Güzellik

Melisa Çayının Zararları, Limon Melisa Oğul Otu Çayı Nasıl Demlenir?

Melisa Çayının Zararları, Limon Melisa Oğul Otu Çayı Nasıl Demlenir?, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Melisa Çayının Zararları, Limon Melisa Oğul Otu Çayı Nasıl Demlenir? ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Melisa Çayının Zararları, Limon Melisa Oğul Otu Çayı Nasıl Demlenir? ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Melisa Çayının Zararları, Limon Melisa Oğul Otu Çayı Nasıl Demlenir?

Limon melisa, oğul otu, kovan otu olarak da anılan melisa bitkisi binbir derde deva olan sağlığa çok faydalı bir bitkidir. Melisa çayının faydaları saymakla bitmez sinirleri yatıştırır, stresi giderir, sindirim sistemini rahatlatır, uykusuzluğa iyi gelir, zayıflamaya, boy uzatmaya yardımcı olmaktadır, antiviral ve antimikrobiyal, ağrı kesici ve antioksidan özellikleri aracılığıyla bağışıklığı kuvvetlendirir. Bu makalemizde melisanın sağlığa olan faydalarından, zararlarından söz edeceğiz, melisa çayı nasıl demlenir söz edeceğiz ve bitki uzman kişilerı, doktorlar aracılığıyla tarifi verilen melisa (oğul otu) ile hazırlayabileceğiniz çay tariflerini yayımlayacağız. Makalemizde Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu melisa çayı ile boy uzatma kürü tarifii de okuyabilirsiniz.

Melisa Çayının Faydaları

 1. Sinirleri kuvvetlendirir, doğal sakinleştiricidir, stresi önler.
 2. Hazımsızlık, gaz, şişkinlik, kolik gibi sindirim sistemi problemlerinin giderilmesinde oldukça etkilidir.
 3. Melisa çayı vücudu rahatlatıp baş ağrısına şifa olur.
 4. Araştırmacılara göre melisa yaprakları antibakteriyel ve antiviral bir bitkidir, bu özelliği ile hastalıklarla mücadele eder, hastalanmayı önler.
 5. Melisa çayı öğrenme kabiliyetini ve algılamayı kuvvetlendirir. (Melisa içinde bulunan maddelerden birisi olan rozmarinik asitin beynin öğrenme ve algılama işlevlerini desteklediği bilimsel çalışmalar ile tespit edilmiştir.)
 6. Melisa vücuttaki hormonların dengeli çalışmasına yardımcı olmaktadır, böylece adet düzensizlikleri ve adet sancılarının giderilmesinde etkilidir.
 7. Melisa çayı spazmolitik (spazm gideren) özelliktedir,  krampları geçirir ve kramp oluşumunu önüne geçer. Bundan dolayı normal zamanlarda yahut regl zamanında kramp sorunu yaşayan kadınlar için çok faydalıdır.
 8. Melisa çayı içerdiği madensel tuzlar ve yağlar aracılığıyla cildi tazeler, yaşlanmasını geciktirir ve ince kırışıklıkları giderir. Bu çay bunun bunun yanında cildi güneşin zararlı ışınlarından korur.
 9. Melisa çayı Alzheimer hastalığı yani bunamayı önler. FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) aracılığıyla Alzheimer hastalığının yönetimi hususunda onay verilen ilaçlar içinde iki adet tıbbi ve aromatik bitkisel ürün de bulunmakta olup, bunlar M. officinalis (Melisa otu) ve Salvia officinalis (Adaçayı) ’dir.
 10. Melisa çayı içindeki vitamin ve mineraller aracılığıyla yorgunluğun giderilmesinde mühim rol oynar. Kişinin kendini zinde ve dinç hissetmesini sağlar.
 11. Çok hızlı sinirleniyorum, çok agresif bir yapım var, ne yapacağım diye kara kara kafanızı yoruyorsanız melisa çayı imdadınıza yetişecektir! Uzmanlar melisa çayının en etkili doğal sakinleştiricilerden olduğunu bildiriyor. Yapmanız gereken yalnızca her gece yatmadan bir bardak melisa çayı içmek olmalıdır.

Melisa çayı zayıflatır mı? Evet melisa çayı iştahı kontrol altına alıp, tok tutar ve kilo vermenize yardımcı olmaktadır.

Melisa Çayı Nasıl Yapılır?

Melisa çayı yapacağınızı bildirip aktardan melisa yani oğul otu bitkisi satın alın. 1 bardak suyu cezveye koyup kaynatın, ocaktan alıp içine 1 tatlı kaşığı melisa otu atıp 3-5 dk demlemeye bırakın. Daha sonra sıcak sıcak için.

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’dan Melisa (Oğul Otu) Çayı İle Hazırlayabileceğiniz Sağlık İçin Çok Faydalı Melisa Çayı Tarifleri

Sual: Yaz sonundan beri uyku problemi yaşıyorum. Geceleri bir türlü uyuyamıyorum. Deliksiz bir uyku çekmek için ne yapmalıyım?

CEVAP

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Size önerebileceğim ilk tarifim; 1 bardak suyun içine 1’er çorba kaşığı melisa ve lavanta ilave edin. Bu karışımı kaynatıp çay demler gibi demleyin. Her gece yatmadan yarım saat önce karışımdan 1 bardak için. Sorununuz kısa bir sürede çözülecektir.Diğer tarifim ise şudur; 1’er tutam melisa otu, papatya ve anasonla bir parça meyankökünü, bir bardak suyun içinde 2 dakika kaynatın. Her akşam yatmadan önce bu çaydan 1 fincan için. Sorununuz yine de çözülmezse, mutlaka bir uzmana görünün.)

Sual: Son günlerde çok sık başım ağrıyor. Kullandığım ilaçlar problemimin yinelenmesini önleyemiyor. Baş ağrısına iyi gelen bir formülünüz var mı?

CEVAP

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Eşit miktarda melisa otu, adaçayı, ıhlamur, nane ve safranı suya atıp çay demler gibi demleyin. Hazır olduğunda bu karışımı cam bir kavanozun içine koyun. Başınız ağrıdığında iki adet kakuleyle birlikte demleyin ve için. Dilerseniz içine tatlandırıcı da atabilirsiniz.)

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’dan Melisa (Oğul Otu) Çayı İle Hazırlayabileceğiniz Sağlık İçin Çok Faydalı Melisa Çayı Tarifleri

Sual: Son günlerde enerjim çekilmiş durumda. Soğuk havalar bana hiç yaramadı. Sürekli uyumak istiyor, kendimi çok yorgun hissediyorum. Bu durum işteki verimimi düşürüyor, Enerjimi yükseltmek için ne yapabilirim?

CEVAP

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Bir tutam melisa, bir tutam safran ve üç adet kakuleyi yarım litre yani 2 bardak suyun içinde kaynatın. 10 dakika demlendikten sonra bu karışımdan bir çay bardağı için. Bu formülü sabah-akşam uygularsanız, stresiniz hızla azalacak ve sinirleriniz gevşeyecektir. Her gün bir adet muz yemek de, hem sinirlerinize iyi gelecek hem de enerjinizin artmasıni sağlayacaktır.)

Sual: Çok yoğun ve stresli bir işim var. Özellikle son haftalarda zihinsel yorgunlukla ve unutkanlıkla başım dertte. Bu poblemleri bir an önce aşmak için ne yapmamı önerirsiniz?

CEVAP

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Her gün 1 tutam melisa çayını içine 2 kuru gül katıp demleyin ve için. Bu çay sakinleşmenizi ve yorgunluğunuzu atmanızı sağlayacaktır. Unutkanlıkla mücadele etmek için ise her gün 1’er avuç fındık, badem, ceviz, kara üzüm, havuç ve elma yemenizi öneririm.)

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Melisa Çayı İle Boy Uzatma Kürü Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle haftada en az üç kez torik, palamut, uskumru, kefal gibi balıklardan tüketmelisiniz. Ve bu balıkların sırt bölümünde bulunan siyah etli kısmı da mutlaka tüketmelisiniz. Bunun dışında gece yatmadan önce mutlaka ev yapımı olan bir kase yoğurdu da yemeyi ihmal etmemelisiniz.

Malzemeler:

 1. Melisa çayı
 2. Biberiye

Hazırlanışı:

Yukarıda malzeme listesinde bulunan iki çay türü kız ve erkekler için ayrı ayrı kullanılması gerekir. Melisa çayını bir su bardağı kaynamış suyun içinde bırakın ve bu biçimde hemen hemen on dakika kadar demlenmesini bilave edin. Erkekler için ise biberiye çayını bir bardak kaynamış suyun içerisine birkaç tutam biberiye atın. Böylelikle on dakika demlenmesini bilave edin. Ilıdıktan sonra bu karışımı için. Lakin bu karışımı haftada bir içmelisiniz.

Prof Dr. Osman Müftüoğlu’ndan Melisa Bitkisi İle Yaşlanmayı Önleyen Cildi Gençleştiren Anti-aging Çay Tarifi; 20 gr melissa (oğul otu), 30 gr kekik, 20 gr adaçayı, 30 gr biberiye, 20 gr mercanköşk, 50 gr siyah frenk üzümü yaprağı. Bu bitkiler aktardan alınır. Tümü karıştırılır. Her sabah bu karışımdan 2 tatlı kaşığı alınıp 1 bardak kaynar suya konur, 5 dakika beklenip içilir. Melisanın, mercanköşkün diterpen ve fenolik asit içeriği, siyah frenk üzümü yaprağının proantosiyanidin desteği ve tümünün polifenol zenginliği çayınızın antioksidan gücünü artırır.

Melisa Çayının Zararları Nelerdir?

 1. Melisa çayı bazı bireylerde alerjiye neden olup ciltte döküntü, şişme, kızarma gibi sorunlara neden olabilir.
 2. Melisa çayı çeriğindeki uçucu yağlar sebebiyle karaciğer iltihabı, mide ve onikiparmak bağırsağı ülseri olanlara zararlı olabileceğinden bu bireyler melisa çayını doktora danışmadan içmemelidir.
 3. Melisa çayı kullandığınız ilaçlarla etkileşime girip onların etkinliğini artırabilir yahut azaltabilir.
 4. Glikom hastalığı bulunan bireyler mutlaka doktoruna danışarak bu çayı içmelidir.
 5. Melisa çayı bazı bireylere dokunup baş ağrısı yapabilmektedir.
 6. Melisa çayı, ameliyat sırasında yahut ardından diğer ilaçlarla etkileşime girip uyku durumuna neden olabilir. Ameliyat olmadan 2 hafta öncesine kadar melisa çayı içmeyi kesmelisiniz.

Sarı Kantaron Çayı Nasıl Yapılır Demlenir Faydaları Zararları Nelerdir? Tıklayınız 

Hibiskus Çayı, Mekke Gülü Faydaları Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır Demlenir? Tıklayınız

Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır Isırgan Otu Nasıl Kullanılır Nerede Satılır? Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu