Güzellik

Melazma Lekelerinden Kurtulan Var mı Nasıl Geçer

Melazma Lekelerinden Kurtulan Var mı Nasıl Geçer, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Melazma Lekelerinden Kurtulan Var mı Nasıl Geçer ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Melazma Lekelerinden Kurtulan Var mı Nasıl Geçer ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Melazma Lekelerinden Kurtulan Var mı Nasıl Geçer

Melazma (melasma) daha çok kadınlarda görülen yaygın bir cilt hastalığıdır. Fazla güneş ışığına maruz kalınması ve hormonal değişimler sebebiyle cildin bazı kısımlarında koyu lekeler meydana gelir. Daha çok yüz bölgesinde ve yüzün her iki tarafında koyu kahverengi lekeler olarak görülmektedir. Melazma  tedavi metotları mevcut olan bir cilt hastalığıdır. Günümüz teknolojisinde melazmadan kurtulan pekçok kişi mevcuttur. Lazer nasıl tedavi edileceği, kimyasal peeling gibi son teknolojik yöntemler bu cilt hastalığına şifaya vesile olabilmektedir.

Melazma (Melasma) Nedir?

Melazma; cilt üzerinde siyah yahut kahverengi lekelerin oluşmasına verilen isimdir. Cildin rengini veren hücrelere melanosit denilir. Melanosit hücrelerinin aşırı melanin üretmesiyle de ciltte melazma meydana gelir. Erkeklere nazaran daha çok kadınlarda görülen melazma, yaygın görülen bir cilt hastalığıdır. Ayrıca hamile kadınlarda da sürekli olarak görülür ve lekeler sonradan kendiliğinden geçebilir. Melazma, burun, alın, dudak üstü yanak ve üst kollarda koyu kahverengi lekeler olarak ortaya çıkmakla birlikte ağrı ve kaşıntıveya neden olmaz. Herkeste koyu kahverengi olmayıp, açık kahve tonlarında da lekeler gözükmektedir.

Melazma (Melasma) Cildin Hangi Kısımlarında Görülür?

Melazma genelde yüz bölgesinde ve yüzün her iki tarafında da görülür. Daha çok vücudun güneşe maruz kaldığı kısımlarda kahverengimsi lekeler halinde gözükür. Melazmanın ciltte en fazla görülen yerleri şunlardan oluşmaktadır;

  • Yanaklar
  • Alın
  • Burun köprüsü
  • Çene
  • Dudak üstü
  • Kolların ön ve üst kısmı
  • Omuzlar
  • Boyun

Melazma (Melasma) Nedenleri Nelerdir?

Melazmaya neyin yol açtığu kesinlikle bilinmemektedir. Araştırmacılar birinin çocukluktan beri cildinin yoğun güneş ışınlarına maruz kalması ve genetik olmasının yol açtığunu söylemektedir. Ayrıca bazı durumlar ciltteki melanin hücresinin daha fazla üretilmesine neden olaraktan melazma oluşumunu arttırmaktadır. Bu durumlar şunlardan oluşmaktadır;  

Hamilelik dönemi (östrojen ve progsteron hormonunun artmasından dolayı)

Ağız yoluyla alınan hormon ilaçları

Hormon tedavileri

Doğum kontrol hapları

Bazı psikiyatri ilaçları

Uzun süre güneşe maruz kalma

Stres ve tiroid hastalığı

Cilt soyucu ilaç, peeling, lazer gibi cildi hassaslaştıran tedaviler

Cilde sürülen bazı kokulu sabunlar

Açık tenlilere nazaran koyu tenli olanlar

Sir ağda gibi cildi tahriş eden işlemler

Bazı kozmetik ürünler, cilde limon yahut karbonat sürmek de melazmaya neden olabilmektedir.

Melazma (Melasma) Nasıl Teşhis Edilir?

Melazma lekeleri olanlar ilk kez Dermatoloji (Deri Hastalıkları – Cildiye) bölümünden randevu almalıdır. Dermstolog genelde muayene ederek teşhis koyabilir. Lakin arada bir Wood lambası adı verilen ışıkla cildinizdeki lekelere bakabilir. Bu ışıkla melazmanın cildin yüzeyinde mi yoksa derininde mi olduğunun anlayabilir. Melazma teşhisi koyduktan sonra melazmanın şiddetine göre tedavi yöntemi uygular.

Melazma (Melasma) Nasıl Tedavi Edilir?

Bazı melazma lekeleri tedaviyle geçerken bazıları da tedaviye gerek duymadan kendiliğinden geçmektedir. Kendiliğinden geçmesi genelde hamilelikte veya doğum kontrol hapından dolayı melazma otraya çıktıysa olur.

Melazma hastalarının yaz kış fark etmeksizin güneş koruyucu kremler kullanması gerekir. Güneş koruyucu krem kullansa dahi direk olarak güneşin altında durmaması gerekir. Güneş ışınları melazma lekelerini daha da çoğaltıp koyulaştırabilir. Melazma nasıl tedavi edileceğinde doktor bazı leke açıcı kremler ve ağız yoluyla alınan ontioksidan haplar reçete edebilir. Şayet dermatologun verdiği ilaçlar işe yaramazsa, dermatolog lazer nasıl tedavi edileceği, kimyasal peeling ve mezoterapi-PRP gibi tedavi metotlarıni önerebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu