Faydalı Bilgiler

Meyveleri ve Sebzeleri Nasıl Yıkamamız Gerekir?

Meyve ve sebzeleri yemeden önce mutlaka çok iyi yıkamamız gerekiyor. Çünkü birçok hastalık bu şekilde ortaya çıkmaktadır. Özellikle günümüzde meyve ve sebze yetiştiricileri çok fazla kimyasal madde kullanmaktadır. Bu kimyasal atıkları sadece su ile temizlemek çok mümkün olmamaktadır. Bildiğiniz gibi kimyasal atıkları sadece yıkayarak gideremezsiniz. Bu yazımızda sizlere meyve ve sebzelerinizi daha sağlıklı olarak nasıl yıkanacağı hakkında bilgi vereceğiz.

Meyveleri ve Sebzeleri Nasıl Yıkamamız Gerekir?

Koronavirüs Döneminde Meyve ve Sebze Yıkama

Özellikle Koronavirüs döneminde el yıkamaya önem veriyorsak aynı özeni meyve ve sebze yıkarken de göstermeliyiz. Yeni aldığımız ürünlerimizi suyun altında ellerimizle iyice ovalayarak tüm toprağı ve pisliği temizlemeliyiz. Özellikle marul, maydanoz, kıvırcık gibi yeşillikleri temizlerken daha fazla özen göstermekte fayda var. Yıkadığınız ürünlerden kullanmadıklarınız olur ise ıslak bir şekilde dolaba asla koymayın. Eğer o şekilde dolaba koyarsanız bakteri üremesine olanak sağlamış olursunuz. Mutlaka bir peçete yardımıyla kurulayıp o şekilde muhafaza ediniz.


Meyveleri ve Sebzeleri Nasıl Yıkamamız Gerekir?

Meyveleri ve Sebzeleri Yıkama Yolları

Bana sadece su yetmez daha da fazla önlem almak istiyorum derseniz, sirkeli suda yıkamak tam size göre. Sirkenin içinde bulunan mineraller bakteri oluşmasını büyük ölçüde engellemektedir. Bir leğenin içine sirke ve suyu karıştırıp ürünlerimizi içerisinde yaklaşık 5 dakika beklettiğimizde daha sağlıklı sonuç elde edebiliriz. Ama şunu söylemeden geçemeyeceğim. Sirkeli suda yıkadığımız ya da beklettiğimiz meyve ve sebzelerimizin tadında hafif değişiklik olacaktır. Eğer bunu istemiyorsanız diğer yöntemimiz olan limonlu suyu tercih etmenizi öneririz. Bu yöntemleri uygularken en önemli dikkat etmeniz gereken konu, asla ama asla meyve ve sebzelerinizi soyduktan sonra yıkamayın, yani soymadan önce bu işlemleri yapın. Eğer soyarak yıkadığınız takdirde ürünlerimizin içindeki vitaminleri yok etme ihtimali ortaya çıkmaktadır.
En son tavsiyemiz ise karbonatlı su kullanarak yıkama yöntemi. Aldığımız sebze ve meyvelerimizi normal su ile iyice yıkadıktan sonra, bir kabın içerisine 2 çay kaşığı kadar karbonat atıp ürünlerimizi burada bekletiyoruz. Daha sonra ürünlerimizi normal su ile tekrar yıkayıp tüketebiliriz. Ama bir dip not vermek istiyorum. Karbonatlı su ile yıkadıktan sonra meyve veya sebzelerimizin kabuklarını soyarak tüketmeniz tercih sebebi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu