Sağlık

Meme Kanseri Nedir, Türleri Nelerdir?

Meme kanseri, meme dokusunu oluşturan hücre gruplarından birinin değişmesi ve kontrolsüz çoğalması sonucu oluşan bir tümörün ortaya çıkması sonucu oluşan bir hastalıktır.

Hücrelerin proliferasyonu farklı yerlerde farklı etki gösterebilir, ancak en yaygın tip malign tümördür.  İşlevi, sağlıklı dokuyu istila edip yok edebilecek bir kitle elde etmektir.

Kanser, lenfoma adı verilen bir tümöre neden olduğu lenfleri de etkileyebilir.  Kanser durumunda tümörün metastaz yapma, yani kan damarlarını işgal ederek vücudun diğer bölgelerine gitme riski vardır.

2004 yılında kadınlarda ve yaklaşık 22.000 erkekte yaklaşık 178.580 yeni meme kanseri vakası teşhis edildiği tahmin edilmektedir.  Ayrıca, bu kanser türü nedeniyle 41.000’den fazla ölüm kaydedildi.  Erkekler ve kadınlar arasındaki vaka sayıları arasındaki bu farkın ana nedeni, belki de erkeklerin şimdiye kadar periyodik test yaptırma ihtiyacının kadınlar kadar farkında olmamasıdır.

Meme Kanseri Nedir, Türleri Nelerdir? Sağlık
meme kanseri

Bu bir karsinom olarak bilinir.  Örneğin bir hastalık, hücre bölünmesindeki bir hata veya zararlı maddelere maruz kalma gibi nedenlerle hücrelerin genetik materyalinde bir değişiklik olduğunda ortaya çıkar.

Meme Kanserine Yakalanma Faktörleri Nelerdir?

Meme kanserine yakalanma riski iki faktöre bağlıdır: bir kadının sahip olduğu meme hücrelerinin sayısı ve bu hücrelerin yoğunluğu veya sayısı.  Ne tür meme hücrelerinin olduğunu bilmek de önemlidir.

İnsan vücudunda meme dışında kanserden etkilenebilecek başka doku türleri de vardır.  Bu tip, genel olarak kanser tümörleri anlamına gelen karsinom olarak adlandırılır.

Daha önce de belirtildiği gibi, bu sadece kadınları değil, erkekleri de etkiliyor.  Bu kanser türünden daha fazla erkek ölmektedir çünkü erkekler genellikle sağlıkları konusunda kadınlar kadar bilinçli değildir.  Bu nedenle, erkeklerin meme kanserinden ölüm oranının kadınlardan çok daha yüksek olması şaşırtıcı değildir.

Meme Kanseri Türleri Nelerdir?

Üç tip meme kanseri vardır.  İlk tip duktal karsinoma in situ (DCIS) olarak adlandırılır.  Süt kanallarını ve kanallarını etkiler.  Aynı zamanda bu kanserin kadınlar arasında en sık görülen tipidir.  İkinci tip, invaziv duktal karsinom (IDC) olarak adlandırılır.  Bu, süt kanallarını veya lobüllerini etkiler ve tedaviden sonra yüksek oranda tekrarlama oranına sahiptir.  Üçüncü tip, invaziv lobüler karsinom (ILC) olarak adlandırılır.  Bu, süt bezlerini veya lobüllerini etkiler ve yüksek bir tekrarlama oranına ve daha yüksek bir ölüm oranına sahiptir.

Meme kanserinin en yaygın şekli duktal karsinoma in situ (DCIS) olarak kabul edilir.  Bu tip süt bezlerinde veya kanallarında gelişir, ancak henüz onları istila etmez.  Meme kanserinin erken evresi olarak kabul edilir.

Kırk yaşın üzerindeki kadınlar arasında popüler olan bu hastalığın bir başka formu da invaziv duktal karsinomdur (IDC).  Bu tür süt kanallarının invazyonu içerir ve tedaviden sonra tekrarlama riski yüksektir.

Bu kanserin üçüncü tipi ise invsve lobüler karsinom (ILC) olarak adlandırılır.  Bu tip, süt bezini veya lobüllerini etkileyen çok agresif bir meme kanseri şeklidir.

Meme kanserine yönelik bazı tedaviler, depresyon ve kısırlık gibi başka hastalıklara da neden olabilir.

Meme Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bu hastalığın tedavisi evde, hastanedeki bir klinikte veya hatta bu tür vakalarla uğraşma konusunda deneyimli hemşire ve doktorların bulunduğu özel bir merkezde yapılabilir.  Bazı kadınlar ailelerinden uzak kalmak ve gereğinden fazla çalışmak zorunda kalmamak için tedaviyi evde kendi başlarına yapmayı tercih etmektedirler.  Hamile veya emziren kadınlar bu süreçleri etkileyebileceği için kemoterapi almamalıdır.

Meme Kanseri Nedir, Türleri Nelerdir? Sağlık
meme kanseri

Meme kanserini tedavi etmek için kullanılan en yaygın tedavi, kanser hücrelerini yok eden kimyasallar içeren hapların kullanıldığı kemoterapidir.  Diğer tedaviler arasında radyasyon tedavisi, cerrahi ve/veya hormonal tedavi yer alır.

Radyasyon tedavisi, bir kadının vücudundaki tümörü yok etmek için radyasyon ışınlarının kullanılmasını içerir.

Cerrahi, tümörün veya bazı kısımlarının, memenin bazı kısımlarını keserek veya bir organı çıkararak çıkarılmasını içerir.  Diğer tedavi türü, meme hücrelerinin çok hızlı bölünmesini ve çoğalmasını (üremesini) yavaşlatan veya durduran hormonların alınmasını ve bu nedenle hücrelerin tümörlere dönüşme olasılığını veya normalin dışında büyürse sağlıklı dokuyu etkilemesini sağlayan hormon tedavisidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu