Ana sayfa » Bebek ve Çocuk » Miyomlar Çocuk Olmasına Engel Olur Mu?

Miyomlar Çocuk Olmasına Engel Olur Mu?

Miyomlar Çocuk Olmasına Engel Olur Mu?

Miyom; dört kadından birinde görülen, iyi huylu tümör olarak adlandırılır. Gebe kalamama ile miyomlar arasındaki ilişki henüz bir netliğe varamamıştır. Ancak gebe kalamayan kadınların yaklaşık olarak %27-40 arası, birden fazla miyom olduğunu belirtmiştir. Miyomların rahim içinden cerrahi olarak çıkarılması, gebe kalabilme oranını arttırmaktadır.

Miyomlar, tüpleri tıkayabilir ya da işlevlerini etkileyebilirler. Her iki tüpü de etkilemiş durumuna oldukça az rastlanır.

Miyom Çıkarmanın Düşük Riskine Etkisi

Miyomların varlığına bağlı olarak, kendiliğinden düşük olma durumu net bir şekilde bilinememektedir. Fakat normal şartlar ile gebe olan kadınlara oranla iki kat daha fazla olduğu tahmin edilmektedir. Düşük oranı miyom çıkarılmadan önce %40 iken, miyom çıkarıldıktan sonra %20’ye kadar gerilemektedir.

Miyomların Erken Doğum İle İlişkisi

Miyomların boyutu, yeri ve sayısı önemlidir. Miyomları büyük olan kadınlar rahat bir şekilde doğum gerçekleştirirken, bazı kadınlarda olumsuz etki yaratmaktadır. Hamilelik döneminde ise miyomun hangi kadınlarda hızla büyüyeceği öngörülememektedir.
Miyom bebeğin eşinin altında yerleşmişse, bebeğin eşinde ayrılma meydana gelebilir. Rahmin alt tarafına yerleştiğinde ise doğumu engelleme ihtimali söz konusudur. Bazı durumlarda da klasik sezeryan tercih edilebilir. Aşırı büyük miyomları olan kadınlarda, miyomların çıkarılması gerekebilir. Yarar ve zarar ihtimalleri göz önüne alınarak, ona göre hareket etmek gerekir. Miyomun çıkarılmasının ardından sezeryan durumu da göz ardı edilmemelidir.

Miyomun Gebelikteki Olumsuz Etkileri

Baş geliş dışında yerleşim, erken doğum, sezeryan, doğum sonrası kanama, doğum sırasında rahim alınması tarzında sorunlarla karşılaşılabilir. Daha az rastlansa da rahim içi gelişme kısıtlılığı, ilk üç aylık dönemdeki kanama, eşin yerinden ayrılması, bebeğin eşinin normal dışı yerleşimi ve zor doğum gibi sorunlarla da karşılaşılabilir.

Hangi Durumlarda Ameliyat Gerekir

Bazı kadınlarda neredeyse hiç fark edilmeyen miyomların; zaman zaman ağrı, kanama ve enfeksiyon gibi sorunlara yol açtığı bilinmektedir. Bu tür şikayeti olan kadınların ameliyat edilmesinde fayda vardır. Aynı zamanda, bazı miyomlar gebe kalmayı zorlaştırırlar ya da düşük, erken doğum gibi risk taşırlar. Bu tür durumlarda da ameliyat gerekir. Bu tür olumsuzlar yaşanıldığında doktorunuza başvutmayı ihmal etmeyiniz.

Miyomlar Çocuk Olmasına Engel Olur Mu?

] }
Henüz Yorum Yok