Kadın

Menopoz Dönemi

Menopoz Dönemi

Kadınların hayatlarındaki önemli dönemeçlerden biri olan menopoz, akıllara sık sık kadınlarda menopoz nedir sorusunu getirmektedir. Adet kanamalarının kesilmesi ve doğurganlığın bitmesini anlatan bu kelimenin gerçek kelime anlamı ise son adet kanaması demektir. Ortalama olarak 40 yaşlarında kadınlardaki yumurtalıklar, beyinden gelmekte olan ikazlara daha az cevap verirler ki bu döneme klimakterium dönemi denir.

Menopoz Dönemi Kadın

 

Menopoz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir kadın hayatının ortalama üçte biri menopoz döneminde geçmekte olup kadınlarda menopoz yaşı antik çağlardan günümüze kadar fazla bir değişime uğramamış olup dünya genelinde 45 ile 55 civarındadır. 40 yaş öncesi oluşan menopoz hali erken menopoz olarak tanımlanır. Bu dönem genel anlamda hayatın doğal bir aşamasıdır. Fakat kadınlardaki menopoz döneminde oluşması bazı farklılıklar hayatı derin ve olumsuz bir şekilde etkiler. Bu durum birçok hastalığın oluşmasına ve yaşam kalitesinin azalmasına sebep olur. ancak günümüzde menopoz olumsuz etkileri önlenmeye çalışılan ve tedavi edilebilen bir hastalık gibi görülmektedir. Bu sayede menopoz döneminin hiçbir şey yapılmadan izlenmesi durumu eskilerde kalmıştır.

Menopoz Dönemindeki Belirtiler

Menopozla ilgili olarak en çok merak edilenler arasında kadınlarda menopoz belirtileri hiç şüphesiz büyür yer tutmaktadır. Bu dönemdeki esas değişiklik, kadınlık hormonu anlamına gelen östrojenin, yumurtlamanın durması ile alakalı olarak azalması durumudur. Bu durum, ateş basması, çarpıntı, terleme, halsizlik, depresyon, kemik erimesi, damar sertliği gelişme eğilimi, cinsel ilişki isteksizliği, cinsel organda kuruluk, ağrılı ilişki ve idrar kaçırmaya neden olabilen idrar yollarında atrofi meydana gelmektedir. Ruhsal yönden de belirtiler gösteren menopoz, kolay sinirlenme, uykusuzluk, ruhsal gerginlik, unutkanlık, içe kapanma ve cinsel isteksizlik gibi belirtilere de neden olmaktadır. Ancak bilinmesi gereken önemli nokta bu belirtilerin sadece menopoz belirtileri olmadığı gerçeğidir. Başka hastalıkların da habercisi olabilecek bu belirtiler geçiştirilmemeli ve mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Menopoz Dönemi Ne Kadar Sürer

Oldukça merak unsuru olan kadınlarda menopoz dönemi ne kadar sürer sorusunun net bir cevabı yoktur. Bu durum kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama olarak 3-5 yıl olarak bilinen bu dönem bazı kişilerde daha kısa sürerken bazı kişilerde ise 10 yıla kadar sürmektedir. Menopoz dönemindeki bir kadında kemik kütlesinde azalma olur ve kemik yıkımı artar. Bunun yanı sıra sıklıkla alt üriner sistem enfeksiyonları görülür. Bir diğer yandan en önemli sorunların başında ise kalp ve damar hastalıkları gelir. Bu durum östrojen hormonunun azalması ile alakalıdır.

 

Menopoz Döneminde Cinsel İsteksizlik

Öncelikli olarak bilinmesi gereken cinsel isteğin menopozdan etkilenmiyor oluşudur. Çünkü kadın için cinsellik öğrenilen bir davranış türüdür. Dolayısı ile kadınlarda menopoz sonrası cinsellik, eskisine oran ile daha renkli bir hal alabilir ki bu da son derece doğaldır. Ancak menopoza giriş evresinde meydana gelebilecek depresyon ataklarında ve uyum aşamasında cinsel istekte azalma olabilir. Bu durumda paniğe kapılmadan doğru yöntemler ile destek alarak ve tedavilere başvurarak kurtulmak mümkündür.

Menopozda Aile İçinde Sıkıntılar

Tek başına üstesinden gelmenin oldukça zor olduğu kadınlarda menopoz dönemi sürecinde kişinin çevresindeki kişilere büyük görev düşmektedir. Bu dönem içerisinde eş ve çocukların anlayışlı olmaları ve kadına yardımcı olmaları oldukça önem taşımaktadır ki bir kadın bu zorlu süreci yakınlarının yapacağı destek ve telkinler sayesinde kolay karşılayabilir. Sonuç olarak kadın, adetten kesilmesi ve doğurganlık özelliğini kaybetmesi dolayısı ile büyük bir sıkıntıya girer ki ayrıca yaşadığı fiziksel ve ruhsal sıkıntılar bu dönemi oldukça zor hale getirmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu