hafif olanları tercih edebilirsiniz. En başta hafif olan bu egzerisizleri zamanla zamanını ve şiddetini arttırmalısınız.

Zayıflama İlaçları Kullanımı

Morbid obez gibi ciddi kilo alınması durumunda doktorlar hastalarına bazı zayıflama ilaçları verebilir. Bu ilaçlar kilo vermeye yardımcıdır fakat buna alışan hastalar beslenme ve egzersize dikkat etmedikleri için ilacı kullanmayı bıraktıkları gibi kiloları geri almaya başlamaktadır. Bu tür zayıflama ilaçları,  bitkisel ilaçlar reçetesiz olarak satılsa da kesinlikle unutmamalısınız ki bu ilaçlar her hastaya özeldir. Dolayısıyla doktora danışılmadan bu ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır.

Oruç Tutma

Düzenli oruç tutulması da zayıflamayı kolaylaştıracaktır. Oruç tutulduğunda vücuda uzun süre besin girmediği için bu sürede vücut hücrelerini yeniler ve bu durumda vücut temizlenmeye başlar. Tüm bu etkileri aracılığıyla oruç vücutt otofaji durumuna geçer ve bir çok ciddi sağlık sorununin kötü etkileri önlenmiş olur.

Ameliyat Olma

Morbid obezite teşhisi koyan bireyler denedikleri diyet ve egzersize rağmen eğer kilo vermedilerse ameliyat olmaları gerekebilir. Ameliyat aracılığıyla şiddetli obeziteye bağlı olarak yaşanan diyabt, kalp hastalığı ve uyku apnesi gibi bir çok değişik sağlık problemi riski düşmektedir. Lakin her ameliyatta olduğu gibi zayıflama ameliyatlarında da ciddi komplikasyon oluşma riski yüksektir. Bunun için hastaya ameliyat yapılmasının uygun olup olmadığına uzman doktorlar karar vermektedir.

Morbid Obezitenin Komplikasyonları Nelerdir?

Morbid obezite oldukça önemli sağlık problemidir. Bundan dolayı de tedavi edilmediğinde aşağıdaki tehlikeli sağlık problemlerine neden olabilir:

 1. Tip 2 diyabet, yüksek tansiyon gibi metabolik sendromlar
 2. Yüksek düzeyde “kötü” kolesterol ve düşük düzeyde “iyi” kolesterol
 3. Yüksek trigliserit düzeyleri
 4. Kireçlenme
 5. Kalp hastalığı ve kan lipid anormallikleri
 6. Felç
 7. 2 tip diyabet
 8. Uyku apnesi (uyku sırasında periyodik olarak nefes kesilmesi demektir)
 9. Üreme poblemleri
 10. Safra taşları
 11. Belirli kanserler
 12. Obezite hipoventilasyon sendromu
 13. Metabolik sendrom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu