Kadın

Meme Kanseri Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar?

Meme Kanseri Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar?

Meme kanseri, süt bezlerinden veya sütü meme başına götüren süt kanallarından gelişiyor. Sebepleri tam olarak ortaya çıkmamakla birlikte, genetik nedenler ve gen mutasyonu meme kanseri riskini yüzde seksen beş oranında artırıyor. Meme kanseri süt bezleri ve kanalları arasında oluşan tümör oluşumudur. Bu oluşumun farklı organlara yayılma potansiyeli yüksek olduğundan ölümcül riskler taşımaktadır. Meme kanserinin bu güne kadar tam olarak neyden kaynaklandığı tan olarak anlaşılamamaktadır. Fakat tahmin edilen bazı nedenler mevcuttur.

Meme Kanseri

Meme Kanseri Sebepleri Nelerdir?

Meme kanseri sebepleri genel olarak bilinmemekle birlikte ilk neden olarak genetik yatkınlığı saymak mümkün. Daha sonrasında aşırı alkol ve sigara tüketimi, hazır gıda tüketiminde orantısızlık, yeşil ve kırmızı sebze ve meyvelerin tüketiminde azlık, hareketsizlik, aşırı yemeye bağlı doymuş yağ oranının vücuttaki fazlalığı gibi nedenler sayılabilir. Bunlardan bazıları, örneğin hazır gıdalar ve doymuş yağ oranı, direkt olarak etkili olmasa bile zaman içerisinde oluşturdukları bazı hastalıklar bu hastalığı da tetikleyebiliyor.

Meme Kanseri Tedavi Yöntemi

Meme kanseri tedavisi daha çok her kanser türünde görüldüğü üzere kemoterapi ve hormon ilaçları ile tedaviye başlama mümkün. Bu esnada hastanın dikkatli beslenmesi, alkol ve sigara gibi zararlı maddelerden uzak durması çok önemli. Özellikle et, balık ve sebze türünü çokça tüketmesi gerekmektedir. Meme kanseri tedavi yöntemi hasta ve doktorun ortak çalışması ile pozitif olarak yol alabilmektedir. Bu esnada hastanın moralinin yüksek tutulması, üzüntü ve stresten uzak durması çok önemlidir. Bu sebepten hasta çevresinde bulunan insanlara da çok fazla iş düşmektedir.

En Büyük Meme Kanseri Riski Yaşayan Ülkeler

Meme kanseri riski öncelik olarak çok fazla stres ve sıkıntı yaşayan, aşırı sinirli hanımlarda ortaya çıkıyor. Sonrasında ise daha çok Kuzey ülkelerinde ortaya çıkıyor. Meme kanseri riskinin en yüksek olduğu ülke Kuzey Avrupa. ABD’ de her sekiz kadından bir tanesi yaşamı içinde bu hastalığa bir kere mutlaka yakalanıyor. Ülkemizde bu gelişim çok daha düşük. Fakat gün geçtikçe bilinçsiz yaşam ve dengesiz beslenme, aşırı alkol tüketimi gibi nedenler ile artış göstermekte.

Meme Kanserinde Erken Tanı Çok Önemli

Meme kanserinde erken tanı çok önemli. Böylelikle kanserli hücreler yayılmadan çözüm bulması daha kolay oluyor. İlerleyen zamanlarda kanserli hücrelerin yayıldığı organların hepsini almak mümkün olmayabiliyor. Fakat erken tanıda göğsü aldırıp, kemoterapi ile sonuç almak kolay oluyor. Bu nedenle yirmi beş yaşın üstündeki her kadının senede en az bir defa olmak üzere mamografi çektirmesi, kırk yaş ve üzeri kadınlarında her altı ayda bir kere mamografi çektirmesi şarttır. Aynı şey rahim kanseri için de geçerlidir. Küçük bir smear testi ile rahim kanseri olup olmadığınızı öğrenmeniz son derece kolay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir