PsikolojiSağlık

Lyrica Nedir Nasıl Kullanılır

Lyrica Nedir Ne İçin Kullanılır

Bilinç bulanıklığı ve bilinç kaybı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan lyricanın etken maddesi pregabalindir. Pregabalin; epilepsi nöropatik ağrı , huzursuz bacak sendromu ve genelleşmiş anksiyete bozukluğunun tedavisinde kullanılar bir etken maddedir.

 

Lyrica nedir ne için kullanılır Lyrica kapsülleri hastalık nöbetlerine ve ağrıya sebep olan beyindeki sinir uyartılarını yavaşlatarak istem dışı kasılmaları durduran ve önleyen bir antiepileptiktir. Lyrıca istem dışı kasılmalarla veya kasılma olmadan vücudun belirli bölgelerini etkileyen basit arsiyel nöbetler ve bilinç bulanıklığı veya bilinç kaybına sebep olan nöbetlerin kontrol altına alınmasını sağlar.

Ayrıca beyinde ki merkezi sinir sistemlerine giden ağrı sinyallerini yavaşlatıcı etkisiyle uçuk virüsü, zona ve diyabet gibi rahatsızlıklardan kaynaklanan sinir ağrıları ve eklem dışı romatizman ağrıları ile ilgilidir.

 

Lyrica nasıl kullanılır

 

Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınız da bir iyileşme sağlanmaz aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.

Lyricanın her bir kapsülünü bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya aç karnına alınız. Lyricayı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz. Lyricayı kullanmayı unuttuysanız hatırladığınızda bir sonra ki doz zamanınız değilse bile hatırlar hatırlamaz alınız.

 

Lyricayı Kullanmaya Başlamadan Önce Bilinmesi Gereken Şunlardır

İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilaç kullanmanız önerilmez.

Eğer şeker hastası iseniz bu ilacı kullanırken kilo alabilirsiniz.  Hekiminize danışmadan ilacın kullanımını durdurmayınız ve doz miktarında değişiklik yapmayınız.

İlacı kullanırken kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, darılgan, heyecanlı, huzursuz, agresif ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi yeni ya da daha da artan rahatsızlıklara sahipseniz acilen hekimiz ile görüşün. Bu ilacı eğer hastalık nöbetleri tedavisi için kullanıyorsanız durumunuzda iyileşme görülse bile kullanmaya devam ediniz. İlacın kullanımını hekiminize sormadan aniden kesmeyiniz. Aksi takdirde nöbetlerde artış olabilir ve geri dönüş belirtileri yaşayabilirsiniz. İlacınızı tamamen kesmeden yavaş yavaş bırakmanız gerekebilir.

 

İlacın kullanımı uyku hali ve baş dönmesine sebep olabileceğinden yaşlı hastalar düşmelere, yaralanmalara ve kazalara karşı tedbirli olunmalıdır.

 

Tedavi süresince alkol almaktan kaçınınız; alkol ilacın yan etki olasılıklarını daha da artırmaktadır.

Yanınızda acil durumlar için bu ilacı kullandığınızı belirten kimlik kartı ve bilgilendirme bilekliği taşımalısınız. Eğer düzenli olarak diğer uyku ilaçlarından kullanıyorsanız ilacınızı bu ilaçlarla birlikte kullanmak uykunuzu daha da artıracaktır. Lyrica, düşünce ve reaksiyonlarınızı bozacak yan etkilere sahiptir. Baş dönmesi ve uyku haline sebebiyet verebileceğinden ilacın üzerinizde ki etkisini görmeden araç veya alet kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren davranışlardan sakınınız.

 

Gebelik döneminde ve emzirme döneminde hekiminize danışmadan lyricayı kullanmamalısınız. Hamilelik döneminde kullanıldığında doğmamış bebeğe zarar verebilir. Emzirme döneminde ise hekiminize danışmadan kullanmanız önerilmez.

 

Lyricanın Olası Yan Etkileri Nelerdir

 

Baş ağrısı, iştah artışı, kas ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, kol ve bacaklarda şişme, kolay kanama ve çürük oluşumu gibi yan etkilerden bir ya da bir kaçı görüldüğünde hekime başvurulmalıdır.

 

Sersemleme veya uykululuk, endişe, kaygı, bulanık görme, denge veya koordinasyon kaybı, hafıza veya konsantrasyon problemleri, ağız kuruluğu, kaşıntı, kabızlık, gaz, iştah artışı eklem veya kas ağrısı lyricanın hafif yan etkileridir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu