Sağlık

Mesane kanseri hakkında A’dan Z’ye her şey: Belirtileri, nedenleri tedavisi

Mesane kanseri ile ilgili A’dan Z’ye her şey: Belirtileri, nedenleri nasıl tedavi edileceği, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Mesane kanseri ile ilgili A’dan Z’ye her şey: Belirtileri, nedenleri nasıl tedavi edileceği ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Mesane kanseri ile ilgili A’dan Z’ye her şey: Belirtileri, nedenleri nasıl tedavi edileceği ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Mesane kanseri ile ilgili A’dan Z’ye her şey: Belirtileri, nedenleri nasıl tedavi edileceği

Mesane dokularında kötü huylu hücrelerin oluşması durumuna mesane kanseri denir. Mesane alt karın bölgesinde bulunan ufak kesedir. İdrarı vücuttan atılıncaya kadar depolar. Mesane kanseri oluşma riski, cinsiyet, diyet ve sigara içmek gibi kötü alışkanlıklara bağlıdır. Mesane kanseri oluşumu ve kanserden kurtulma şansı insandan insana değişir.

Mesane Kanseri Nedir?

Mesane kanseri, mesanede yaşanan kontrol edilemeyen ve doğal olmayan bir biçimde kanserli hücrelerin çoğalmasına mesane kanseri mesane tümörü nedir denir. Bu hücreler vücudun doğal mekanizmaları yoluyla kontrol edilemezler. Mesanede bir araya gelen nodüller, iyi yahut kötü huylu olabilir.

Mesane Kanseri Belirtileri

 1. İdrarda kan görülmesi
 2. Sık sık idrar yapma isteği (kanserli hücrelerin büyümesi sonucu bir araya gelen iltihap ve tahriş sebebiyle)
 3. İdrar yaparken acı çekme yahut yanma hissi
 4. Normalden daha sık idrara çıkma
 5. İdrar yaparken zorluk çekme
 6. Karın ağrısı (bölgesel yayılma belirtisi)
 7. Halsizlik
 8. İdrar akışını kontrol edememe sorunu (kaçırma)
 9. Soluk cilt
 10. Kilo kaybı
 11. Kanlı yahut pembe renkli idrar
 12. Karında ve belde acı (kanserin, böbreklere yayıldığının belirtisi olabilir)

Mesane Kanserinin Oluşma Nedenleri

Mesane kanserinin kesin oluşma sebebi bilinmemektedir fakat bazı etkenlerin oluşma riskini arttırdığı bilinmektedir. Bu etkenler:

 1. Sigara içme alışkanlığı (Mesane kanserinin %50’sinin nedeni)
 2. Beyaz ırk
 3. Kronik mesane enfeksiyonları
 4. İş yeri gibi mekanlarda, bazı kimyasallara maruz kalma
 5. Mesane kanserinin önceden ailede görülmüş olması
 6. Pelvik radyasyon görmüş olma
 7. Kemoterapi görmüş olma
 8. Enfeksiyon ile birlikte sistemonyaz parazit
 9. Erkek olma

Mesane Kanseri Evreleri

 1. 0.Evre: Kanser, mesanenin iç zarıyla sınırlıdır.
 2. 1.Evre: Kanser, mesanenin iç zarından, mesane duvarına bulaşmıştır.
 3. 2.Evre: Kanser, mesanenin iç duvarından, mesanenin duvarını kaplayan kaslara bulaşmıştır.
 4. 3.Evre: Kanser, mesaneyi kaplayan kas dokusunu aşıp, mesane etrafındaki yağ tabakasına yayılmıştır.
 5. 4.Evre: Kanser pelvik yahut karın duvarına, lenf düğümlerine yahut prostat, idrar yolu, vajina, rektum, karaciğer, akciğer ve/yahut kemikler gibi daha uzak bölgelere yayılmıştır.

Mesane Kanseri Evrelere Göre Hayatta Kalma Oranları

Aşağıdaki oranlar, 1988 yılı ile 2001 yılı içinde mesan kanseri olan binlerce hasta üzerine yapılan bir araştırma sonucuyla bulunmuş sayılardır.

 1. 0.Evre mesane kanserine yakayı ele verdiktan sonra 5 yıl boyunca yaşama ihtimali hemen hemen %98’dir.
 2. 1.Evre mesane kanserine yakayı ele verdiktan sonra 5 yıl boyunca yaşama ihtimali hemen hemen %88’dir.
 3. 2.Evre mesane kanserine yakayı ele verdiktan sonra 5 yıl boyunca yaşama ihtimali hemen hemen %63’tür.
 4. 3.Evre mesane kanserine yakayı ele verdiktan sonra 5 yıl boyunca yaşama ihtimali hemen hemen %46’dır.

Vücudun bir çok değişik bölgesine yayılmış olan mesane kanserinin nasıl tedavi edileceği bi hayli zordur. 4. Evre mesane kanserinde 5 yıl boyunca hayatta kalma oranı %15’tir. Lakin bu evrede de hala hastalar için değişik tedavi metotları bulunmaktadır.

Mesane Kanseri Teşhisi ve Tedavisi

Bu hastalık, hastanın sağlık geçmişine, belirtilerine bakılarak ve fiziksel muayene, idrar testi, röntgen, tomografi, sistoskopi, MRI ve eğer gerekiyorsa biyopsi testleri yapılarak belirlenebilir.

 1. Diğer kanserler gibi mesane kanseri de, ameliyat, radyoterapi, hormon terapisi, ilaçlar, kemoterapi, bağışıklık nasıl tedavi edileceği, besinsel terapi gibi metotlarla tedavi edilebilir.
 2. Diğer adı sistektomi olan ameliyatta, hastanın mesanesinin kanserli bölümü yahut mesanenin tamamı alınır. Sistektomi cerrahi operasyonunda erkeklerden alınabilecek organlar, mesane, prostat ve lenf düğümleri iken, kadınlarda, mesane, rahim ve bazı durumlarda vajina duvarının ön kısmıdır.
 3. İlaçlar, ameliyattan sonra hastanın eski gücüne kavuşması ve kalan kanserli hücreleri öldürmek için verilir. Kullanılacak ilaçların kombinasyonu, kalan kanser hücrelerine ve doktora bağlı olarak değişiklik gösterebilir.
 4. Kemoterapi yönteminde, kanser hücrelerini öldürecek ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar bazı durumlarda ameliyattan önce verilerek, tümörleri küçültülerek, daha kolay alınması amaçlanır. Kemoterapi bunun bunun yanında, ameliyattan sonra da kalan kanser hücrelerini öldürmek ve tekrarlanmasını önlemek için de kullanılabilir. Saç dökülmesi, mide bulantısı, iştah kaybı, halsizlik bu ilacın yaygın yan etkilerindendir. Bu ilaçlar damar yoluyla veya doğrudan mesaneye verilebilir.
 5. Radyasyon da görünmez, yüksek enerjili,- ışınları gibi ışınlar kullanılarak, kanser hücreleri öldürülür ve tümörler küçültülür. Genelde vücudun dışından bir makina ile verilir. Radyasyon genelde kemoterapi yahut ameliyat gibi metotların yanında desteklemek maksadıyla kullanılır. Ameliyat olamayan insanlarda arada bir ana tedavi yöntemi olabilir. Yan etkileri, mide bulantısı, halsizlik, cilt tahrişi, ishal ve idrar yaparken acı olarak görülebilir
 6. İlk evrelerde kanser olan hastalarda, transüretral rezeksiyon yöntemi, diğer etkenlere bağlı olarak da kullanılabilir. Bu teknikte, mesane duvarındaki tümör, bir rezektoskop yardımıyla kazınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu