Diyet

Merdiven İnip Çıkmanın Faydaları Ve Hamilelikte Merdiven Çıkmak

Merdiven İnip Çıkmanın Faydaları Ve Hamilelikte Merdiven Çıkmak, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Merdiven İnip Çıkmanın Faydaları Ve Hamilelikte Merdiven Çıkmak ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Merdiven İnip Çıkmanın Faydaları Ve Hamilelikte Merdiven Çıkmak ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Merdiven İnip Çıkmanın Faydaları Ve Hamilelikte Merdiven Çıkmak

Uzmanlar, şimdilerde obezite yani şişmanlığın bu kadar yaygınlaşmasının bir nedeninin de merdiven çıkma alışkanlığını terk etmek olduğunu bildiriyor. Halbuki asansör tercih etmek yerine merdiven çıkmayı tercih etmek hem kalori yakmanızı sağlar hem de sağlık için birden fazla faydası mevcuttur. Merdiven çıkmayı günlük yaşamınızın rutin bir parçası haline getirmek bunun bunun yanında kas gücü ve dayanıklılığınızı da artırır.

Merdiven çıkmanın faydaları ile ilgili Prof. Dr. Osman Müftüoğlu bize şu bilgileri veriyor: (Merdiven çıkmak kalbi kuvvetlendirir, kemik yoğunluğunu artırır, kaslara kuvvet verir, şeker, tansiyon ve kolestrol dengenize yardımcı olmaktadır..Araştırmalar, düzenli merdiven inip çıkan bireylerin yaşlandıklarında denge ve hafıza kaybı gibi sorunlarla daha az karşı karşıya geldiğını gösteriyor. Merdiven çıkmak, daimi ve kalıcı kilo kontrolünde de oldukça etkili bir eylemdir. Günde 40-45 merdiven basamağı çıkmak, diyetsiz, sporsuz senede en az 2 kilo zayıflatıyor. Günlük çıktığınız merdiven sayısını 180-200’e çıkarırsanız, senede tam 8 kilo yağ yakmış oluyorsunuz. Hem de diyetisyene, diyet haplarına ve diyet ürünlerine para harcamadan!)

Cenevre Tıp Fakültesi’nden Dr. Philippe Meyer, yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde merdiven inip çıkanların bel etrafında incelme, vücut yağ oranında, kolesterolünde ve tansiyonunda azalma tespit edildiğini bildiriyor.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Defne Kaya, merdiven inip çıkmanın bedeni güçlendirip sağlıklı kıldığını, her gün merdiven inip çıkan bireylerin beyin yaşının akranlarından bir yaş daha genç olduğunun yapılan araştırmalarca ispatlandığını bildiriyor.

Harvard Üniversitesi Tıp Merkezi, merdiven çıkmanın kilo vermenin ve kiloyu muhafaza etmenin etkili bir yolu olduğunu bildiriyor. Yavaş tempoda bile olsa merdiven çıkmak, normal alanda yürümekten üç kat daha bi hayli hızlı kalori yaktırıyor.

National Institutes of Health (Ulusal Sağlık Enstitülerine) göre 79 kilo olan biri, 2 dk merdiven çıkarak 21 kalori yakar, aynı kişi merdiven çıkmak yerine asansörde birkaç dakika bekleyerek, asansör yolculuğunda ise yalnızca 2 kalori yakar. Gün boyunca asansör yerine birkaç kez merdiven çıkmak, ekstradan 100 kalori harcamanızı sağlar. Günlük hayatta yaptığınız her aktivitede yakacağınız kalori miktarı kilonuza göre değişkenlik gösterir. Kilonuz ne kadar çoksa yakacağınız kalori de o miktarda artar.

Sual: Hamilelikte merdiven inip çıkmakta bir mahzur var mı?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Doç Dr. Deniz Ulaş’ın cevabı: (Düşük riski yahut erken doğum riski yoksa hiçbir sakıncası yoktur.)

Uyumak Kaç Kalori Yakar, 1 Saat Uyursam Kaç Kalori Yakarım? Tıklayınız 

Oturmak Kaç Kalori, 1 Saat oturursam kaç kalori yakmış olurum? Tıklayınız

1 Saat Ayakta Durmak Kaç Kalori Yakar, Ayakta Durmanın Kalorisi Kaç? Tıklayınız

İp Atlamak Kaç Kalori Yakar, Haftada Kaç Kilo Verdirir? Tıklayınız

Mekik Çekmek Kaç Kalori Yakar, Günde 100 Mekik Çekmek Kaç Kalori? Tıklayınız

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori, 1 Saat Yürürsem Ayda Kaç Kilo Veririm? Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu