Tedaviler (Tıp)

Mide Balonu İle Kilo Verme

Kilo problemi çeken hasta kişilere, obezite tedavisini ortadan kaldırmak için yapılan ameliyat yollarının dışında birçok seçenek de sunulmaktadır. Son zamanlarda obezite olan kişilerde çok sık bir şekilde kullanılan ameliyatsız yöntemlerin başında gelen mide balonu, özellikle de hayati risk ile burun buruna olan morbid obezite isimli hastalarda ameliyat riskini en aza indirmek için tercih edilmektedir.

Ameliyata ihtiyaç duymayan mide balonu tekniği yaklaşık olarak 20 ile 25 kilo arası vermeyi sağlamaktadır ama balon mideden çıkarıldıktan sonra eğer obezite hastaları, onlara verilen diyet uyumu konusunda düzenli olmazlar ise verilen kiloların geri alınması mümkün olmaktadır.

Mide Balonu İle Kilo Verme

Mideyi Doldurarak Tokluk Hissi Veriyor

Mide balonu, yapılan bir diyet programının yetersiz olduğu durumlarda kilo vermeyi sağlamak için yapılan bir yöntemdir. Mide balonu, mideyi doldurarak tokluk hissine ve bundan dolayı da gıda tüketiminde azalmaya yardımcı olmaktadır. Tedavi, diyet ve davranış yönetimi ile beraber yürütülmelidir. Mide balonu işleminden sonra hastalarda 6 ay içinde ortalama olarak 16 kg yani fazla ağırlığın %34’lük kısmı gibi bir kilo kaybı beklenmektedir. Hastanın başlangıç kilosu baz alınarak 35 kiloya kadar da çıkabilmektedir.

Mide Balonu İle Kilo Verme

Mide Balonu İle Az Yemek Mümkün

Mide balonu tedavi yöntemi, mideye koyulan bir balonun hava ya da fizyolojik sıvı ile doldurulmasını içermektedir. Mideye koyulan balon, mide hacminin yaklaşık olarak üçte birini kaplamaktadır. Geri kalan kısım hızlı bir şekilde dolduğu için hastaya midede bol miktarda yiyecek bulunduğu hissini vermektedir. Kullanılan hacim ile beraber hastada doygunluk hissi vermektedir.

Mide balonu tedavisi sonrasındaki 6 ay boyunca yenebilecek besin miktarı azaltır ve mideyi doldurmama konusunda geçici olmayan bir alışkanlık vermeyi amaçlar ve bu sayede obezite olan kişiyi eğitmektedir. Diğer yandan ise şişirilmiş bir balon mide çıkışının önünde bir set oluşturarak, midenin çok yavaş bir şekilde boşalmasını ve yenen yiyeceklerin normalden daha uzun bir süre midede kalmasını sağlamaktadır. Bu durum, tokluk hissinin uzun süre içinde devam etmesine yaramaktadır.

Mide balonu tedavisi için 6 aylık maksimum olan bu süreye uyulması gerekmektedir. Bazı balon tiplerinde çıkartma işlemi yapmaya gerek duyulmamaktadır. Mide içinde yer alan balon sönmesinin ardından dışkı yolu ile atılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu