Hastalıklar

Mevsimsel Geçişlerde En Sık Görülen 6 Hastalık

Mevsimsel Geçişlerde En Sık Görülen 6 Hastalık

Üst Solunum Yolu Hastalıkları

Bahar, yağmur, rüzgar vb. ani ısınma ve soğuk algınlığından korunmak için basit ama etkili önlemleri göz ardı etmemek, üst solunum yolu rahatsızlıklarında artışa neden olur. Bu hastalıklar bademcik iltihabı, farenjit, larenjit, sinüzit ve orta kulak iltihabı olarak kendini gösterir. Kişide ateş, boğaz ağrısı, öksürük, hapşırma, ses kısıklığı, burun akıntısı gibi rahatsızlıklara neden olan üst solunum yolu rahatsızlıklarını korumak mümkündür. Bu önlemler arasında ısı değişimlerinin değerlendirilmesi, kıyafet seçimi, düzenli ve dengeli beslenme, yeterli sebze ve meyvelerin tüketilmesi, günde yaklaşık 2 litre su içmek, yatağa gidip istirahat etmek ve sigara içmekten kaçınmak sayılabilir.

Mevsimsel Geçişlerde En Sık Görülen 6 Hastalık

Alerjik Rinit

Ayrıca saman nezlesi olarak adlandırılan alerjik rinit, alerjik nedenlerle burun mukozasının iltihabı anlamına gelir. Tüm yıl boyunca görülebilen alerjik astım, havada polen nedeniyle ilkbaharda yükselir. Hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı, öksürük, kötü koku, gözlerde kaşıntı, tahriş ve kızarıklık, alerjik rinit belirtileri arasındadır. Ayrıca alerjenlere karşı korunmak ve polenin yoğunlaştığı yerlerden uzak durmak ve gerekirse bir maske kullanmak önemlidir.

Mevsimsel Geçişlerde En Sık Görülen 6 Hastalık

Alerjik Astım

İlkbaharda alerjik astımı olanlar zor bir süreç geçirir. Allerjik astım, solunum yollarının daralmasıyla kendini gösteren bir hastalıktır, alerjik bir iltihaptır. Bu iltihap yoluyla, solunum yollarının mukoza zarları ödemle şişer. Kişi dış çevre üzerindeki etkilere daha duyarlı hale gelir. Öksürük, nefes darlığı, nefes kesen sesler astımın ifadeleri arasındadır. Tedavinin kesintiye uğramaması ve alerjenlerden korunması çok önemlidir.

Mevsimsel Geçişlerde En Sık Görülen 6 Hastalık

Mide Hastalıkları

Nedeni bahar aylarında neden tam olarak bilinmemekle birlikte, reflü, gastrit, mide ülseri gibi hastalıklar da çok sık görülür. Hafif rahatsızlıkların alevlenmeleri olsa da, rahatsızlık vermeden de başlayabilir. Karın üstünde ağrı ve yanma, şişkinlik, geğirme, asidik ağız gargarası, bulantı, kusma ve gece uykusu uyanabilmemide hastalıklarının belirtileri arasındadır. Kendinizi bu hastalıktan korumak için, kızarmış, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden, kahve ve gazlı içeceklerden, alkol ve tütün yemekten kaçınmak önemlidir.

Mevsimsel Geçişlerde En Sık Görülen 6 Hastalık

Bahar Yorgunluğu

Metabolizmadaki değişiklikler, bazı insanların yorgunluğunu yaymasına neden olabilir. Bu, iş ve aile hayatı ve genel yaşam kalitesi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Düzenli olarak egzersiz yapmak, düzenli olarak yemek yemek, vitamin ve mineral eksikliklerini önlemek, alkol ve tütünü uzak tutmak, bol su tüketmek ve uyku ritmine saygı duymak önemlidir.

 

Ürtiker

Uzmanlar, insanlarda” kovan “olarak bilinen bir hastalıktır ve deride kızarıklık, şişme ve kaşıntı görülür. maruziyet yükselir, diğer alerjik hastalıklarda olduğu gibi alerjenlerden kaçınılmalıdır.” der.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu