Faydalı BilgilerKadın

Mobbing Nedir? İş Yerinde Mobbing

Şu sıralar adını sıkça duyduğumuz bir kavram var; “mobbing”. Hayvan davranışlarının incelendiği çalışmalarda da adı geçen ve İngilizce’de yasaya uygun olmayan aşırı şiddetle ilişki gibi anlamları bulunan Mobbing sözcüğü; kelime anlamı olarak sıkıştırma, psikolojik şiddet, taciz ve rahatsız etme gibi anlamlar taşımaktadır. Özellikle kadının iş ortamında daha sık yer alması ile bu kavram da adını daha sık duyurdu. Tabi bu durum yalnızca iş yerine özgü bir durum değil. Günümüzde toplu taşımadan kamuya açık alanlara kadar her ortamda taciz ve psikolojik şiddet olayları ile karşılaşıyoruz.

Kısaca bir kişinin başka bir kişiye kasıtlı olarak psikolojik şiddet uygulaması, onu sıkıştırması, ona eziyet etmesi, kasti olarak onu üzecek ve kıracak hareketler yapması olarak tanımlayabileceğimiz mobbing kavramı; iş yerinde iş arkadaşları, ev ortamında eşler tarafından uygulanabiliyor. İş yerinde, okulda ya da ev içinde fiziksel ve psikolojik şiddet, taciz, kasıtlı olarak sıkıştırılma, hakaret edilme günümüzde kadınların ortak problemleri. Ne yazık ki kadınların büyük bölümü bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalmasına rağmen, sesini çıkaramıyor. Ayrıca mobbing mağduru olmasına rağmen savcılığa başvuran ve beklediği sonucu alamayan kadınların sayısı da azımsanamayacak kadar fazla.

Birçok kadın mobbing gibi durumlar nedeniyle iş yerinden ayrılıyor, çalışma ortamından uzaklaşıyor. Ancak sorunu başkalarında değil, kendinde arıyor ve bu da zamanla daha büyük psikolojik sorunlara neden oluyor. Bencil ve genellikle aşağılık kompleksi olan kişiler tarafından uygulanan ve egosunu tatmin etmek için başka insanlara psikolojik baskı, psikolojik şiddet, hakaret ya da taciz uygulamak toplumumuzda sık karşılaşılan bir durum. Aslında mobbing, çoğu zaman maruz kaldığımızı bile fark etmediğimiz bir durum. Oysa bu gibi durumlar insanın hayat enerjisini düşüren, çalışma isteğini yok eden, iş hayatından ve insanı kendisinden bile soğutur. Kişinin bunu fark etmemesi durumunda ileride psikolojik sorunlara yol açabilir, mutlaka tedavi edilmeli ve kontrol altına alınmalıdır. İş yerinizde müdürünüz tarafından sürekli psikolojik şiddet görüyor, hakaret ile karşı karşıya kalıyor ya da iş arkadaşlarınızdan birinin sizi taciz ettiğini hissediyorsanız, bunu mutlaka yüksek sesle dile getirmeyi öğrenmeli, sorunu kendinizde aramayı bırakmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu