Moda

Modaya Uymayıp Modayı Yaratan Kadınlar

Modaya Uymayıp Modayı Yaratan Kadınlar

Dünyada moda kavramını yaratan ünlü moda tasarımcıları var. Bu meşhur isimlerin işi zaten özellikle giyim kuşam konusundaki akımları yaratmak. Ama tasarımcılara fazla aldırmadan moda konusunda kendi tarzlarını yaratan, modayı kendileri belirleyen hatta bu yüzden tasarımcıların benim kreasyonlarımı denesin diye peşlerinde koştuğu bazı kadınlar var. Modada tarz sahibi kadınlar denebilecek bu kadınların pek çoğu sadece giyim kuşamlarıyla değil, kişilikleri ile de öne çıkıyorlar. Zaten tarz sahibi olmak demek gündeme uygun giyinmek demek değil, kendi kişiliğine uyanı bulup ortaya çıkarmak. Moda demek yakışanı giymek demek aslında, böylece gerçek zarafete ulaşılıyor.

Modaya Uymayıp Modayı Yaratan Kadınlar

Modacılar Onlara Uyuyor

Bu kadınların arasında sayılan Katar emirinin eşi Sheikha Mozah işte böyle kendi tarzını yaratmış bir kadın. Esas adı Mozah, Sheikha taşıdığı unvan. Kendisi aynı zamanda bir sosyoloji doktoru. Doğup büyüdüğü toplumun kapalı giyim tarzını Avrupa tarzı moda ile olağanüstü bir biçimde bağdaştırıp şıklıkta öncü olmayı bilen bir kadın. Stil sahibi ünlüler arasında hemen hatırlanıyor. Bir yerde tesettür giyimin en zarif görüntülerini dünyaya sunuyor. Özellikle abiye tesettür giyimin bazen çok uçlara varan gösterişinden uzak, kendi içinde uyumlu olmayı başarıyor. Bu yüzden ünlü giyim markaları onu giydirmeye can atıyorlar ama onun istediği biçimde. Prenses Diana da bu açıdan hatırlanabilir. Onun yaşadığı çevrede çok önem taşıyan giyim konusunda kendi kurallarını koyup kendi tarzını yaratabilmiş bir prensesti. Dünyada en çok fotoğrafı çekilen insanlar arasında başta geliyordu ve giydiği en zarif kıyafet olarak düz, kolsuz, beyaz ve kısa bir keten elbise seçilmişti. Hiçbir takı kullanmadan, düz beyaz ayakkabılarla giydiği bu elbiseye Prenses Diana kendi içten gülümsemesini katmış ve kendi tarzını yaratmıştı.

Modada Güçlü Görüntüler

Tarz sahibi olmak için nasıl giyinmeli konusunda örnek verilecek bir başka ünlü Fransız aktris Brigitte Bardot olabilir. Fransız denizcilerinin giydiği mavi çubuklu kısa bluzlar, gür saçlarına dolayıverdiği bir eşarp ve dar blucini kendisine çok yakışırdı ve hiçbir modacı tarafından tasarlanmamıştı. Bu özgürlüğü çağrıştıran stil onun seçimiydi.

Böylesine güçlü görüntüler verebilen kadınların yanında Madonna’nın korselerle sahneye çıkması ya da Rihanna’nın vücut zincirleri oldukça zayıf kalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu